Czego powinniśmy wystrzegać się podczas nauki języków obcych?

0
1933

W krótkim czasie po rozpoczęciu nauki języka obcego nie masz ochoty na jej kontynuację? Uczysz się jakiegoś języka od długiego czasu, ale bardzo ciężko przyswajać Ci nowe informacje? Każda sesja nauki przyprawia Cię o ból głowy oraz powoduje senność i znudzenie? Jeśli możesz przytaknąć któremukolwiek z wyżej wymienionych pytań to powinieneś przeczytać ten artykuł do końca. Powyższe problemy najczęściej powodowane są przez złe nawyki związane z nauką języków obcych. A w rzeczywistości języki obce takie jak angielski czy niemiecki wcale nie są takie straszne, potrzeba tylko odpowiedniej metody na ich naukę.

Czego powinniśmy wystrzegać się podczas nauki języków obcych?

1. Braku systematyczności

Jeśli z własnej woli opuszczamy zajęcia, które mają za zadanie nauczyć nas języka obcego to problem tkwi w nas. Unikając zajęć językowych odrywamy się od systematycznej nauki. Przerywamy w ten sposób rutynę i przyzwyczajenia, które sprawiają, że regularnie obcujemy z językiem. Wybicie z rytmu nauki sprawia, że trudniej nam wrócić do poprzednich zagadnień, co ma ścisły związek z problemem zrozumienia następnego materiału. Jeśli nie są to zajęcia indywidualne, każde opuszczone zajęcia będą się wiązać z potrzebą samodzielnego nadrabiania przerobionych na lekcji zagadnień. Nie jest niczym zaskakującym, że nauka nowych informacji bez nauczyciela bywa znacznie trudniejsza i zajmuje więcej czasu.

Jedyną skuteczną metodą na takie problemy jest zmotywowanie samego siebie do nauki systematycznej. Nie opuszczajmy zajęć bez poważnego powodu, a powstałe zaległości starajmy się uzupełniać tak szybko, jak to możliwe. Spróbujmy określić jakiś cel, który chcemy osiągnąć poprzez naukę języka obcego. Może przygotowujemy się do egzaminu poświadczającego o umiejętnościach językowych? Liczymy tym samym na awans? Pomyślmy, że musimy to osiągnąć możliwe jak najszybciej, ponieważ są również inni chętni czyhający na to stanowisko!

2. Narzucania sobie ogromnej ilości materiału do zrealizowania

Nierzadko rozpoczynając naukę języka obcego, robimy to bardzo entuzjastycznie. Przez krótki czas uczymy się bardzo dużo – nawet po kilka godzin codziennie. Jesteśmy podekscytowani i chcemy każdą wolną chwilę poświęcać rozwijaniu swoich zdolności językowych. Jednak z czasem zaczyna nam się to nudzić, mniej skupiamy się na nauce i skracamy poświęcany na nią czas. Niestety zwykle w niedługim czasie po rozpoczęciu nauki w taki sposób, większość materiałów odkładamy na półkę.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest właśnie bardzo długa i częsta nauka na samym początku. Pomimo tego, że początkowo jesteśmy nastawieni bardzo optymistycznie i sprawia nam to przyjemność, z pewnością dość szybko się znudzimy taką formą przyswajania wiedzy. Proces poznawania obcego języka jest szczególnie długotrwały. Nauka powinna być rozłożona w czasie. Ułatwi nam to przyswajanie nowego materiału, a równocześnie nie będzie nas nudzić. Powinniśmy wybrać taką długość pojedynczej sesji nauki, abyśmy mogli się przez ten czas w pełni skupić na wykonywanym zadaniu.

3. Obaw związanych z popełnianiem błędów.

Wiele osób boi się używać języka obcego z obawy przed popełnianiem błędów. Nawet jeśli nie są zupełnie początkujący i mają pewną wiedzę z zakresu tego języka. Takie osoby często boją się rozmawiać lub wypowiadać w języku obcym, ponieważ obawiają się wyśmiania lub są perfekcjonistami. Perfekcjonizm to nie jest najbardziej poszukiwana cecha, którą powinna posiadać osoba ucząca się jakiegoś języka.

Powinniśmy zaakceptować to, że będziemy popełniać błędy. Z każdą wpadką zdobędziemy nowe doświadczenia i być może zapamiętamy na przykład poprawną składnię pewnego wyrażenia. Większość nieporozumień podczas rozmów w języku obcym nie wynika z popełniania błędów gramatycznych, a z niezrozumienia wypowiadanych słów. Naturalne jest, że nie zawsze mówimy w pełni poprawnie gramatycznie. Szczególnie język używany na co dzień pełny jest niekoniecznie poprawnych kolokwializmów. Warto czasami popełniać błędy, aby wyciągać z nich wnioski. Przecież człowiek najlepiej uczy się na błędach!

4. Nauki tylko z jednego źródła

Jest wiele sposobów na naukę języka obcego. Oczywiście najbardziej znanym jest podręcznik wraz z zestawem ćwiczeń. Dobrze jeśli w parze z tą metodą idzie nauczyciel, który poza tekstami czytanymi zapewni nam możliwość wypowiedzi i słuchania w języku obcym. Nie jest jednak zaskoczeniem stwierdzenie, że podręcznik pełny regułek jest dość nudną formą nauki. Raczej nie znajdziemy tam interesujących nas treści, a jedynie takie, które najlepiej będą nadawały się do przygotowania ucznia do jakiegoś egzaminu.

Niestety znaczna część osób nie zdaje sobie sprawy, że materiały takie jak filmy, seriale, muzyka, książki czy podcasty to również świetny sposób na naukę języka obcego. Zdecydowaną przewagą tych środków nad podręcznikiem jest fakt, że możemy znaleźć coś, co nas naprawdę zainteresuje. Oczywiście nie powinny one w pełni zastąpić podręcznika i nauczyciela, a być jedynie ciekawym uzupełnieniem nauki.

Artykuł powstał we współpracy z: Speakin.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here