Czy w wieku 40 lat można nauczyć się języka obcego?

0
5876

Nauka języka obcego często kojarzy nam się ze szkolną ławką i latami młodości. Dorośli, zwłaszcza Ci, którzy nie opanowali jeszcze żadnego języka, często nie wierzą, że są jeszcze w stanie poprawić swoje językowe umiejętności. Tymczasem, dorośli uczniowie mają nawet w pewnych kwestiach przewagę nad młodszymi adeptami. Przekonaj się, że Ty także możesz nauczyć się nowego języka!

Załóżmy, że czasy nastoletnie masz już dawno za sobą i chciałbyś albo musisz nauczyć się nowego języka. W głowie na pewno pojawiają się myśli takie jak: “jestem na to za stary” albo “mój umysł nie pracuje już tak jak kiedyś”. Wszyscy jesteśmy zafascynowani umiejętnością nauki języków przez dzieci. Postrzegamy ich umysły jak gąbki, które mają zdolność wchłaniania nowych słów z niezwykłą łatwością.

A co gdybyś dowiedział się, że argument, że dzieci mają lepszą pamięć i naturalną zdolność do nauki języków to mit, a mówienie, że jest się za starym na nauczenie czegoś nowego, to tylko wymówka? Twój mózg, niezależnie od wieku, wciąż ma zdolność do efektywnego przetwarzania informacji i uczenia się. Co więcej, masz coś, czego dzieci nie mają: zaangażowanie, koncentrację, determinację oraz doświadczenie. Poznaj pięć powodów, dzięki którym przestaniesz wymyślać wymówki i zaakceptujesz fakt, że nigdy nie jesteś za stary na naukę języka.

Jesteś bogatszy o życiowe doświadczenie

Jak często udzielasz swoim dzieciom lub wnuczkom porad na podstawie osobistych doświadczeń? Wiesz więcej, ponieważ już to wszystko przeżyłeś, prawda? Cóż, to samo dotyczy nauki języków. Wiesz już, jak najlepiej przyswajać wiedzę. Opracowałeś skuteczne techniki uczenia się. Znasz swoje ograniczenia i potrafisz dostosowywać się do zmian.

Również Twój zasób słownictwa jest na znacznie wyższym poziomie niż kiedyś. Powiedzmy, że uczysz się francuskiego i znajdujesz nowe słowo: “brute” (pol. nieprzyjemny lub surowy). Nagle zdajesz sobie sprawę: „Hej, to jest podobne do brutalny. Brute – brutalny. Mam to!” Różne języki łączy wiele takich podobieństw. Niektóre słowa będą brzmiały znajomo, więc znajdziesz połączenia i łatwo je zapamiętasz. To samo tyczy się gramatyki – wiele reguł gramatycznych pozostaje niemal niezmiennych, zwłaszcza w spokrewnionych ze sobą językach. Przyswajanie nowych czasów powinno Ci więc przychodzić z łatwością – nauczyłeś się już tego choćby w języku ojczystym.

Dorośli uczą się tak samo szybko jak dzieci

Jeszcze niedawno uważano, że nauka języka z wiekiem staje się coraz trudniejsza. Nowe badania dowodzą, że teoria ta jest błędna. Dorośli nie tylko mogą opanować nowy język, ale potrafią to zrobić lepiej i szybciej niż dzieci. Jedno z badań porównywało umiejętności uczenia się języków u dorosłych w różnym wieku. Każdy uczestnik się uczył tych samych słów w tym samym środowisku edukacyjnym. Wyniki pokazały, że osoby po 50 roku życia uczą się równie dobrze, jak osoby w wieku 20 czy 30 lat. Pewne aspekty nauki języków stają się łatwiejsze wraz z wiekiem, ponieważ masz już dużo wiedzy na ten temat. Dorośli mają znacznie większe słownictwo niż dzieci, dzięki czemu łatwiej jest opanować setki lub nawet tysiące nowych słów w bardzo krótkim czasie.

Jesteś w stanie w pełni skorzystać z potencjału technologii

Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że potrafisz korzystać z komputera, tabletu lub smartfona. Znajomość obsługi tych urządzeń pomoże Ci też w nauce języka. Kiedy byłeś młody, byłeś zależny od nauczycieli, programu nauczania w szkole. Dziecko, przy pomocy rodziców, może korzystać z aplikacji na tablet, ale nie ma dostępu do wszystkich kursów. Ciebie te ograniczenia już nie dotyczą. Istnieje mnóstwo wspaniałych aplikacji, kursów językowych online, programów, gier czy stron internetowych, które pozwalają rozpocząć naukę dowolnego języka.

Testuj więc, które sposoby najbardziej Ci odpowiadają i wykorzystaj je do wyznaczenia własnej ścieżki do opanowania języka. Co najlepsze, wymienione tutaj narzędzia nie wymagają zaawansowanych umiejętności technicznych, ani nie mają limitu wieku. Ich twórcy doskonale wiedzą, że ludzie nigdy nie są za starzy, żeby się uczyć.

Perfekcja przychodzi z czasem

Twoją największą przewagą jest zdobyte doświadczenie – nauczyłeś się już uczyć, nie zaczynasz od zera. Wiesz, jakie strategie uczenia się przynoszą dla Ciebie najlepsze efekty, a sam stałeś się skuteczniejszy. Nie tracisz czasu na metody, które nie działają, tylko od razu przechodzisz do rzeczy. Dzięki temu Twój poziom językowy rośnie stosunkowo szybko, a nic nie wpływa lepiej na motywację do nauki niż widoczne postępy.

Podobnie sprawa wygląda z samodyscypliną. Pamiętasz, jakim problemem była dla Ciebie, gdy byłeś dzieckiem? Co prawda, jako dorosły nadal możesz z nią mieć niewielki problem, ale wiesz również, dlaczego chcesz nauczyć się języka. Motywacja do nauki zazwyczaj jest wystarczającym powodem, aby siebie zdyscyplinować. Jeśli tylko wejdziesz w codzienną rutynę i będziesz się uczył systematycznie, będziesz w stanie przezwyciężyć rozkojarzenie i skupić się na wyznaczonym celu.

Znajdujesz i poprawiasz błędy

Ucząc się języka jako osoba dorosła masz dostęp do słowników i zasad gramatycznych, które sprawiają, że proces nauki jest bardziej złożony i skuteczny. Jeśli więc Twoim zadaniem jest napisanie listu, to po jego skończeniu możesz być swoim własnym edytorem. Sprawdzisz gramatykę i słownictwo, zidentyfikujesz błędy i je poprawisz.

Możesz także monitorować swoje postępy w nauce poprzez testy i ćwiczenia. To świetny sposób na poznanie, w czym jesteś dobry. Przy okazji odkryjesz też swoje słabsze punkty, dzięki czemu będziesz wiedział nad czym musisz jeszcze popracować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here