Jak nie zepsuć rozmowy kwalifikacyjnej

0
2148
Jak nie zepsuć rozmowy kwalifikacyjnej

Telefon od potencjalnego pracodawcy cieszy, tak samo jak zaproszenie na spotkanie. To jednak dopiero początek, bo najprawdopodobniej nie jesteś jedynym kandydatem, a kryteria wyboru są dość wyśrubowane. Z różnych przyczyn – na przykład stresu, szczególnych oczekiwań pracodawcy, czy też głupiej wpadki, które niestety się zdarzają – możesz odpaść z tego wyścigu. Dlatego też przygotowaliśmy dla ciebie  5 wskazówek, jak nie zepsuć rozmowy kwalifikacyjnej.

  1. Jestem ofiarą losu i nie umiem parkować

Nie wiadomo właściwie dlaczego, ale spora grupa kandydatów stawiających się na rozmowy opowiada rekrutującym o swoich kłopotach z parkowaniem. A to wokół budynku było wyjątkowo dużo aut, a to były niewłaściwe oznaczenia, a to nie mogłeś znaleźć parkingu i dlatego się spóźniłeś… itd. To nie jest zbyt ciekawy temat, do tego możesz wypaść w oczach potencjalnego pracodawcy jako wieczny narzekacz i do tego ciamajda. Opisywanie problemów na drodze dojazdowej, korków, spotkań z innymi kierowcami również nie jest dobrą metodą na zadziwienie rekruterów.

  1. On był taki, taki, taki i jeszcze taki…

Kolejnym złym pomysłem jest krytykowanie swoich poprzednich pracodawców. Wiadomo, że na dobrą sprawę u każdego z byłych szefów można znaleźć jakąś przywarę, ale najlepiej zachowaj opowieści o tym dla siebie. Jeśli poruszysz ten temat na rozmowie kwalifikacyjnej, możesz wywołać u potencjalnego pracodawcy obawę przed podzieleniem losu innych twoich przełożonych – jego możesz kiedyś obmówić w ten sam sposób. Gdy potrzebujesz o czymś wspomnieć w kontekście pytania zadanego na rozmowie, niech to będzie po prostu luźna historyjka.

  1. Jestem otwarty, a wy nie

To normalne, że na rozmowie kwalifikacyjnej pojawiają się pytania o wynagrodzenie (i o podobne kwestie, na które trzeba uważać), masz też możliwość zadać kilka swoich pytań. Na pewno jesteś ciekawy wielu różnych szczegółów, ale pytając za dużo (i zbyt dociekliwie) nie wywołasz dobrego wrażenia. Dobrym tematem dla pytań są np. twoje możliwości rozwoju, zadania, jakie stawia przed sobą firma, itd.Jak nie zepsuć rozmowy kwalifikacyjnej

  1. Trochę tu stresująco

Idealny pracownik cieszy się z możliwość uzyskania zatrudnienia, ale ma jeszcze sporo innych opcji, więc będzie lepiej go przyjąć, żeby nie poszedł do konkurencji  – takie w skrócie wrażenie powinieneś wywołać. Jeśli zamiast swobodnego zachowania, pewności siebie i poczucia humoru okażesz desperację i zaczniesz „płaszczyć się” przed rekrutującymi, żeby tylko cię zatrudnili, nie masz co liczyć na angaż.

  1. Patrzcie na mnie!

Wchodząc do sali pewnym krokiem, utrzymując prawidłową postawę, siedząc swobodnie, ale elegancko masz szanse zrobić bardzo pozytywne pierwsze wrażenie. Jeśli natomiast wejdziesz przygarbiony, będziesz się garbić też podczas rozmowy, albo np. zamiast nawiązywać kontakt wzrokowy będziesz ciągle spoglądać na podłogę – wrażenie będzie zupełnie odwrotne. Uważaj też na swoje nawyki. Niektóre osoby lubią nieświadomie drapać się po głowie, dłubać w nosie, obgryzać paznokcie. Gdy pracodawca zauważy coś takiego, najprawdopodobniej dość szybko zakończy spotkanie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here