Absolwenci gubią legitymacje studenckie, aby dłużej korzystać ze zniżek i ulg

0
2006

Jakież wielkie zdziwienie przeżywają studenci pod koniec swoich studiów, gdy dziekanat prosi o zwrot legitymacji studenckiej. Większość osób myśli, że będzie miała możliwość korzystania z ulg studenckich po studiach, przynajmniej do zakończenia semestru, czyli do daty ważności naklejki na legitymacji studenckiej, umieszczonej na legitymacji. Jednak legitymacja studencka z naklejkami ELS musi zostać zwrócona do dziekanatu po skończeniu studiów , choć nie zawsze od razu.  Jeśli naklejka na legitymacji studenckiej, jest ważna do końca semestru, w niektórych przypadkach nie trzeba oddawać tego dokumentu przed obroną. Uczelnie często naginają prawo, lub nie chcą informować studentów o przysługujących im prawach.

Ale studenci żegnający mury uniwersytetów, też znaleźli na to sposób. Bo,  coraz większość kreatywnych osób które są na ukończeniu swojego kierunki, stara się jednak zatrzymać swoja legitymację , czy to ze względu na zniżki, jak i ze względów sentymentalnych. Legitymacja studencka i ważna naklejka Els, to furtka do wielu oszczędności, żal im się jednak z nimi rozstać po studiach. Dzięki aktualnej naklejce na legitymacji przez okres wakacji można wciąż jeździć z 51% zniżką – a te się przydają zwłaszcza w tym okresie. Zatem czy można zatrzymać swoją legitymację po studiach?

Zwrot legitymacji studenckiej po studiach, mimo że naklejki na legitymacji wciąż ważny.

To kiedy należy zwrócić swój dokument do dziekanatu, zależy od stopnia studiów. Absolwenci studiów I stopnia mogą korzystać z legitymacji studenckiej do wygaśnięcia jej daty ważności. Czyli do końca semestru studenckiego oznaczonego jako data ważności na każdej naklejce na legitymacji Els.  Magistrzy są jednak proszeni o oddanie legitymacji w dniu obrony egzaminu dyplomowego – niekiedy jest to nawet kilka miesięcy przed upłynięciem daty naklejki na legitymację studencką. Chcąc zachować zniżki studenckie do końca października, zgłaszają oni na uczelni zaginięcie legitymacji, żeby dziekanat nie wymagał jej zwrotu. Korzystają z ulg po skończeniu studiów, a potem szukają innych patentów na zachowanie dotychczasowych przywilejów np. poprzez naklejki kolekcjonerskie na legitymacje. Te kolekcjonerskie naklejki ELS, stanowią imitację hologramów na legitymację wydawanych na studiach i coraz chętniej są wykorzystywane w nieuczciwy sposób przez absolwentów. Posiadanie ważnej legitymacji i aktualnej naklejki els , jest o tyle ważne, gdyż to one potwierdzają możliwość korzystania ze zniżek studenckich.

Zgubiłeś” legitymację studencką

„Zgubiłeś” legitymację studencką? Nie Ty jeden!

Pracownicy dziekanatów nie ukrywają, że „gubienie” legitymacji  przez absolwentów to plaga. Rozumieją, że studenci korzystać chcą z ważnych naklejek i legitymacji studenckich  do końca ważności, jednak jak sami podkreślają – obowiązek zbierania legitymacji od absolwentów nakłada na nich prawo. Aby magistra można było dopuścić do obrony dyplomu, ten musi „rozliczyć się” z uczelnią z kompletu dokumentów. Dlatego mimo, że naklejka – legitymacja studencka jest wciąż ważna do końca semestru, dokument ten należy zwrócić.  Część z magistrów wykorzystuje jednak „patent” opracowany przez starszych kolegów. Wypełniają oni specjalne oświadczenie o zgubieniu legitymacji, zanoszą je do pracowników administracji na uczelni i zachowują dokument poświadczający status studenta,  z wciąż ważnymi i aktualnymi naklejkami na legitymacji els, korzystając ze zniżek do końca października – do daty ważności hologramu els. Niektórzy absolwenci na tym jednak nie poprzestają. Zamawiają w Internecie naklejki kolekcjonerskie wyglądające dokładnie tak samo, jak wydawane w dziekanacie studenckie hologramy na legitymację, żeby móc w dalszym ciągu korzystać z ulg. Sam zakup takich kolekcjonerskich naklejek, nie jest sprzeczny z prawem, stąd nazwa kolekcjonerskie. Jednak przyklejanie takiej naklejki kolekcjonerskiej na legitymację studencką, już tak i może grozić dużymi konsekwencjami.  Choć wedle prawa nie wolno tak robić, to nie brakuje „odważnych” osób stosujących ten patent.

Zniżki, z których „kreatywni” korzystają po studiach

Osoby posługujące się ważną legitymacją studencką i które posiadają aktualne naklejki na legitymację studencką  Els  mają prawo do nabywania ulgowych biletów miejskich w autobusach i tramwajach. Tańsze są dla nich zarówno przejazdy jednorazowe, jak i bilety miesięczne. Do ukończenia 26. roku życia także podróże koleją kosztują mniej – studenci płacą tylko 49% standardowej ceny, a zniżka ta łączy się z dodatkowymi rabatami proponowanymi przez przewoźników. Zawsze należy pamiętać o przedłużeniu swojej legitymacji studenckiej w terminie , poprzez otrzymanie z dziekanatu nowego hologramu els. Konduktorzy, bardzo chętnie sprawdzają ważność każdej legitymacji studenta, zwracają szczególnie uwagę, na termin ważności naklejki ELS umieszczonej na rewersie legitymacji. To jednak nie jedyne rabaty, jakie absolwenci próbują w „kreatywny” sposób zachować po studiach. Niewiele osób zdaje sobie z prawe, że zniżki studenckie przysługują na przejazdy komunikacją miejską, także po 26 roku życia. Wystarczy sprawdzić informację zamieszczoną na rewersie dokumentu, tam gdzie znajdują się wszystkie naklejki na legitymacji Els.  Zniżki dzięki ważnej naklejce na legitymację studencką można uzyskać w wybranych sklepach, barach mlecznych, czy klubach. Żacy taniej mają nawet w galeriach sztuki i muzeach. Nie można również zapomnieć, że wybrane miasta akademickie pozwalają studentom na bezpłatny wstęp na Juwenalia, podczas których występują najsłynniejsi artyści w kraju. Wielu z absolwentów nie może pogodzić się z utratą tak wielu przywilejów po skończeniu studiów, stąd szukają oni sposobów na ich zachowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here