Jak sobie radzić z szefem?

0
2645
Jak sobie radzić z szefem?

Zdarzają się bardzo różni szefowie. Niektórzy zamiast wspierać swoich pracowników starają się ich dołować, hamują ich rozwój i wydają się ciągle niezadowoleni z efektów ich pracy. Dlaczego tak się zachowują? Bardzo prawdopodobne jest, że nie nadają się do pełnienia danego stanowiska. Może zostali przełożonymi na zasadzie przypadku? Różne są koleje losu, więc zanim zaczniesz narzekać na wady swojego szefa, spróbuj znaleźć u niego chociaż kilka zalet. Oferujemy też wskazówki, co robić w przypadku „posiadania” takiego zwierzchnika.

 

  1. Żadnych emocji

Emocje w związku z pracą są zawsze niewskazane i dobrze jest ich unikać. Jeśli musisz współpracować z przełożonym, którego nie lubisz, bo na przykład odnosi się do ciebie agresywnie, wyeliminuj emocje z waszej relacji. Nie reaguj emocjonalnie na krytykę ze strony szefa ani też na to, że nie docenia twojej pracy, nie pozwala ci się rozwijać albo robi jeszcze coś innego. Postaw na dystans – dzięki temu krytyka, często niesprawiedliwa, po prostu do ciebie nie dotrze. Odpowiadaj szefowi grzecznie, ale chłodno, dając mu w ten sposób znać, że nie jest w stanie cię dotknąć niesprawiedliwymi oskarżeniami.

 

  1. Wiele różnych opcji

Praca z szefem, który bywa niesprawiedliwy albo wyjątkowo krytyczny, wymaga ciągłego przyjmowania różnych strategii. Najpewniej dla swojego świętego spokoju chcesz unikać nieprzyjemnych rozmów, dlatego też wymyśl kilka opcji, w jaki sposób możesz to robić. Jak sobie radzić z szefem?Pomocne będą różne zajęcia i obowiązki, bo jeśli będziesz w danej chwili zajęty ciężką pracą, możesz nie znaleźć czasu dla szefa – zasłanianie się pracą przeważnie jest dobrze widziane. Jeśli jednak to nie działa, a szef stara się znaleźć jakiś powód, żeby i tak ci dogryźć, masz dwie możliwości – przytakiwać mu dla świętego spokoju i nie dostarczać żadnej okazji do krytyki albo też przeciwstawić się zdecydowanie, ryzykując utratę pracy. O tej drugiej opcji pomyśl jednak dopiero wtedy, gdy już znajdziesz jakąś inną ewentualność zatrudnienia.

 

  1. Szef pozostanie szefem

W sytuacjach takich jak opisane wymagana jest duża ostrożność. Jeśli zależy ci na pracy i nie chcesz jej zmieniać, miej na uwadze to, że między tobą a szefem jest różnica wynikająca ze stanowiska (coś na zasadzie „szef ma zawsze rację”). W związku z tym nie masz szans w bezpośrednim starciu, bo najprawdopodobniej skończy się zwolnieniem – może nawet dyscyplinarnym. Staraj się więc do tego nie dopuścić. Możesz zawsze próbować rozmawiać o tym, co się dzieje, tłumaczyć szefowi spokojnie swój punkt widzenia. Nie kieruj się emocjami, łatwo przez to stracić nad sobą kontrolę i wybuchnąć, co najprawdopodobniej wywoła ostrą kłótnię. Jeśli musi być głośno, niech stroną agresywną pozostanie tylko szef.

 

  1. Spróbuj znaleźć przyczynę problemu

Twój szef nie może być złą osobą. Najprawdopodobniej jego zachowanie ma jakąś przyczynę,  więc jeśli ją odkryjesz, będziesz mógł jakoś temu przeciwdziałać. Niektórzy zachowują się w sposób złośliwy i przykry w sytuacji, gdy jakieś zdarzenia sprzed lat mają wpływ na ich obecne stanowisko (na przykład przez niewłaściwe podejście do edukacji nie udało im się skończyć odpowiednich studiów albo byli zmuszeni do podjęcia zawodu, który ich wcale nie interesuje).Wiedząc o tym, uda ci się bardziej zdystansować od docinków szefa albo też znajdziesz możliwość, by mu pomóc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here