Jak zadbać o zdrowie podczas pracy?

0
2410
Jak zadbać o zdrowie podczas pracy?

Zapracowani i zabiegani, praktycznie nigdy nie mamy czasu na zastanowienie się nad swoim zdrowiem. Brak możliwości kontrolowania na bieżąco zmian zachodzących w naszym organizmie często doprowadza do poważnych chorób – gdy się je wykrywa, najczęściej jest już za późno. Do tego, niektóre zawody są wyjątkowo wyczerpujące lub ocierają się o szkodliwe warunki pracy. Stres i zmęczenie również robią swoje. Zapoznaj się z poniższymi poradami, jeśli chcesz w porę zadbać o swoje zdrowie.

Dla pracujących za biurkiem:

Być może uważasz, że siedząc za biurkiem, jesteś oddzielony od wszystkich złych wpływów otoczenia i jeśli tylko opanujesz stres, nie narażasz się na żadną poważną chorobę. Tymczasem niekoniecznie sytuacja wygląda tak różowo. Po pierwsze, jest to praca siedząca, więc najprawdopodobniej doskwiera ci brak ruchu, obciążasz swoje nogi (niebezpieczeństwo żylaków), uda, pośladki (zwiotczenie skóry, cellulit) i dolny odcinek kręgosłupa (bóle, zwyrodnienia). Na szczęście masz sporo możliwości zadbania o swoje zdrowie. Przede wszystkim ruszaj się i to jak najwięcej. W samym biurze możesz zapewnić sobie dość dużo ruchu, chodząc do telefonu, kserokopiarki czy drukarki. Korzystaj ze schodów, jeśli są takie w firmie, w wolnej chwili przechadzaj się po korytarzu. Każdą przerwę spędzaj jak najbardziej aktywnie, na przykład spacerując na zewnątrz. Zadbaj o swoją dietę, wyeliminuj z niej ciężkostrawne produkty. W pracy nie spożywaj kalorycznych przekąsek, lepsze będą owoce lub np. naturalny jogurt.Jak zadbać o zdrowie podczas pracy?

Dla pracujących za ladą, na kasie:

Ta praca jest zupełnym przeciwieństwem biurowej – wymaga spędzenia etatowych godzin stojąc za ladą czy za kasą, obsługując klientów. Pracownicy mają bardzo mało możliwości by usiąść choć na chwilę, do tego utrudnione jest robienie sobie przerw, zwłaszcza w godzinach sporego ruchu. Typowym objawem zmęczenia taką pracą jest odczuwanie ciężkości i bólu nóg. Często konsekwencją długotrwałego stania są np. żylaki. Można się ratować, po powrocie do domu zafundować sobie relaksującą kąpiel dla nóg, jak też odpoczywać unosząc stopy wyżej niż reszta ciała. Dzięki temu naprawimy częściowo szkody wywołane długotrwałym staniem, odczuwalne głównie przez układ krwionośny i kostny.

Dla sprzątających i wykonujących inne lżejsze prace fizyczne:

Głównym problemem w takiej pracy jest konieczność podejmowania wysiłku fizycznego każdego dnia, czasami w niezbyt odpowiednich warunkach (np. wysoka temperatura na zewnątrz). Długotrwałe wykonywanie męczących czynności takich jak drobne remonty, cyklinowanie podłogi, pranie dywanów itd. czy chociażby odkurzanie, mycie podłóg na dość sporym metrażu również nie pozostaje bez szkody dla organizmu. Pracując w ten sposób, zapewniasz sobie odpowiednią ilość ruchu, co jest korzystne, ale jednocześnie możesz np. przeforsować kręgosłup i stawy. Zapobieganie temu to przyjmowanie właściwej pozycji podczas sprzątania – jeśli myjesz podłogę, przykucnij lub klęknij, nie schylaj się w dół z wyprostowanymi w kolanach nogami, jeśli musisz długo utrzymywać jakąś pozycję – co jakiś czas wykonaj kilka ćwiczeń rozluźniających. Często podczas tego typu prac pojawia się również konieczność stosowania drażniących środków czyszczących. Pracuj koniecznie w odpowiednich rękawicach, dbaj też o pielęgnację skóry dobrze dobranymi kosmetykami.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here