Dotacje na innowacje – na co polskie firmy mogą liczyć w 2019 r.?

0
1754
Dotacje na innowacje – na co polskie firmy mogą liczyć w 2019 r.?

Innowacyjność, a raczej jej brak, to wciąż pięta achillesowa polskich firm. Według Global Innovation Index pod względem innowacyjności Polska zajmuje 38 miejsce na 127 badanych krajów na świecie (dane z 2017 r.), a wyprzedzają nas m.in. Słowacja, Portugalia, a nawet Bułgaria. Prawda jest taka, że wiele firm jest bardzo zainteresowanych badaniami i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań, jednak barierą do realizacji takich projektów jest brak środków finansowych oraz zbyt skomplikowana ścieżka ubiegania się o dotacje na innowacje.

Firmy potrzebują innowacji jak kania dżdżu

Popularne niegdyś stwierdzenie, że „lepsze jest wrogiem dobrego” całkowicie straciło dzisiaj na aktualności. Obecnie cały świat myśli zupełnie na odwrót – nieustanne ulepszanie usług, produktów i rozwiązań w niemal wszystkich dziedzinach życia to priorytet, którym kierują się zarówno naukowcy, jak i przedsiębiorcy. Globalna fascynacja innowacjami związana jest z postępem technologicznym. Jego tempo rozwoju jest obecnie tak duże, że niektórzy eksperci twierdzą, że żyjemy w ciągłej wersji beta, ponieważ nowe rozwiązania pojawiają się w momencie, gdy ich poprzednie wersje nie zdążyły stać się popularne. Nieustanne wprowadzanie innowacji jest więc po prostu trendem, do którego firmy muszą się dostosować, bo inaczej przegrają walkę o klienta z konkurentami.

Skąd wziąć fundusze na innowacje?

Polskie przedsiębiorstwa chcą być innowacyjne, ale wciąż brakuje im pieniędzy na badania i rozwój. Dodatkowym problemem jest brak czasu na realizację ambitnych przedsięwzięć (aby przetrwać na rynku, trzeba skupić się na bieżącej działalności), a często także brak specjalistów, którzy mogliby je prowadzić. Te dodatkowe problemy w gruncie rzeczy wynikają także z niedostatecznych funduszy. Tymczasem środki na innowacje praktycznie „leżą na ulicy”.

Dofinansowanie na innowacje firm jest priorytetem rządu, a także głównym celem funduszy unijnych przeznaczonych na rozwój firm w perspektywie 2014-2020.

Fundusze unijne pełnią tu kluczową rolę – w 2019 roku Narodowe Centrum Badania i Rozwoju ma do rozdania 3,1 miliarda złotych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. A przecież dofinansowanie na rozwój firmy można uzyskać także w ramach wielu innych programów.

Dotacje na innowacje w ramach PO Inteligentny Rozwój

W 2019 roku Narodowe Centrum Badania i Rozwoju, które z ramienia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zajmuje się wspieraniem badań i innowacyjności polskiej gospodarki, planuje zorganizować 9 konkursów, dzięki którym jednostki badawcze i firmy będą mogły otrzymać środki na realizacje projektów B+R.

Dofinansowanie przeznaczone jest przede wszystkim dla podmiotów z regionów słabiej rozwiniętych, a więc spoza województwa mazowieckiego. Są to głównie konkursy dotyczące dotacji unijnych dla firm już istniejących.

Harmonogram tegorocznych naborów wniosków na dofinansowanie na innowacje i działania B+R obejmuje m.in.:

– konkurs na dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych realizowanych przez przedsiębiorstwa – przeznaczony jest dla dużych firm, MŚP i konsorcjów operujących w regionach słabiej rozwiniętych (wnioski będą przyjmowane w 4 rundach, pierwsza rusza w kwietniu),

– konkursy dla przedstawicieli wybranych sektorów w ramach takich programów jak INNOship (branża stoczniowa), INNOstal (branża stalowa), czy GameINN (branża gier komputerowych),

– konkursy na dofinansowanie stworzenia lub rozwoju centrów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach,

– bony na innowacje dla MŚP – chodzi o dofinansowanie usług realizowanych przez naukowców dla przedsiębiorstw w zakresie rozwiązań przyczyniających się do rozwoju produktów lub usług (ten konkurs będzie ogłaszany także w kilku rundach),

– konkurs „Design dla przedsiębiorców” – dzięki niemu można otrzymać dofinansowanie opracowania nowego projektu wzorniczego, dzięki któremu na rynek zostanie wprowadzony nowy (lub ulepszony) produkt lub usługa,

– kredyt na innowacje technologiczne – to rodzaj wsparcia dla MŚP, które chcą wdrożyć innowacje o charakterze technologicznym.

Więcej informacji na temat tego, jakie są dostępne dotacje unijne na rozwój firmy, można uzyskać na stronie https://subitoadvising.pl/dotacje-na-innowacje. Przy okazji można się dowiedzieć, jak wygląda przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej i w jaki sposób można zwiększyć szanse swojej firmy na otrzymanie dofinansowania.

Warto sięgnąć po dotacje na innowacje!

Przedsiębiorcy zainteresowani działalnością badawczo-rozwojową oraz wykorzystaniem innowacji do wprowadzenia na rynek nowych produktów i usług mają spore możliwości uzyskania na ten cel finansowania. Po środki z UE chętnie sięgają najwięksi, jednak mniejsze firmy mają w tym zakresie często wiele obaw i oporów.

Małe zainteresowanie dotacjami na innowacje w sektorze MŚP wynika z kilku przyczyn – przede wszystkim braku czasu na zdobycie informacji o możliwościach dofinansowania, a także skomplikowane formalności związane z wnioskowaniem o dotacje, które skutecznie odstraszają nawet najbardziej ambitnych przedsiębiorców.

Innowacje są dzisiaj jednak kluczowym czynnikiem wspierającym konkurencyjność firmy, dlatego warto zrobić wszystko, by je wdrożyć w przedsiębiorstwie. Zdobycie dotacji jest trudne, ale wystarczy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy nie tylko wyręczą w całej pracy papierkowej związanej z ubieganiem się o fundusze, ale także, a może przede wszystkim, zrobią to skutecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here