Najlepsze MBA w Polsce – ranking

0

Osoba, która zdecyduje się na studia MBA, powinna dokładnie przemyśleć, na której uczelni chce realizować program. Poszczególne oferty różnią się od siebie nie tylko przedmiotami realizowanymi w ramach studiów, ale także kadrą akademicką, elastycznością w stosunku do potrzeb studenta, zagranicznymi partnerami i…tym, jak oceniane są przez poszczególne rankingi. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto to sprawdzić.

Jak odczytywać rankingi?

W teorii odczytywanie rankingów jest banalnie proste – wystarczy spojrzeć na kolejność miejsc. W praktyce jednak jest wiele różnych rankingów, a każdy z nich bierze pod uwagę nieco inne aspekty. Ratingi są tworzone np. przy uwzględnieniu rangi i prestiżu programów, preferencji pracodawców, opinii absolwentów czy po ocenieniu merytorycznym programu. Na przebicie się na czołowe lokaty mają szanse zazwyczaj największe uczelnie, choć ostatecznie nie zawsze ze względu np. na preferencje pracodawców, które mają kluczowe znaczenie w przyszłej karierze zawodowej absolwenta. W tym aspekcie w ścisłej czołówce są studia MBA WSB – według rankingu studiów MBA opublikowanego przez „Perspektywy”, w 2016 r. Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu i we Wrocławiu znalazły się w pierwszej dziesiątce uczelni o najlepszych programach MBA w 2016 r. Dobrym pomysłem może być również zapoznanie się z ratingiem Stowarzyszenia Edukacji Menedżerskiej FORUM, organizacji, która zajmuje się promowaniem i wspieraniem najlepszych rozwiązań służących edukacji i rozwojowi ludzi biznesu. SEM FORUM analizuje poszczególne programy MBA pod względem jakości; uwzględniane są takie czynniki jak standardy akademickie, formy dydaktyczne, umiędzynarodowienie programu czy walory poznawcze i rozwojowe. W tym przypadku studia MBA WSB również zostały ocenione wysoko – program realizowany przez WSB Poznań (AaltoExecutive Master of Business Administration) został zakwalifikowany jako program profesjonalny plus. Programy realizowane przez WSB Gdańsk i Wrocław znalazły się w kategorii programów profesjonalnych. O tym, jak skonstruowane są programy studiów MBA prowadzone przez uczelnie WSB, można przeczytać więcej na stronie www.studiamba.wsb.pl.

Studia MBA: dlaczego warto?

Popularność studiów MBA rośnie. Po pierwsze, absolwenci tego programu mogą liczyć na realny wzrost wynagrodzeń. Po drugie – na awans lub zmianę środowiska zawodowego na bardziej prestiżowe. Co najważniejsze, korzyści związane z ukończeniem studiów pojawiają się najczęściej już w ciągu roku, co niewątpliwie zwiększa atrakcyjność programu MBA w oczach wielu absolwentów innych kierunków.

Artykuł sponsorowany.

Karta kredytowa – pomocnik w podróży

0

W amerykańskich filmach skierowanych głównie do kobiet kartę kredytową widzi się w kontekście mieszkanek dużych miast wybierających się na eskapady do centrów handlowych. Dziewczyny wpadają w szał zakupów i kawałek plastiku skacze od terminalu do terminalu. Chyba nikomu nie trzeba udowadniać, że takie korzystanie z karty kredytowej jest skrajnie nieodpowiedzialne. Jednak mimo tego może się w wielu momentach przydać, a w podróży szczególnie! Sprawdź, do czego może się przydać.

Opiekun medyczny i pracownik socjalny – czy to pokrewne zawody?

0

Mimo, że specyfika pracy przedstawionych w tytule zawodów znacznie się różni, to jednak przyświeca im jeden wspólny cel: pomoc osobom, które najbardziej jej potrzebują. Zadania wykonywane przez opiekunów medycznych i pracowników socjalnych nie należą do łatwych, jednak przynoszą wiele satysfakcji oraz radości z tego, że jest się dla kogoś wielkim wsparciem. W niniejszym artykule można znaleźć informacje o tym, z czym wiąże się tego typu praca, a także w jaki sposób można nabyć kwalifikacje, by móc ją wykonywać.

Czym zajmuje się opiekun medyczny

Osoba wykonująca ten zawód zajmuje się zapewnianiem pomocy osobom, które ze względu na swój podeszły wiek, niepełnosprawność, choroby lub wszelkie zaburzenia, nie radzą sobie z wykonywaniem codziennych czynności. Brak samodzielności sprawia, że potrzebują stałej opieki oraz wsparcia podczas zaspokajania podstawowych potrzeb fizjologicznych (jedzenie, toaleta). W wielu przypadkach są to osoby, które nie mogą się samodzielnie poruszać (z powodu paraliżu lub niedowładu kończyn) lub mają znacznie ograniczoną sprawność ruchową. Wiąże się to z tym, że do zadań opiekuna medycznego należy także pomoc w poruszaniu się, ubieraniu oraz myciu. W wielu przypadkach, do zakresu obowiązków zalicza się także prowadzenie gospodarstwa domowego, a więc robienie zakupów, sprzątanie, pranie oraz przyrządzanie posiłków. Od kandydatów do wspomnianego zawodu wymaga się przede wszystkim empatii, cierpliwości oraz wrażliwości na potrzeby innych. Osoby starsze oraz chorzy wymagają uwagi i poświęcenia, a niektórzy także szczerej i ciepłej rozmowy, dlatego praca tego typu opiera się także na odpowiedniej komunikacji. Zapotrzebowanie na opiekunów medycznych jest duże zarówno w Polsce jak i w innych krajach europejskich (Niemcy, Wielka Brytania), dlatego Ci, którzy myślą o tym zawodzie, nie będą mogli narzekać na brak miejsc pracy. Zatrudnienie można znaleźć w szpitalach, przychodniach, domach opieki oraz pomocy społecznej, a także u osób prywatnych. Więcej o kierunku opiekun medyczny przeczytasz tutaj: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/opiekun-medyczny

Pracownik socjalny – charakterystyka pracy

W przeciwieństwie do opiekuna medycznego, obowiązki pracownika socjalnego nie wiążą się z pomocą przy wykonywaniu podstawowych codziennych czynności, a z aspektem organizacyjnym oraz wsparciem merytorycznym osób potrzebujących. Ponadto, wśród  podopiecznych znajdują się nie tylko ci, którzy mają problemy zdrowotne, ale także finansowe, rodzinne czy też mieszkaniowe (bezdomni, członkowie rodzin dysfunkcyjnych, bezrobotni, osoby uzależnione od alkoholu lub narkotyków, byli więźniowie). Zadaniem pracowników socjalnych jest pozyskanie funduszy na podstawowe środki do życia oraz leki, a także pomoc w znalezieniu lokalu mieszkalnego czy też pracy. Osoby pracujące w tym zawodzie udzielają także informacji jak i gdzie można ubiegać się o zasiłek lub skorzystać z poradni psychologicznej. Poza bezpośrednimi kontaktami z podopiecznymi, którzy przychodzą do placówek, pracownicy socjalni składają także wizyty w miejscach zamieszkania lub pobytu osób potrzebujących. Dodatkowo, wykonują także typową pracę biurową związaną z pisaniem wniosków, przygotowaniem raportów i sprawozdań. Zawód ten wymaga przede wszystkim wysokiej odporności na stres, cierpliwości i umiejętności rozmowy z osobami doświadczonymi przez los. Jest to praca odpowiednia dla osób energicznych, opanowanych, które potrafią zachować dystans i czerpią radość z pomagania innym. Pracownicy socjalni zwykle pracują w domach pomocy społecznej, schroniskach dla bezdomnych oraz wszelkich ośrodkach opiekuńczych i placówkach dla osób uzależnionych. Więcej o kierunku pracownik socjalny przeczytasz tutaj: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/pracownik-socjalny

Gdzie zdobyć zawód?

Aby wykonywać powyższe zawody, poza odpowiednim wykształceniem, trzeba przede wszystkim posiadać odpowiednie predyspozycje. Jeżeli uważasz, że odnalazłbyś się w którymś z powyższych zawodów, warto pomyśleć o odbyciu kursu lub zapisaniu się do szkoły policealnej, gdzie uzyskasz przydatną wiedzę.

Artykuł sponsorowany.

Uniwersytety trzeciego wieku – czy warto?

0

Na naukę nigdy nie jest za późno. Również w jesieni życia można, a nawet powinno się uczyć. Jak udowodniono, przyswajanie nowych informacji wspomaga pracę mózgu i pozwala dłużej zachować pełną jasność umysłu. W duchu idei lifelong learning w miastach w całej Polsce powstają uniwersytety trzeciego wieku. To instytucje stworzone z myślą o edukacji seniorów.

Przepis na skuteczną naukę języka obcego

0

Wiedząc ile korzyści daje umiejętność posługiwania się obcym językiem, wiele osób decyduje się na podjęcie nauki drugiego języka. Jednak ich oczekiwania wobec przebiegu nauki (prosto, szybko i skutecznie) bywają dość złudne, przez co ich zapał szybko maleje… Poniżej zdradzamy niezwykle skuteczny przepis na naukę języka obcego, składający się jedynie z trzech składników.

Czego powinniśmy wystrzegać się podczas nauki języków obcych?

0

W krótkim czasie po rozpoczęciu nauki języka obcego nie masz ochoty na jej kontynuację? Uczysz się jakiegoś języka od długiego czasu, ale bardzo ciężko przyswajać Ci nowe informacje? Każda sesja nauki przyprawia Cię o ból głowy oraz powoduje senność i znudzenie? Jeśli możesz przytaknąć któremukolwiek z wyżej wymienionych pytań to powinieneś przeczytać ten artykuł do końca. Powyższe problemy najczęściej powodowane są przez złe nawyki związane z nauką języków obcych. A w rzeczywistości języki obce takie jak angielski czy niemiecki wcale nie są takie straszne, potrzeba tylko odpowiedniej metody na ich naukę.

Czego powinniśmy wystrzegać się podczas nauki języków obcych?

1. Braku systematyczności

Jeśli z własnej woli opuszczamy zajęcia, które mają za zadanie nauczyć nas języka obcego to problem tkwi w nas. Unikając zajęć językowych odrywamy się od systematycznej nauki. Przerywamy w ten sposób rutynę i przyzwyczajenia, które sprawiają, że regularnie obcujemy z językiem. Wybicie z rytmu nauki sprawia, że trudniej nam wrócić do poprzednich zagadnień, co ma ścisły związek z problemem zrozumienia następnego materiału. Jeśli nie są to zajęcia indywidualne, każde opuszczone zajęcia będą się wiązać z potrzebą samodzielnego nadrabiania przerobionych na lekcji zagadnień. Nie jest niczym zaskakującym, że nauka nowych informacji bez nauczyciela bywa znacznie trudniejsza i zajmuje więcej czasu.

Jedyną skuteczną metodą na takie problemy jest zmotywowanie samego siebie do nauki systematycznej. Nie opuszczajmy zajęć bez poważnego powodu, a powstałe zaległości starajmy się uzupełniać tak szybko, jak to możliwe. Spróbujmy określić jakiś cel, który chcemy osiągnąć poprzez naukę języka obcego. Może przygotowujemy się do egzaminu poświadczającego o umiejętnościach językowych? Liczymy tym samym na awans? Pomyślmy, że musimy to osiągnąć możliwe jak najszybciej, ponieważ są również inni chętni czyhający na to stanowisko!

2. Narzucania sobie ogromnej ilości materiału do zrealizowania

Nierzadko rozpoczynając naukę języka obcego, robimy to bardzo entuzjastycznie. Przez krótki czas uczymy się bardzo dużo – nawet po kilka godzin codziennie. Jesteśmy podekscytowani i chcemy każdą wolną chwilę poświęcać rozwijaniu swoich zdolności językowych. Jednak z czasem zaczyna nam się to nudzić, mniej skupiamy się na nauce i skracamy poświęcany na nią czas. Niestety zwykle w niedługim czasie po rozpoczęciu nauki w taki sposób, większość materiałów odkładamy na półkę.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest właśnie bardzo długa i częsta nauka na samym początku. Pomimo tego, że początkowo jesteśmy nastawieni bardzo optymistycznie i sprawia nam to przyjemność, z pewnością dość szybko się znudzimy taką formą przyswajania wiedzy. Proces poznawania obcego języka jest szczególnie długotrwały. Nauka powinna być rozłożona w czasie. Ułatwi nam to przyswajanie nowego materiału, a równocześnie nie będzie nas nudzić. Powinniśmy wybrać taką długość pojedynczej sesji nauki, abyśmy mogli się przez ten czas w pełni skupić na wykonywanym zadaniu.

3. Obaw związanych z popełnianiem błędów.

Wiele osób boi się używać języka obcego z obawy przed popełnianiem błędów. Nawet jeśli nie są zupełnie początkujący i mają pewną wiedzę z zakresu tego języka. Takie osoby często boją się rozmawiać lub wypowiadać w języku obcym, ponieważ obawiają się wyśmiania lub są perfekcjonistami. Perfekcjonizm to nie jest najbardziej poszukiwana cecha, którą powinna posiadać osoba ucząca się jakiegoś języka.

Powinniśmy zaakceptować to, że będziemy popełniać błędy. Z każdą wpadką zdobędziemy nowe doświadczenia i być może zapamiętamy na przykład poprawną składnię pewnego wyrażenia. Większość nieporozumień podczas rozmów w języku obcym nie wynika z popełniania błędów gramatycznych, a z niezrozumienia wypowiadanych słów. Naturalne jest, że nie zawsze mówimy w pełni poprawnie gramatycznie. Szczególnie język używany na co dzień pełny jest niekoniecznie poprawnych kolokwializmów. Warto czasami popełniać błędy, aby wyciągać z nich wnioski. Przecież człowiek najlepiej uczy się na błędach!

4. Nauki tylko z jednego źródła

Jest wiele sposobów na naukę języka obcego. Oczywiście najbardziej znanym jest podręcznik wraz z zestawem ćwiczeń. Dobrze jeśli w parze z tą metodą idzie nauczyciel, który poza tekstami czytanymi zapewni nam możliwość wypowiedzi i słuchania w języku obcym. Nie jest jednak zaskoczeniem stwierdzenie, że podręcznik pełny regułek jest dość nudną formą nauki. Raczej nie znajdziemy tam interesujących nas treści, a jedynie takie, które najlepiej będą nadawały się do przygotowania ucznia do jakiegoś egzaminu.

Niestety znaczna część osób nie zdaje sobie sprawy, że materiały takie jak filmy, seriale, muzyka, książki czy podcasty to również świetny sposób na naukę języka obcego. Zdecydowaną przewagą tych środków nad podręcznikiem jest fakt, że możemy znaleźć coś, co nas naprawdę zainteresuje. Oczywiście nie powinny one w pełni zastąpić podręcznika i nauczyciela, a być jedynie ciekawym uzupełnieniem nauki.

Artykuł powstał we współpracy z: Speakin.pl

Rozwijanie swoich umiejętności biznesowych, czyli szkolenie z negocjacji

0

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na co dzień wykorzystuje pewne techniki negocjacyjne – nie tylko w pracy, ale również w domu. Negocjuje się bowiem zarówno w kontaktach społecznych i rodzinnych, jak i zawodowych. Jest to umiejętność szczególnie ważna i przydatna z punktu widzenia branży biznesowej. Chcąc skutecznie negocjować warunki umów, rozstrzygać sporne kwestie czy ustalać warunki współpracy, warto zgłębić tajniki skutecznej negocjacji. Szkolenia i kursy są tym, co pomoże uzyskać cenną wiedzę oraz nauczy technik negocjacyjnych.

Negocjacje – definicja

W negocjacjach biorą udział dwie strony, które mają odmienne zdania w konkretnej sprawie, dlatego celem tego procesu komunikacyjnego jest osiągnięcie porozumienia. Kluczem do rozwiązania problemu są skuteczne negocjacje, które opierają się na świadomym wykorzystywaniu pewnych technik negocjacyjnych. Ich użycie powinno zostać poprzedzone rozpoznaniem potrzeb swojego rozmówcy, aby dzięki temu wspólnie wypracować kompromis korzystny dla obu stron dyskusji. Co ważne, należy potrafić odkryć prawdziwe potrzeby drugiej osoby i oddzielić je od własnych. Dzięki temu można zyskać dużą przewagę merytoryczną nad swoim rozmówcą i przejść do świadomej negocjacji.

Zgodnie z dwoma, nieco odmiennymi podejściami naukowymi do negocjacji, w tym procesie liczy się merytoryczne przygotowanie do rozmowy albo umiejętność radzenia sobie z psychologią. W pierwszym przypadku aż 80% czasu i uwagi powinno się poświęcić procesowi negocjacji, a tylko 20% zachowaniu rozmówców. Natomiast według psychologów jest odwrotnie. Choć przedstawiciele obu szkół wciąż się ze sobą spierają, to prawdą jest, że zarówno psychologia, jak i merytoryczne przygotowanie są niezmiernie ważne podczas negocjowania.

W związku z powyższym uznaje się, że skuteczne negocjacje opierają się na takich zasadach, jak:

 1. skupienie się na interesach obu stron, a nie na zajmowanych stanowiskach,
 2. umiejętność oddzielenia osoby od problemu,
 3. poszukiwanie takich możliwości, które będą korzystne dla każdej ze stron,
 4. obiektywizm.

Negocjacje w biznesie – dla kogo szkolenie?

Szkolenie i kurs negocjacji to doskonała okazja dla każdego, kto chce od podstaw nauczyć się sztuki skutecznej negocjacji albo dysponuje już pewną wiedzą w tym zakresie, którą chciałby jedynie poszerzyć. Kto konkretnie powinien zainteresować się tego rodzaju zajęciami? Z zawodowego punktu widzenia, zdolność umiejętnego negocjowania szczególnie przydaje się:

 • handlowcowi, który stale powinien doskonalić swoje umiejętności sprzedażowe,
 • menedżerowi, który na co dzień współpracuje z grupą osób,
 • przedsiębiorcy, który zarządza swoim biznesem,
 • kadrze kierowniczej,
 • telemarketerowi i pracownikowi call center,
 • pracownikowi działu obsługi klienta,
 • każdemu, kto negocjuje i renegocjuje warunki umów.

Rodzaje szkoleń z negocjacji

Negocjować można w różnych sytuacjach i na różnych płaszczyznach, dlatego warto szkolić się w ściśle określonym kierunku. Do najpopularniejszych należą negocjacje handlowe oraz negocjacje w biznesie.

Negocjacje handlowe obejmują wiedzę i umiejętności niezwykle cenne dla pracowników działów sprzedaży, a więc m.in.:

 • sprawdzone i skuteczne techniki sprzedaży,
 • przeprowadzenie skutecznej transakcji,
 • posługiwanie się językiem korzyści,
 • rozpoznawanie potrzeb klienta,
 • wykształcenie postawy prosprzedażowej,
 • bycie profesjonalnym doradcą klienta, a w efekcie – skutecznym sprzedawcą.

Natomiast negocjacje w biznesie obejmują ogólnie pojęte umiejętności negocjacyjne, ale też renegocjacyjne, które przydają się szczególnie podczas ustalania warunków umów.

Kurs i szkolenie z negocjacji można znaleźć w niejednej szkole, która oferuje tego rodzaju zajęcia. Jednak, aby uczestnictwo w nich przyniosło jak najwięcej korzyści, warto zdecydować się na zaufane centrum szkoleniowe, które może pochwalić się jak najwyższymi standardami świadczonych usług. Jedną z ofert godnych uwagi, w której znajdują się szkolenia z negocjacji handlowych i negocjacji w biznesie, można znaleźć na stronie EY Academy of Business – http://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/negocjacje,110/.

Co daje szkolenie i kurs z negocjacji?

W zależności od tematyki szkolenia z negocjacji, można zdobyć konkretną wiedzę i umiejętności. Ale istnieje też pula ogólnych korzyści, takich jak:

 • planowanie celów, możliwości i strategii negocjacyjnych,
 • poznanie stylów negocjowania,
 • nauka budowania zaufania,
 • negocjowanie z wymagającym przeciwnikiem,
 • kreatywne modyfikowanie nawyków i schematów negocjacyjnych,
 • zdobycie świadomej praktyki negocjacyjnej,
 • rozwinięcie dotychczasowych umiejętności,
 • poznanie technik wywierania wpływu (perswazja),
 • przejmowanie kontroli podczas negocjowania,
 • umiejętność radzenia sobie z manipulacją,
 • wypracowanie własnego modelu negocjowania.

Każdy, kto chce rozpocząć zawodową przygodę na polu negocjacji lub przeciwnie – rozwinąć posiadane już umiejętności w tej dziedzinie, powinien rozważyć swoje uczestnictwo w szkoleniach lub kursach. To szansa na otrzymanie wymarzonej pracy, ale i awansu.

Szkolenie z negocjacji – podsumowanie informacji

Podsumowując:

 1. w skutecznej negocjacji liczy się zarówno przygotowanie merytoryczne, jak i psychologia;
 2. obiektywizm i umiejętność zauważenia prawdziwych potrzeb swojego rozmówcy są kluczem do osiągnięcia zamierzonego rezultatu w efekcie prowadzonych negocjacji;
 3. tematyczne szkolenia są organizowane z myślą o osobach zajmujących konkretne stanowiska pracy, np. szkolenie z negocjacji handlowych dla pracowników działu sprzedaży;
 4. ogólne szkolenia z negocjacji w biznesie przydadzą się każdemu, kto w swojej pracy ma kontakt z klientami lub kontrahentami;
 5. szkolenia z negocjacji są odpowiednie dla każdego – zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodą z negocjacjami, jak i dla doświadczonych handlowców, marketerów czy kadry zarządzającej.

Rozważając swoje uczestnictwo w szkoleniach i kursach z negocjacji warto zawsze brać pod uwagę jeszcze jedną zasadę, zgodnie z którą, zgłębienie tajników skutecznej negocjacji może otworzyć drzwi do kariery zawodowej, nie tylko w branży sprzedażowej.
Artykuł sponsorowany.

Dyktafon na wykłady – ranking najlepszych urządzeń!

0

Zaczął się rok akademicki, a z nim powrót do studenckich obowiązków. Jednym z nich jest uczęszczanie na różnego rodzaju wykłady. Nie zawsze możemy być na nich obecni lub też nie nadążamy z robieniem notatek. A przecież ta wiedza jest nam później potrzebna do zdania egzaminów. Dobrym rozwiązaniem może się tu okazać dyktafon. To malutkie urządzenie pozwoli nagrać nam cały niezbędny materiał i ułatwić naukę.

Studia w Anglii? Kilka ciekawostek, które mogą Cię zadziwić

0

Studia w Anglii to coraz popularniejsza ścieżka edukacji wśród osób z Polski. Wpływ na to ma między innymi wyższy poziom nauczania, szansa na zdobycie doświadczenia oraz obycie się z językiem angielskim. Jednakże, decydując się na studia w UK, musimy pamiętać, że „co kraj, to obyczaj”. Poznajmy najciekawsze i najdziwniejsze zwyczaje panujące w Anglii.

Młodzi Polacy chętnie zaciągają pożyczki

0

Prostota pożyczania pieniędzy, nawet bez konieczności wychodzenia z domu, siedząc wygodnie na kanapie, powoduje, że coraz więcej Polaków decyduje się na sfinansowanie wydatków ze źródeł zewnętrznych. Jeszcze kilka lat temu, kiedy pożyczki pozabankowe nie były aż tak popularne, znacznie bardziej stroniliśmy od pożyczania pieniędzy. Co się zmieniło i na co najczęściej przeznaczamy środki finansowe z pożyczek?

ZOBACZ TEŻ