Bóle stawów i mięśni – częsta współczesna dolegliwość

0
1666

Bóle stawów i mięśni to częsta dolegliwość zarówno osób starszych jak i młodych. Młode osoby coraz częściej narzekają na bóle stawów z powodu złej postawy ciała, siedzącego trybu życia, a także nadwagi czy otyłości. Dolegliwościom bólowym sprzyja również nieodpowiednia aktywność fizyczna. Cierpieć może osoba, która podnosi zbyt duże ciężary na siłowni, biega (bieganie obciąża kolana), wykonuje ćwiczenia w zły sposób, czy w końcu wykonuje ćwiczenia, których w ogóle nie powinna wykonywać ze względu na urazy czy wykryte nieprawidłowości w postaci skrzywień kręgosłupa, itp.

Bóle mięśni wynikają zazwyczaj z mikrouszkodzeń (pęknięć, naderwań, naciągnięć). Kto nie zna uczucia, kiedy trudno wstać z łóżka na drugi dzień po cięższym treningu? Nawet dzieci się z nimi zmagają po lekcjach wychowania fizycznego w szkole. Te bóle nazywane są zakwasami, bo przyjęło się błędne powiązanie ich z gromadzeniem się kwasu mlekowego w mięśniach. Kwas mlekowy szybko jest wypłukiwany przez krew, a bóle to tylko i wyłącznie mikrourazy. Można uchronić się przed nimi poprzez wykonywanie odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem oraz ćwiczeń rozciągających po treningu. Ważna jest również regularność treningów. Powroty po długich przerwach często kończą się urazami odzwyczajonych od wysiłku mięśni.

Przyczyną bólów mięśniowo – stawowych są także różne choroby, zaczynając od zwykłej grypy, a kończąc na naprawdę poważnych. Bóle mięśni i stawów występują w chorobach reumatycznych, a więc zapalenia mięśni i stawów, fibromialgii, czy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Ponadto takie bóle są częstym objawem boreliozy. Mogą pojawiać się także w niedoczynności tarczycy, zespole przewlekłego zmęczenia czy niespokojnych nóg. Bóle mogą być również objawem niedoboru potasu.

W przypadku urazów powinno wystarczyć ograniczenie wysiłku fizycznego, przerwa w treningach i pomoc w postaci leków i maści przeciwbólowych. Poważniejsze urazy wymagają jednak wizyty u lekarza, specjalistycznego leczenia i rehabilitacji. Jeśli zaś ból jest przewlekły i nasila się, konieczna jest diagnostyka w kierunku chorób i leczenie zdiagnozowanej choroby.

www.dzienreumatyzmu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here