Interesują Cię studia prawnicze? Sprawdź, czego powinieneś się spodziewać i na co możesz liczyć po ich ukończeniu?

0
1379
studia prawnicze

Wybierając uczelnię, przyszli studenci zwykli kierować się takimi czynnikami jak miasto, renoma dyplomu czy choćby opinie osób, które przeszły już tę ścieżkę edukacji. Jednak przy wyborze uczelni oraz konkretnego kierunku warto również zastanowić się nad tym, czy odpowiadają one naszym zainteresowaniom, predyspozycjom i oczekiwaniom względem dalszej przyszłości. Dotyczy to szczególnie uczelni i kierunków prawniczych, które oferują wprawdzie ogromne możliwości, ale też stawiają pewne wymagania.

Czego wymagają studia prawnicze?

Studia prawnicze od bardzo wielu lat cieszą się nieprzemijającą popularnością. Zmieniają się systemy, rządy i sytuacja na rynku pracy, a studia prawnicze nieodmiennie stanowią elitę edukacji wyższej. Każdego roku nieprzerwanie prawo cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół średnich. Doskonale widać to na przykładzie wszelkich rankingów, w których kierunki prawnicze plasują się w pierwszej trójce obok medycyny oraz informatyki. Prawo ma jednak tę przewagę nad pozostałymi dwoma kierunkami, że studiować może je praktycznie każdy.

W przypadku informatyki niezbędne jest zacięcie do nowoczesnych technologii (zwłaszcza do komputerów, oprogramowania i wszystkiego, co z nimi związane), jeśli zaś chodzi o medycynę, to tu często barierę stanowi sam kontakt z pacjentem i umiejętność przeprowadzenia badania, zabiegu czy wręcz operacji. Jeśli zaś chodzi o prawo, to kierunek ten nie stawia przed studentami podobnych wymagań, za to przydatne mogą okazać się następujące cechy:

  • dobra pamięć,
  • systematyczność,
  • szeroka wiedza ogólna,
  • umiejętność analizowania i wyciągania wniosków.

prawo

Na co możesz liczyć po studiach prawniczych?

Dalsze losy absolwentów prawa można rozpatrywać w dwóch kategoriach, które z reguły definiują to, co zwykliśmy nazywać sukcesem zawodowym:

  1. Finanse – nie ma co ukrywać, że zarobki osób, które mają za sobą studia prawnicze, niemal bez wyjątku przekraczają średnią, a bardzo często dochodzą do poziomu budzącego powszechny podziw. Dotyczy to zarówno prawników, jak i osób, które nie zdecydowały się na aplikację i obrały inny kierunek rozwoju.
  2. Kariera – dla każdego ważne jest nie tylko to, jaka jest wysokość jego wynagrodzenia, ale też jakie znaczenie ma wykonywana przez niego praca. Absolwenci studiów prawniczych bardzo często zajmują kluczowe stanowiska czy to w biznesie, czy w administracji państwowej, kształtując de facto rzeczywistość w obu jej kluczowych aspektach: w gospodarce i polityce.

Czy studia prawnicze są przepustką do kariery? Tak. Czy są w stanie zapewnić dobrze płatną pracę? Oczywiście. Ale przede wszystkim potrafią też przynieść ogromną satysfakcję z pomocy innym, gdyż absolwenci prawa zdają się mieć ku temu szczególnie duże możliwości.

Artykuł powstał przy współpracy z Wyższą Szkołą Prawa we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here