Jak zapamiętywać informacje?

0
3096
Jak zapamiętywać informacje

Nawet jeśli nie jesteś  aktorem, zawodowym mówcą ani uczniem, jest bardzo prawdopodobne, że w codziennym życiu musisz posługiwać się ogromną ilością informacji. Często wymaga się od ciebie zapamiętywania dat, przepisów prawnych, odpowiedniego słownictwa, tras przejazdu, nazwisk i wielu, wielu innych treści. Pamięć ludzka bywa zawodna, stąd kłopoty z przyswajaniem i pamiętaniem są dość często spotykane. Są jednak sposoby, by zarówno zwiększyć „pojemność” pamięci, jak i podnieść szybkość uczenia się zupełnie nowych rzeczy.

 

  1. Stwórz własną „mapę pamięci”

Mapa pamięci jest świetnym narzędziem do nauki, zwłaszcza jeśli daje się wyodrębnić jedno główne zagadnienie, którego masz się nauczyć. Do jej wykonania potrzebujesz dużego arkusza papieru oraz różnych kolorowych mazaków, długopisów lub kredek. Wykorzystanie kolorów ułatwi ci zapamiętywanie poszczególnych danych, a właściwie zachowana struktura mapy posłuży jako narzędzie do lepszego skojarzenia wszystkich logicznych powiązań i zależności.

  1. Na arkuszu wyznacz mniej więcej środek dostępnej powierzchni i zapisz tam nazwę zagadnienia oraz cyfrę 1. Obrysuj zagadnienie z cyfrą kołem.
  2. Wokół koła z zagadnieniem, naturalnie w pewnej odległości, wypisz najbardziej powiązane lub najbardziej istotne dane dotyczące zagadnienia. Oznacz je cyfrą 2 i również otocz kolorowymi okręgami dla lepszego wyróżnienia. Kółka połącz liniami z kółkiem 1.
  3. Ucząc się, poznasz jeszcze więcej szczegółów związanych z każdym z tematów oznaczonych jako 2. Korzystając z linii, kolorów i kółek stwórz poziom 3 w taki sam sposób jak powyższe.
  4. Analogicznie stwórz punkt 4, z tym że najprawdopodobniej w kółkach z cyfrą 4 znajdą się już bardzo szczegółowe, ważne dane.

Zachowanie różnorodnej kolorystyki gwarantuje łatwiejsze uczenie się – mózg będzie lepiej pamiętał w ten sposób wyróżnione informacje.

Sporej części osób, zwłaszcza początkującym, nie wystarczy nawet najbardziej szczegółowa mapa pamięci, bo mogą mieć problem z… pamiętaniem, jaka informacja wiąże się z jaką i wskutek tego zamiast klarownego obrazu powstanie chaos. Żeby tego uniknąć, można zastosować legendę mapy albo wypisać na bocznej stronie arkusza najważniejsze dane w postaci punktów.

Jak zapamiętywać informacje

  1. Przyporządkowywanie

Trudno zapamiętać „suche” dane, ale gdy uda się z czymś je skojarzyć, wchodzą do głowy znacznie łatwiej. Technika przyporządkowywania pozwala na stworzenie rozległej sieci skojarzeń, gwarantując bardzo dobre wyniki. Jak ją zastosować?

To proste! Jeśli posiadasz sporą ilość słówek, nazwisk, trudnych wyrażeń, wypisz je w postaci punktów. Następnie spójrz na stworzoną przed chwilą listę. Dobierz do każdego ze słów, nazwisk itd. skojarzenie – najlepiej zabawne – dzięki czemu łatwo je sobie wyobrazisz. Jak pewnie już się domyślasz, chodzi o zwizualizowanie zagadnienia. Wybór skojarzeń jest dowolny, najlepiej jednak, żeby były w miarę proste. Mogą też być powiązane z brzmieniem słów z listy, na przykład gdy masz zapamiętać słowo KURATORIUM, wyobrażasz sobie kurę.

Technikę przyporządkowywania  można zastosować również do cyfr. W tym celu każdą cyfrę wiążesz w wyobraźni z jej kształtem, który nazywasz. Dla przykładu:

1 – laska, pałka, kijek, tyczka, świeczka

2 – łabędź, oparcie ławki, szyja

 

  1. „Podróż”

Bardzo ciekawa metoda, niestety przydatna głównie w odniesieniu do zagadnień geograficznych, architektury, sztuki itd., ewentualnie w innych, ale wtedy wymaga już znacznie więcej fantazji. Jej zastosowanie polega na wyobrażeniu sobie trasy podróży, która to trasa będzie przebiegała obok wielu ważnych obiektów, które trzeba zapamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here