Pierwsze kroki na rynku pracy

0
953
Pierwsze kroki na rynku pracy

Okres studiów postrzegany jest przez wiele osób jako najlepszy czas w życiu. Podczas studiów można sobie pozwolić na odrobinę beztroski. Student nie posiada zazwyczaj zbyt wielu obowiązków związanych z utrzymaniem rodziny i domu. Warto jednak już na studiach zastanowić się nad swoją przyszłością. Wejście w życie zawodowe powinno odbywać się w sposób płynny i przemyślany. Ważnym krokiem do zapewnienia spokojnej przyszłości jest podjęcie pierwszej pracy.

Czy warto pracować na studiach?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. O podjęciu pierwszej pracy mogą myśleć nawet ci studenci, którzy uczęszczają na bezpłatne studia dzienne. Dlaczego warto pracować na studiach? Podstawowym powodem jest zdobywanie doświadczenia. Naturalne jest to, że pracodawcy nie mogą oczekiwać od osoby wchodzącej na rynek pracy wieloletniego doświadczenia. Jednak osoba, która już na studiach podejmuje wysiłki w celu zdobywania kwalifikacji postrzegana jest przez pracodawców pozytywnie. Taki kandydat do pracy jest odbierany jako osoba przedsiębiorcza, która potrafi rozwiązywać napotkane problemy. Podczas pierwszej pracy można już budować kontakty zawodowe. Pierwsza praca zazwyczaj nie jest dobrze płatna i wymagająca. Jednak wypracowanie solidnych kontaktów zawodowych może pomóc w zdobyciu atrakcyjnego stanowiska pracy w przyszłości. Studia trwają kilka lat. Nie można pozwolić na to, żeby tak długi okres był kompletnie zaniedbany pod względem zawodowym. Jest to dostatecznie długi czas do zbudowania podstaw życia zawodowego.

Przeczytaj też: http://www.nsik.com.pl/jak-zdobyc-pierwsze-doswiadczenie-zawodowe/

Gdzie szukać pierwszej pracy?

Na rynku pracy obserwujemy widoczny trend przechodzenia na tryb zdalny. Praca zdalna pozwala na wygodne wykonywanie obowiązków służbowych nawet w trakcie studiów dziennych. Dlatego pierwszym miejscem, w którym powinno się szukać ofert pracy jest internet. Ogłoszenia dotyczące pracy zdalnej można znaleźć w najpopularniejszych portalach z anonsami z rynku pracy. Praca zdalna jest popularna w takich sektorach jak IT, zdalna obsługa klienta czy też praca biurowa. Szczególnie pomocne mogą być agregatory ofert pracy. Wyświetlają one wszystkie ogłoszenia znalezione w internecie z wybranej dziedziny. Jednak nie tylko praca zdalna jest w zasięgu studenta. Pierwszą pracę ciągle łatwo znaleźć można w dużych korporacjach. Warto więc zapoznać się z ogłoszeniami o pracę, które publikują firmy z najbliższego sąsiedztwa uczelni.

Receptą na znalezienie pracy może być staż w firmie. Staż to forma aktywizacji zawodowej stosowana przez urzędy pracy. Jest ona bardzo często stosowana po to, żeby pomóc młodym osobom w zrobieniu pierwszych kroków na rynku pracy. Jak dostać się na staż? Najważniejsze jest zarejestrowanie się w miejscowym urzędzie pracy. Zdobycie statusu osoby bezrobotnej pozwala na korzystanie z pomocy pośredników pracy. Skierowanie na staż możemy otrzymać od doradcy zawodowego. Nie trzeba w tym celu podejmować żadnych specjalnych działań. Ocena kwalifikacji zawodowych i możliwości aktywizacji bezrobotnego leży po stronie doradcy zawodowego. Podczas odbywania stażu nie traci się statusu bezrobotnego. Więcej informacji na temat stażów można znaleźć na stronach internetowych urzędów pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here