Czy niektóre języki obce są trudniejsze niż inne? Warto uczyć się tych trudnych?

0
3662

Mówi się, że język językowi nierówny. Czasami odnosi się to do niepodważalnego faktu, że nauka każdego języka to nieco inne, unikatowe doświadczenie, na które składają się nie tylko zasady gramatyczne, ale także kultura stworzona dookoła niego. Czasami jednak zwraca uwagę na zróżnicowany stopień trudności języków obcych. Czy niektóre języki rzeczywiście są trudniejsze od innych? Do jakiego stopnia ich poziom trudności powinien wpływać na nasze decyzje odnośnie ich nauki?

Na początku mała zagadka – ile różnych języków istnieje na całym świecie? Można pomylić się o… 500. Całkiem spore ułatwienie? Czy jest tak rzeczywiście, dowiesz się na końcu artykułu, gdzie zdradzimy ową liczbę. Już teraz powiemy jednak, że jest ich prawdopodobnie więcej, niż Ci się wydaje.

Spośród tych wszystkich języków, tylko niewielka grupa jest na tyle popularna, że uczą się ich miliony osób na całym świecie. Czy nawet w obrębie tej niewielkiej grupy możemy mówić o dużych rozbieżnościach w poziomie trudności języków?

To prawda – język językowy nierówny

Bez wątpienia. Zapewne zdarzyło Ci się spotkać już z opiniami na temat poziomu trudności wielu języków. Przykładowo, w powszechnej opinii język hiszpański oraz włoski uchodzą za stosunkowo proste. Z kolei Polacy bardzo dobrze radzą sobie zazwyczaj z innymi językami z grupy języków słowiańskich, takimi jak czeski, czy rosyjski. To z kolei zwraca uwagę na to, że trudność języka nie zależy tylko od poziomu skomplikowania jego gramatyki. Zazwyczaj łatwiej przychodzi nam opanowanie języków spokrewnionych z tymi, które już znamy.

Wśród najtrudniejszych języków, często wymieniany jest z kolei chiński. Także arabski nie należy w powszechnym przekonaniu do najłatwiejszych. By przekonać się, czy to wszystko prawda, sięgnijmy do nieco bardziej wyrafinowanych źródeł niż obiegowe opinie. Czy istnieją klasyfikacje języków względem poziomu trudności?

Który język obcy jest najtrudniejszy?

Do najpopularniejszych zestawień o tym charakterze należy ranking Foreign Service Institute. Klasyfikuje on języki według szacunkowego czasu (liczonego w godzinach), jaki potrzebny jest na opanowanie go w stopniu pozwalającym na swobodne mówienie i czytanie. Choć ranking został stworzony z myślą o uczniu, dla którego językiem wyjściowym jest angielski, powinien dostarczyć wystarczających dowodów na to, czy obiegowe opinie w tym przypadku nie rozmijają się zupełnie z rzeczywistością. Co ma w takim razie do powiedzenia ranking FSI?

Do najprostszych języków, wymagających nie więcej niż 600 godzin nauki, należą m.in. hiszpański i włoski (trafiony – zatopiony!), a także inne popularne, europejskie języki, takie jak francuski, flamandzki, portugalski, szwedzki, czy norweski. Nieco trudniejszy (750 godzin) jest niemiecki. Z kolei do języków wymagających 900 godzin należą malajski, czy suahili. Wśród języków wymagających 1100 godzin znaleźć możemy wiele języków, w tym rosyjski, czeski, węgierski, chorwacki, a także… polski. Nie jest to wcale zaskoczenie. Gdyby nie to, że tekst skierowany jest do Polaków, prominentne miejsce wśród języków uznawanych za trudne zająłby także nasz język ojczysty. Grupę najtrudniejszych języków, wymagających ponad 2000 godzin, tworzą z kolei chiński (mandaryński i kantoński), arabski, japoński i koreański.

Jak widać, ranking FSI w dużym stopniu potwierdza słyszane często opinie na temat trudności języków.

Czy warto uczyć się trudnych języków?

Oczywiście! Wybierając język do nauki, należy kierować się swoimi zainteresowaniami, a także przydatnością danego języka w naszym przypadku. Jednak jeśli nie masz pomysłu na to, jaki wybrać, ciekawą opcją może być podjęcie nauki takiego, który ma dla Ciebie najkorzystniejszy stosunek poziomu trudności do możliwości, jakie oferuje. Bez względu na to, jaki język wybierzesz, skorzystaj z wysokiej jakości kursów językowych, takich jak ten kurs do nauki niemieckiego od ESKK, które pozwolą ci zbudować solidne podstawy i szybko wchłonąć praktyczną wiedzę.

A na koniec odpowiedź na wcześniejsze pytanie – na świecie istnieje 7099 (!) języków. Właśnie taką liczbę wskazuje Ethnologue – organizacja zajmują się badaniem wpływu języków na otaczający nas świat. Czy udało Ci się zgadnąć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here