Co trzeba wiedzieć o kontraktach futures?

0
1358
futures

Kontrakty terminowe to rodzaj transakcji polegający na zawarciu umowy pomiędzy osobą sprzedająca a kupującą, w której pierwsza strona zobowiązana jest do dostarczenia towaru bądź usługi w określonym czasie, w konkretne miejsce. Proporcjonalnie kupujący zobowiązany jest do nabycia instrumentu bazowego, z uwzględnieniem ustalonej w umowie ceny. W kontraktach futures bardzo ważna jest terminowość, czyli zobligowanie do zakupu określonego dobra przypisaną na konkretną datę. Rodzaj instrumentu bazowego określają tutaj obie strony handlowe, a sama jego specyfika uzależniona jest od oferty konkretnej giełdy.

Instrument bazowy, czyli co konkretnie?

Jak już wspomnieliśmy, przedmiot handlu zależny jest od wyboru docelowej platformy i może różnić się diametralnie. Kiedy bardzo ważną kwestią jest dostęp do dużej ilości kontraktów futures, jak i dostępności instrumentów bazowych to kliknij i sprawdź ofertę Saxo Bank, gdzie możesz uzyskać dostęp do ponad 200, otwierając rachunek w prosty sposób. Jednak na jakie aktywy można liczyć decydując się na handel kontraktami terminowymi? W gruncie rzeczy nie ma żadnych ograniczeń i wybierając rzetelną giełdę, można spekulować ceny zarówno towarów namacalnych, takich jak złoto, miedź czy ropa, jak również walut czy pochodnych papierów wartościowych.

Należy zaznaczyć, że nie każdy kontakt terminowy odnosi się do futures, dlatego warto zapoznać się z treścią tego artykułu, który wyjaśnia różnicę między forward a futures. Wracając do specyfiki przedmiotu, trzeba wspomnieć o możliwych korzyściach zdecydowania się na taki rodzaj handlu. Bardzo ważną kwestią jest płynność i przejrzystość futures. Na większości giełd inwestor otrzymuję możliwość skorzystania z depozytu zabezpieczającego, dzięki któremu uzyskuję dostęp do tak zwanej „dźwignij”. Mechanizm ten pozwala inwestować na zadowalającym poziomie nawet w przypadku, kiedy nie posiadamy dużej ilości środków własnych. Lewar działa tutaj trochę na zasadzie wypożyczenia środków pieniężnych, których możemy użyć do poszczególnych transakcji, proporcjonalnie zwiększając tym samym zysk.

Czy taki model jest opłacalny?

Kontrakty futures cieszą się obecnie dużą popularnością i nie ma się co dziwić temu zjawisku. Wielu inwestorów podkreśla w szczególności szybkość i wygodę handlu z wykorzystaniem tej metody. Jednocześnie możliwość utworzenia pozycji długich i krótkich jest bardzo ważna, gdyż pozwala to spekulować zarówno wzrosty wartości, jak i ich spadki. Dodatkowo sam mechanizm dźwigni napędza rozmiary kolejnych transakcji, dzięki czemu można inwestować na dużo większą skalę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here