Integracja sensoryczna

0
1635

Zaburzenia integracji sensorycznej to ostatnimi czasy najczęściej rozpoznawane zaburzenie rozwoju wśród dzieci. Odpowiednio wcześnie podjęta terapia gwarantuje doskonałe rezultaty i pełny powrót do sprawności psycho-fizycznej.

Terapia integracji sensorycznej powinna rozpocząć się u jak najmłodszego dziecka zdecydowanie przed wiekiem szkolnym. Jednak rodzice dzieci dotkniętych tym zaburzeniem często nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji i nie potrafią dostrzec symptomów choroby. Dosyć często to właśnie osoby postronne zwracają nam uwagę na to, że z naszymi dziećmi dzieje się coś niedobrego. Przebywając na co dzień nie jesteśmy w stanie zauważyć niepokojących objawów. Większość rodziców jest wręcz zadowolona z tego, że ich dziecko jest po prostu grzeczne i spokojne. Jednak pod tą osłoną kryje się właśnie zaburzenie integracji sensorycznej.

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się szereg zaburzeń psycho-ruchowych i czuciowych. Dziecko ma problem z prawidłowym odbieraniem bodźców pochodzących ze świata zewnętrznego. Jeżeli ktokolwiek zwróci uwagę na problem z dzieckiem nie należy tego lekceważyć. Terapia integracji sensorycznej nie jest niczym ani strasznym ani kosztownym. Proces polega głównie na regularnym ćwiczeniu z dzieckiem w domu i wizytach kontrolnych. Początek terapii wymaga wizyty u specjalisty w celu ustalenia stopnia zaawansowania zaburzeń oraz dobrania odpowiedniej metody leczenia do stanu zdrowia dziecka oraz jego wieku.

Terapia integracji sensorycznej odnosi najlepsze rezultaty kiedy to dziecko jeszcze w wieku przedszkolnym trafi do odpowiedniego specjalisty. Niestety przed posłaniem pociechy do szkoły większość rodziców nie dostrzega problemów ze względu na nieświadomość zagrożenia. Zazwyczaj takie przypadki są wykrywane niechcący przy okazji innych badań. Ten rodzaj zaburzeń jest dopiero na etapie badań więc niewielu specjalistów zajmuje się problemem i jest w stanie rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej.

Warto więc zwracać uwagę rodziców aby mieli na uwadze różnego rodzaju możliwe zaburzenia swoich dzieci i reagowali na nie jak najwcześniej.

www.med-online.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here