Wózek widłowy – co warto wiedzieć?

0
1598
Wózek widłowy – co warto wiedzieć?

Wózki widłowe są jedynymi pojazdami, które gwarantują tak komfortowe transportowanie na bliskich odległościach oraz magazynowanie różnego rodzaju towarów. Obecnie nikt nie wyobraża sobie współczesnej logistyki magazynowej bez wózków widłowych. Wózki widłowe znajdują się w niemal każdym magazynie, centrum dystrybucyjnym i logistycznym na całym świecie. Czytaj dalej i poznaj informacje o wózkach widłowych.

Wózek widłowy, czyli jezdniowy wózek podnośnikowy, jest pojazdem, który umożliwia komfortowe magazynowanie towarów, niemalże bez względu na ich masę, a także gabaryty. Większość obecnie produkowanych wózków widłowych, składa się z ramy wózka, która jest wykonana ze stali, podwozia (złożonego z najczęściej trzech lub czterech kół) oraz silnika.

Napęd w wózkach widłowych

Warto wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów napędów we współczesnych wózkach widłowych. Najczęściej spotykanymi silnikami są napędy spalinowe (silniki diesla i klasyczne silniki benzynowe). W ostatnich latach można spotkać jednak wiele modeli, w których zamontowano w pełni elektryczne napędy. Co  więcej, na rynku można spotkać się również z modelami hybrydowymi, które łączą zalety spalinowych oraz elektrycznych wózków widłowych.

Jak widać, wózki widłowe mogą być z powodzeniem wyposażone w silniki niskoprężne (zasilane gazem LPG, jak również benzyną), a także silniki wysokoprężne, które są z reguły zasilane  olejem napędowym lub energią pochodzącą z akumulatorów.

Budowa wózków widłowych

Poza wspomnianym napędem wózków widłowych zachodzi również konieczność zastosowania przeciwwagi, która jest niczym innym jak dodatkowym obciążeniem, które jest umieszczane w tylnej części wózka. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie równowagi podczas przewożenia różnego rodzaju przedmiotów, które przeciążają przód wózka widłowego.

Poza tym konieczne jest zamontowanie masztu (najczęściej montowany jest pionowo z przodu wózka). W ramach standardowej budowy wózka widłowego zachodzi konieczność zamontowania specjalnych wideł, a każda z nich jest wykonana z jednolitego kawałka stali. Można wyróżnić także tzw. karetkę, czyli płytę czołową stalowego elementu, który jest zamocowany do masztu, gdzie znajdują się zarówno widły, jak również krata ochronna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here