Jak założyć firmę? Własna działalność bez tajemnic

0
Jak założyć działalność gospodarczą

Własna działalność gospodarcza to marzenie wielu osób. Bycie swoim szefem ma oczywiście wiele zalet – na przyszłych przedsiębiorców czeka jednak też sporo pułapek. Jak założyć własną działalność gospodarczą, o czym koniecznie trzeba pamiętać i co zrobić, by utrzymać się na rynku?

Jak założyć działalność gospodarczą: od czego zacząć?

Osoby, które mają w planach zakładanie działalności, przed rejestracją firmy powinny najpierw zająć się innymi kwestiami. Po pierwsze – warto rozważyć swój pomysł na biznes i przeanalizować, czy faktycznie może on przynieść zyski. Najlepiej zrobić to przy pomocy analizy SWOT – dzięki niej przyszły przedsiębiorca pozna nie tylko słabe i mocne strony swojego pomysłu, ale również – szanse i potencjalne zagrożenia.

Oprócz tego równie istotna jest analiza konkurencji. Dotyczy to zwłaszcza biznesów stacjonarnych – jeśli w najbliższej okolicy działa kilka firm o podobnym profilu, przyciągnięcie nowych klientów (i odebranie przynajmniej części konkurencji) może okazać się niezwykle trudne.

Kolejnym krokiem jest skontrolowanie stanu własnych finansów. Przed założeniem firmy warto zgromadzić najpierw odpowiednie środki – czyli tzw. poduszkę finansową, która pozwoli się utrzymać w razie braku dochodów przez pierwsze miesiące prowadzenia firmy. Dodatkowo w wielu przypadkach potrzebny jest dodatkowy kapitał na start – potrzebny na zakup maszyn, towarów czy zatrudnienie pracowników. Dobra wiadomość jest taka, że niektóre osoby mogą starać się o środki na założenie działalności gospodarczej – m.in. z Powiatowego Urzędu Pracy.

Wreszcie – niezbędnym wręcz krokiem jest stworzenie biznesplanu. To pozwoli spojrzeć na pewne kwestie nieco bardziej obiektywnie, a dodatkowo – założyć cele, które są niezbędne, by biznes był rentowny i przynosił wymierne zyski.

Zakładanie firmy: formalności

Kolejną kwestią, jeśli chodzi o założenie własnego biznesu, są formalności, których należy dopełnić. Po pierwsze – niezbędna jest rejestracja działalności. Jednak, aby było to możliwe, najpierw należy podjąć pewne decyzje. Do najważniejszych należy wybór formy opodatkowania, kwestia bycia podatnikiem VAT, a także – forma działalności. Większość początkujących przedsiębiorców decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Sama rejestracja firmy nie jest trudna – obecnie można to już zrobić nawet online. W bieżących rozliczeniach przedsiębiorcę może jednak wspomóc biuro rachunkowe lub księgowa – co jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli właściciel nowego biznesu obawia się pomyłek np. przy prowadzeniu dokumentacji czy rozliczaniu podatku.

Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej o prowadzeniu własnego biznesu, a przede wszystkim – jak założyć działalność jednoosobową – mogą zapisać się na specjalny kierunek „Własna działalność gospodarcza”, prowadzony przez szkołę Żak (z ofertą można zapoznać się na stronie https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/wlasna-dzialalnosc-gospodarcza). W ramach zajęć uczestnicy poznają wszystkie kluczowe aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa, dowiedzą się skąd pozyskać kapitał, czy jak promować swoją działalność. Podczas kształcenia w szkole Żak uczestnicy dowiedzą się zatem, jak wygląda zakładanie firmy krok po kroku.

Pomysł, determinacja i chęć rozwoju

Warto jednak w tym wszystkim pamiętać, że działalność gospodarcza przynosząca zyski nie może zaistnieć bez dobrego pomysłu i dostrzeżenia rynkowej niszy. Co ważne, pomysł nie musi być wcale skomplikowany – ma natomiast odpowiadać na potrzeby potencjalnych konsumentów (i to najlepiej takie, które nie są w pełni zaspokojone). Oprócz tego w prowadzeniu działalności gospodarczej przyda się też determinacja i gotowość na ciągłe rozwijanie się, testowanie i wdrażanie nowych rozwiązań. W innym wypadku nawet najlepszy pomysł na biznes nie sprawi, że firma będzie się rozwijać i przynosić zyski. I warto, żeby przyszli przedsiębiorcy o tym pamiętali.

Artykuł sponsorowany.

Szukasz armatury wodociągowej do swojego projektu? Koniecznie przeczytaj ten artykuł

0
armatury wodociągowe

Remont i budowa to niezwykle wymagające przedsięwzięcia, które mogą okazać się sporym wyzwaniem. Należy wówczas zadbać o odpowiednią organizację, która ochroni nas przed popełnieniem błędów lub pominięciem jakiejś ważnej kwestii. Wybór armatury wodociągowej często spychany jest na dalszy plan, co może poskutkować podjęciem nieprzemyślanej decyzji. W tym artykule podpowiemy Ci, na jakiego producenta warto się zdecydować, aby mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem!

Przemyślany wybór to gwarancja komfortu

Tak jak w każdym innym przypadku, tak też tutaj warto wiedzieć, że odpowiednie planowanie i przemyślenie decyzji to jedyna, słuszna gwarancja komfortu i swobody. Instalacje wodne i kanalizacyjne to zupełna konieczność w każdym mieszkaniu, dlatego też należy postawić na sprawdzone produkty, które nigdy nie zawiodą. Armatura wodociągowa stosowana jest zarówno w małych inwestycjach, jak i tych większych, co możemy zauważyć niemal na pierwszy rzut oka. Jeżeli zależy Ci na niezawodnym, bezpiecznym wyborze powinieneś zdecydować się na produkty najlepszej jakości. Pamiętaj, że będzie miało to wpływ na Twój komfort życia i mieszkania w nowym miejscu.

W większości przypadków istnieje możliwość przyłączenia instalacji do kanalizacji zbiorczej. Zdarza się jednak, że niektóre nieruchomości w mniejszych miastach czy na wsiach nie mogą zostać połączone. W takiej sytuacji można zdecydować się na bezodpływowy zbiornik.

Na co zwrócić uwagę wybierając armaturę wodociągową?

Pierwszą, niezwykle istotną kwestią przy wyborze armatury wodociągowej jest wybór odpowiedniej firmy. Na stronie internetowej https://www.anwod.com.pl/ znajdziesz rozbudowaną ofertę godnej zaufania firmy, dzięki której będziesz mógł cieszyć się spokojem i komfortem w swoim nowym mieszkaniu. Niezwykle ważna jest bowiem jakość samych materiałów. Tylko te odpowiednio dobrane przez producenta zapewnią Ci to, czego potrzebujesz. Certyfikaty i atesty mogą posłużyć za dobre potwierdzenie jakości poszczególnych produktów.

Restrukturyzacja całej firmy – czy to możliwe?

0
Restrukturyzacja całej firmy

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie lada odpowiedzialność. Na swoje barki bierze się wiele ważnych decyzji, jakie trzeba będzie podjąć na samym początku, jak również potem. Nawet jeżeli komuś udaje się odnieść sukces, nie może być pewny, czy w niedługiej przyszłości szczęśliwa karta od losu nie będzie chciała się od niego odwrócić.

Zanim firma upadnie

Tak, niekiedy trzeba pogodzić się z tym, że nie wszystko idzie tak, jak człowiek ma w planach. Jedna zła decyzja i firma może pochylić się ku upadłości. Chociaż na to, że firma znajdzie się na krawędzi, wpływ może mieć wiele rzeczy. Na przykład załamanie rynku. Czy to oznacza, że jest to koniec firmy? Pozostaje już ogłosić upadłość?

To nie jest koniec! Możliwe, że uda się przeprowadzić restrukturyzację. Jest to skomplikowany proces, który wymaga pewnego „nadzorcy”. Takie osoby można znaleźć na przykład na stronie https://www.wojcikdoradztwo.pl/pl. To właśnie dzięki nim możliwe jest opracowywanie planów restrukturyzacji, które mogą się okazać ostatnią deską ratunku dla wielu firm.

Czy możliwa jest restrukturyzacja?

Uwaga! Restrukturyzacja firmy to czasochłonny proces, któremu nie mogą zostać poddane wszystkie przedsiębiorstwa chylące się ku upadłości. Trzeba spełnić określone warunki, aby cały ten proces został wdrożony do działania.

Czy tego typu działania są szansą na poprawę bytności firmy? Czy to oznacza, że przedsiębiorstwo nadal będzie mogło działać? Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że tak. Chociaż nadal pozostaje ten niewielki procent, że jednak coś pójdzie nie tak. Tego typu działania nigdy nie dają 100% pewności sukcesu.

Czy to oznacza, że jednak nie warto? Oczywiście, że nie. Jeżeli komuś naprawdę zależy na tym, żeby mu się udało, to będzie realizował wszystkie punkty, które zostaną wyznaczone w planie restrukturyzacji. Może nie wszystko będzie się danej osobie podobać (właścicielowi przedsiębiorstwa), ale czasem trzeba po prostu schować dumę do kieszeni. Po to, aby móc nadal cieszyć się z faktu posiadania firmy.

Które jogurty naprawdę warto jeść?

0
Które jogurty naprawdę warto jeść

Wiele osób kocha nabiał. Zresztą jest on jak najbardziej wskazany w codziennym żywieniu. Zarówno, jeżeli chodzi o dzieci, jak również o osoby dorosłe. Spółdzielnia Mleczarska OSM Krasnystaw w swojej ofercie ma różnorodne produkty nabiałowe. Które z nich są najlepsze? Warto się temu przyjrzeć, aby móc wzbogacić swój plan żywieniowy o wartościowe produkty spożywcze.

Im mniej, tym lepiej

Jeżeli ktoś chciałby poznać ofertę OSM Krasnystaw, powinien spojrzeć na stronę https://www.krasnystaw.eu/pl. Jest tam wiele produktów, które są w stanie sprostać wymaganiom obecnych klientów.

Zanim jednak ktoś zdecyduje się  na zakup takich produktów, powinien wiedzieć o kilku ważnych rzeczach. Jak we wszystkich produktach spożywczych, tak i tutaj należy czytać etykiety. Im mniejsza jest liczba składników, tym lepiej. Odnosi się to w szczególności do dzieci, których żołądki są bardzo wrażliwe. Przy tej okazji warto wskazać, że na etykiecie powinien zostać wskazany szczep bakterii, który został wykorzystany do tworzenia takich produktów.

Różne produkty nabiałowe

Patrząc na ofertę OSM Krasnystaw, czy też innej spółdzielni mleczarskiej, można być zdumionym tym, jakie produkty nabiałowe można obecnie kupić. Znajdzie się coś dla osób, które chcą przejść na dietę, jak również dla tej części społeczności, niechcących w ogóle myśleć o takich rzeczach.

Na liście obecnie dostępnych produktów nabiałowych można znaleźć:

 • jogurty deserowe,
 • jogurty do picia,
 • jogurty typu smoothie,
 • jogurty naturalne,
 • sery twarogowe,
 • serki wiejskie.

A to i tak tylko część produktów, ponieważ nie zostało wymienione tu na przykład mleko. Dostępne jest one w różnych opcjach – począwszy od tego najmniej chudego, po te bardzo tłuste mleka.

Jak więc widać, jest w czym wybierać. Bez trudu można znaleźć wiele ciekawych produktów, które są w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Również, jeżeli chodzi o dzieci. Im również należy podsuwać m.in. jogurty, które mogą być idealną propozycją na śniadanie w domu.

Profile aluminiowe: właściwości i zastosowanie

0
Profile aluminiowe

Profile aluminiowe to specjalistyczne produkty, z których najczęściej wykonuje się dzisiaj ramy do różnego typu konstrukcji. Od ich solidności, jakości i precyzyjnego wykonania zależy więc często cała „moc” danej budowli i jej techniczna wytrzymałość. Jakie właściwości muszą mieć dobrej klasy profile i do czego jeszcze się je stosuje?

Właściwości profili aluminiowych

Trwałość – to pierwsza i najważniejsza cecha, o jaką dba każdy producent profili aluminiowych. Trwałość wynika tu z dwóch rzeczy: po pierwsze z solidności aluminium wykorzystanego do ich wykonania, a po drugie z dokładności i technologii, jaka w halach producenckich zostanie obrana do ich wytworzenia. Drugą ważną cechą jest korzystna proporcja między masą i wytrzymałością takiego elementu. Producenci profili z aluminium, jak np. https://www.aliplast.pl/ dbają tu o to, by ich produkty były solidne, odporne na negatywny wpływ warunków atmosferycznych oraz niewrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. To wszystko sprawia, że w momencie zastosowania ich do budowy ramy konstrukcji, stanowią dla niej niezawodną podwalinę.

Zastosowanie profili

Poza wspomnianym wcześniej tworzeniem ram konstrukcyjnych do inwestycji budowlanych, profile aluminiowe stosuje się również do wielu innych rzeczy. Istnieje wiele różnych typów profili i każdy z nich ma w branży budowlanej i przemysłowej swoje zastosowanie. Dla przykładu, na profilach aluminiowych osadza się rolety zewnętrzne i bramy (otwierane automatycznie lub manualnie), wykorzystuje się je do budowy wytrzymałych kabin prysznicowych, stolarki okiennej czy stolarki wielkogabarytowej.

Kształty profili opracowywane przez producentów, jak Aliplast, mogą być tworzone pod kątem i małych i dużych zastosowań. Tu warto wymienić np. płaskowniki, kątowniki (do listew i stawiania osłon), ceowniki (do okien i drzwi), teowniki (do budowy stelaży pod płyty gipsowe) czy będące profilami aluminiowymi rury kwadratowe, okrągłe i prostokątne. Od kilku lat hitem są też profile stosowane do budowy farm fotowoltaicznych.

Do czego służą windy i jakie są ich rodzaje?

0
Do czego służą windy i jakie są ich rodzaje

Winda to potoczne, najczęściej używane określenie na dźwig lub wyciąg pionowy. Pierwsze takie urządzenie powstało w XIX wieku i było napędzane silnikiem parowym. Pod koniec tego stulecia został skonstruowany również dźwig napędzany silnikiem elektrycznym. Różnice pomiędzy ówczesnymi windami z tymi, które oglądamy dzisiaj w każdym wysokim budynku. Możemy wyróżnić również m.in. dźwigi zębatkowe, śrubowe oraz hydrauliczne. Znaczna część budynków została wyposażona w nowoczesne windy, których głównym celem jest podniesienie jakości życia mieszkańców. W razie jakichkolwiek usterek czy problemów z pomocą przychodzą komponenty dźwigowe LIFT, czyli nowoczesne części zamienne do tego typu urządzeń. Warto pamiętać także o tym, że wewnątrz kabiny panują określone zasady, których należy przestrzegać, aby zagwarantować sobie i innym użytkownikom dźwigów pełne bezpieczeństwo. Dla niektórych jazda windą wynika z konieczności, dla innych jest to również pewien rodzaj rozrywki, jednak bez względu na to, z jakiego powodu wybierasz to rozwiązanie – przeczytaj ten artykuł!

Jakie zasady powinna spełniać winda osobowa?

Obowiązujące aktualnie standardy bezpieczeństwa w windach osobowych pozwala pasażerom czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas przejazdu. Jeżeli w jakimś budynku znajduje się stara lub w jakimkolwiek stopniu uszkodzona winda, należy niezwłocznie naprawić wszelkie usterki. W wielu przypadkach da się ją zmodernizować, wykorzystując komponenty dźwigowe. Można również zdecydować się na jej całkowitą wymianę, co również jest świetną opcją, która na pewno zwiększy poczucie bezpieczeństwa jej użytkowników. W celu zwiększenia bezpieczeństwa Komisja Europejska zaleca m.in.:

 • wyposażenie kabiny w światło awaryjne, które zadziała nawet w wypadku odcięcia źródła zasilania;
 • kontrolowanie i wymiana lin nośnych kabiny;
 • zainstalowanie drzwi kabinowych oraz piętrowskazywacza w kabinie;
 • dostosowanie wszystkich elementów sterowniczych do samodzielnie poruszających się osób niepełnosprawnych;
 • wyeliminowanie azbestu.

Nowoczesne rozwiązania dla dźwigów osobowych i towarowych

Chcąc zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom korzystających z wind dowolnego rodzaju, należy zadbać o jakość poszczególnych komponentów. Na stronie internetowej http://www.komponentylift.pl/ znajdują się nowoczesne, jakościowe komponenty dźwigowe, które sprawią, że codzienne korzystanie z tych urządzeń będzie jeszcze przyjemniejsze i znacznie bardziej funkcjonalne.

Czym zajmuje się notariusz?

0
Czym zajmuje się notariusz

Prawo jest bardzo skomplikowane. Nic więc dziwnego, że czasem istnieje konieczność skorzystania z kancelarii prawniczej. Chociaż może zaistnieć możliwość skorzystania nie z pomocy prawnika, ale notariusza. Kim dokładnie jest notariusz Warszawa Wola i kiedy będzie istniała konieczność skorzystania z jego usług? Warto przyjrzeć się temu tematowi.

Kim jest notariusz?

Niektóre osoby są pewne tego, że adwokat i notariusz to jedna i ta sama osoba. Jest to błędne myślenie, ponieważ są to dwa odmienne zawody. Otóż według definicji, notariusz to „zawód zaufania publicznego, którego zakres działalności obejmuje sporządzanie umów, a także poświadczanie dokumentów, uzyskiwanych przez dwie strony spraw w wielu różnych sytuacjach(…)”. Oto najprostsza definicja, która jest w stanie podsumować ten zawód. Czym zajmuje się taka osoba?

Na liście jej usług znaleźć można m.in.:

 • umowę sprzedaży nieruchomości,
 • intercyzę przedmałżeńską,
 • sprawy spadkowe,
 • poświadczenia notarialne.

Zakres usług każdej kancelarii notarialnej jest zdecydowanie szerszy. Dokładne informacje znaleźć można na ogół na stronie internetowej, np. na https://www.kancelaria-notarialna.net/.

Dobra kancelaria notarialna

Podobnie jak to jest w przypadku adwokatów, tak jest to również w przypadku kancelarii notarialnej – zawsze z uwagą należy podejść do tego, z kim klient decyduje się na współpracę. Chociażby po to, aby mieć pewność, że notariusz Warszawa Wola w odpowiedni sposób będzie podchodził do pełnienia swoich obowiązków. Zawsze warto kierować się opiniami, np. swoich znajomych, czy też osób, które dzielą się swoimi spostrzeżeniami w internecie.

Ile kosztują usługi notariusza? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jaką sprawą się do niego zgłasza. Za niektóre usługi można zapłacić np. pięćdziesiąt złotych, a za inne kilkaset złotych, jak nie więcej. Ktoś powie, że dużo, ale tak naprawdę czasem nie ma wyjścia. Bez pomocy notariusza nic się nie da załatwić jak chociażby wspomniana wyżej umowa sprzedaży nieruchomości.

Tanie maszyny rolnicze dobrej jakości – aukcje poleasingowe

0
aukcje poleasingowe

Ciężko wyobrazić sobie współczesne gospodarstwo rolne bez zmodernizowanych maszyn rolniczych. Ze względu na postęp technologiczny zautomatyzowanie pracy na roli w szczególności w większych gospodarstwach to podstawa, bez której ani rusz. Jak zatem wyposażyć się w niezbędne maszyny, nie wydając przy tym fortuny?

Rolnicze maszyny poleasingowe – czy warto?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, czym właściwie jest sprzęt poleasingowy. A więc są to produkty używane przez leasingobiorcę, który ostatecznie nie zdecydował się na ich zakup. Poleasingowe maszyny rolnicze to swego rodzaju zakup z „drugiej ręki”, który jednak nie musi oznaczać, że kupowany sprzęt jest w złym stanie technicznym. Firmy poleasingowe wystawiają maszyny, które często praktycznie nie odbiegają wyglądem ani jakością od nowego sprzętu. Co więcej, ich wartość jest znacznie mniejsza, co daje możliwość zaoszczędzenia dość sporej sumy pieniędzy. W razie wątpliwości co do stanu maszyny, klient zawsze powinien mieć możliwość przejrzenia jej i uzyskania szczegółowych informacji na jej temat.

Zakup sprzętu polesaingowego to jednak nie tylko ekonomiczne podejście do sprawy, ale również dbałość o środowisko, która w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważna. Dzięki korzystaniu z rynku wtórnego zmniejszasz zapotrzebowanie na nowe maszyny rolnicze, co za tym idzie, przyczyniasz się do ochrony środowiska.

Gdzie szukać polesingowych maszyn rolniczych?

Jednym z popularniejszych miejsc na znalezienie ciekawych ofert maszyn polesaingowych są serwisy aukcyjne. Aukcje polesaingowe polegają na wystawieniu danego sprzętu na licytację wraz z jego minimalną ceną. Osoby zainteresowane zakupem mogą się między sobą licytować o konkretną maszynę. Sposób ten pozwala na znalezienie bardzo atrakcyjnych ofert w dobrej cenie. Brakuje Ci funduszy na fabrycznie nowe maszyny? Skorzystaj z aukcji poleasingowych Klaravik, które oferują bardzo szeroki asortyment produktów oraz gwarancję pomyślnego zakupu. W celu uzyskania większej ilości informacji koniecznie zajrzyj na stronę https://www.klavarik.pl/.

Implanty stomatologiczne Gdynia – Gdzie warto założyć?

0
Implanty stomatologiczne Gdynia

Piękny uśmiech jest naszą wizytówką. Dodaje nam także pewności siebie. Problemy z uzębieniem, szczególnie ubytki mogą wywoływać w nas dyskomfort i brak chęci na szerokie uśmiechy. Zamiast przejmować się tego typu sprawami warto zastanowić się nad wstawieniem implantów, które wykonuje się między innymi w Gdyni. Zabieg implanty Gdynia niesie z sobą wiele korzyści – nie tylko estetycznych ale i niezwykle praktyczne.

Implanty stomatologiczne – czym są?

Implanty wykonywane między innymi w Gdyni mają na celu poprawę stanu nasze uzębienia. To także element, który może dodać nam pewności siebie. Piękny uśmiech to najlepszy sposób na zaprezentowanie siebie. Implanty stomatologiczne wstawia się w miejscach ubytków. Są to małe, wykonane najczęściej z tytanu, niezwykle zaawansowane technicznie korzenie zębów.

Tak przygotowany implant stomatologiczny zostaje umieszczony w kości szczęki lub żuchwy skutecznie zastępując miejsce brakującego zęba lub zębów. Nie tylko nadaje nam to estetyczny wygląd. Komplet zębów znacznie ułatwia nam spożywanie różnych posiłków, szczególnie twardych produktów takich jak orzechy.

Warto zdecydować się na tego rodzaju zabieg, ponieważ niesie on z sobą wiele korzyści. To najważniejszych z nim należy z pewnością ułatwienie codzienności oraz poprawa pewności siebie.

Zalety posiadania implantów

Z wyjątkiem zalet podanych powyżej warto zdecydować się na implanty zakładane w Gdyni z kilku innych powodów. Po pierwsze są one nieodczuwalne. Nie musimy obawiać się dyskomfortu w jamie ustnej, spowodowanym sterczącym czy źle dopasowanym implantem. Są one zakładane tak aby dopasować się do pozostałych zębów.

Po drugie to rozwiązanie dużo wygodniejsze od protez zarówno stałych jak i zdejmowanych. Nie musimy obawiać się, że klej nie wytrzyma i w najmniej odpowiednim momencie obluzuje się powodując dyskomfort. Ostatnim argumentem, który przemawia na korzyść implantów stomatologicznych jest ich trwałość. Implanty mogą utrzymać się w naszej jamie ustnej nawet dobre kilkadziesiąt lat.

Gdzie można założyć implanty?

Implanty Gdynia – Zabieg założenia implantów wykonywany jest przez stomatologów. Gabinety znajdują się między innymi na terenie Gdyni. Aby skontaktować się ze specjalistą warto skorzystać z informacji, które umieszczane są na stronach internetowych swoich przychodni takich jak www.dentystagdynia.pl.

Dla kogo są studia MBA?

0
Dla kogo są studia MBA

Osoby, które pracują na stanowiskach menedżerskich lub kierowniczych, chętnie inwestują w swój rozwój zawodowy. To właśnie dla nich dobrym wyborem mogą być studia MBA – zwłaszcza, jeśli chcą uporządkować i poszerzyć posiadaną już wiedzę, doceniają rolę networkingu i planują poszerzenie własnej sieci kontaktów biznesowych, a także chętnie poznają techniki i metody zarządzania stosowane w innych branżach.

Kto może aplikować na studia MBA?

Warto wiedzieć, że na studia MBA mogą aplikować jedynie osoby, które mają już wykształcenie wyższe (co najmniej licencjat). Dodatkowo muszą posiadać też doświadczenie zawodowe. Na przykład w Wyższej Szkole Bankowej wymagane jest co najmniej 2- lub 3-letnie doświadczenie, w zależności od konkretnego programu (więcej o studiach WSB MBA można przeczytać na https://www.wsb.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza/jakie-studia-wybrac/studia-mba-nowy-krok-na-drodze-do-kariery). To z kolei oznacza, że słuchaczami zostają jedynie osoby, które mogą wymieniać się doświadczeniami w gronie innych profesjonalistów.

Kto decyduje się na studia MBA?

Zazwyczaj na studia MBA decydują się osoby ambitne, zajmujące stanowiska menedżerskie lub kierownicze oraz chcące rozwijać swoje kompetencje w zakresie zarządzania, finansów czy HR. Zależy im też na zdobywaniu know-how i możliwości uczenia się od osób mających wieloletnie doświadczenie w branży. Na studia MBA aplikują też osoby, które chcą lepiej zrozumieć, jak działa biznes, ponieważ planują w przyszłości założenie własnej firmy.

Jakie są zalety studiów MBA?

Słuchacze studiów MBA mają możliwość nie tylko usystematyzowania swojej wiedzy i poszerzenia jej, ale także – a może przede wszystkim – dowiedzenia się, jak zarządzanie zespołami czy projektami wygląda w innych branżach i jakie metody stosują pozostali menedżerowie biorący udział w programie. To zresztą jedna z największych zalet studiów MBA – możliwość zdobycia cennego know-how nie tylko od prowadzących zajęcia, ale także od innych uczestników.

Inną ogromną zaletą uczestnictwa w programie MBA jest możliwość zbudowania lub poszerzenia swojej sieci kontaktów biznesowych. Znaczenie networkingu doceniają wszyscy menedżerowie. Własna sieć kontaktów nierzadko pomaga w znalezieniu partnera biznesowego czy lepiej płatnej pracy. Ukończenie studiów MBA to zresztą często także przepustka do uzyskania awansu czy podwyżki. Należy też podkreślić, że według wyników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak mediana wynagrodzeń absolwentów studiów MBA wynosiła w 2020 r. aż 12 718 zł. Z tego samego badania wynika, że w 2020 r. mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych wszystkich badanych wyniosła jedynie 5100 zł brutto. Warto też pamiętać, że dyplom studiów MBA – od 2017 r. – umożliwia kandydowanie na stanowiska w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Studia MBA to zatem świetny wybór dla osób chcących zdobyć lub rozwinąć umiejętności, których praktycznie nie da się rozwinąć na innych kierunkach – a dodatkowo mających śmiałe plany zawodowe i wielkie ambicje.

Artykuł sponsorowany.

ZOBACZ TEŻ