Alternatywne sposoby lokaty oszczędności – metale szlachetne

0
2413

Eksperci od finansów są zgodni, że trzymanie oszczędności na nisko oprocentowanym rachunku osobistym jest jednym z najgorszych rozwiązań. Zainwestowanie posiadanych nadwyżek pieniędzy pozwala pomnażać gromadzony majątek, o ile zostanie on odpowiednio ulokowany.

 Inwestycje alternatywne

Niskie stopy procentowe utrzymujące się już od dłuższego czasu sprawiają, że wielu inwestorów szuka innych form lokowania kapitału, które mogą przynieść większy zysk niż tradycyjne produkty oferowane przez bank. Co prawda umieszczenie środków pieniężnych na lokacie lub koncie oszczędnościowym, które mimo wszystko są nieco lepiej oprocentowanie od większości rachunków osobistych, jest lepszym rozwiązaniem, ale nie ma w tym przypadku co liczyć na wysoki zysk. Właśnie dlatego coraz więcej mówi się o inwestycjach alternatywnych, a więc niezwiązanych z rynkiem finansowym. Wśród nich wymienia się działa sztuki, przedmioty kolekcjonerskie, alkohole, a także metale szlachetne. Większość z tego typu form lokowania kapitału to inwestycje długoterminowe, które wymagają też pewnej wiedzy. Dotyczy to przede wszystkim dzieł sztuki, jakie obecnie nie cieszą się dużą popularnością, ale za kilkanaście lat mogą znacznie zyskać na wartości. Początkujący inwestorzy najchętniej wybierają więc złoto i srebro inwestycyjne, które można nabyć m. in. na 79element.pl.

Złoto inwestycyjne – dlaczego warto je kupować?

Wiele osób rozważając możliwość inwestowania w metale szlachetne bierze pod uwagę w pierwszej kolejności złoto. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ten kruszec jest odporny na inflację, stanowi powszechnie akceptowany na całym świecie środek płatniczy, a ponadto można go przekazać w spadku bez konieczności płacenia podatku od darowizny. Kurs złota charakteryzuje się wysoką stabilnością – nawet jeśli jego notowania chwilowo spadają, zazwyczaj po niedługim czasie ponownie zyskuje ono na wartości. Ponadto metal szlachetny należy do towarów deficytowych, przez co prawdopodobnie jego cena będzie w przyszłości wzrastać. Gdzie warto go kupować? Dla inwestorów jednym z najbardziej korzystnych rozwiązań jest nabycie kruszców u sprawdzonych firm, które swoją działalność prowadzą nierzadko również za pośrednictwem Internetu. Kupowanie złota lub srebra na aukcjach internetowych może być ryzykowne, stąd zwróćmy uwagę na certyfikaty i inne dokumenty potwierdzające czystość kruszcu. Sztabki złota od 79th Element dostarczane są w oryginalnych opakowaniach zabezpieczających, a certyfikaty i szczegółowe informacje dotyczące próby kruszcu, jego wagi czy producenta to gwarancja jakości.

Srebro – ciekawa propozycja dla początkujących inwestorów

Srebro jest nieco tańszym kruszcem, a osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z inwestowaniem w metale szlachetne mają kilka możliwości do wyboru. Sztabki srebra na 79element.pl to nie jedyna propozycja tej firmy – klienci mogą też zdecydować się na monety bulionowe, które oprócz wartości wynikającej z notowania srebra, mają dodatkowo wartość kolekcjonerską. Zgromadzenie zbioru najbardziej cenionych monet może więc okazać się korzystnym sposobem na lokowanie oszczędności.

Jak inwestować w metale szlachetne?

Warto śledzić kurs srebra oraz złota, aby wybrać odpowiedni moment na zakup tych kruszców. Oczywiście najkorzystniej jest zdecydować się na transakcję, kiedy ich ceny są niskie. Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do pieniędzy, metali szlachetnych nie można „dodrukować”, więc nie ma co obawiać się utraty ich wartości wraz z upływem czasu. Wręcz przeciwnie – ograniczone zasoby sprawiają, że ich cena w przyszłości wzrośnie. Najrozsądniej jest przeznaczyć na taki zakup część posiadanego kapitału, co zapewni maksymalne ograniczenie ryzyka, a jednocześnie pozwoli zdywersyfikować portfel inwestycyjny. Jeśli zaś konieczna będzie sprzedaż złota i srebra, najlepiej udać się do dilera, od którego kruszce zostały kupione, i sprawdzić ceny skupu. Transakcja w lombardzie czy u jubilera zazwyczaj wiąże się ze stratą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here