Aplikacje internetowe a aplikacje mobilne. Jakie są różnice?

0
1539
Aplikacje internetowe a aplikacje mobilne. Jakie są różnice?

Dla wielu osób różnica między aplikacją mobilną a aplikacją internetową może być nieznaczna, jednak w rzeczywistości obie aplikacje są od siebie różne. Różnica między nimi to nie tylko odrębni użytkownicy, ale także proces opracowywania i wdrażania. Poniżej kilka zdań na temat obu aplikacji.

Czym są aplikacje internetowe?

Aplikacja internetowa to program komputerowy, wykonujący określoną funkcję za pomocą przeglądarki internetowej jako swojego klienta. Określenie „klient” jest używane w środowisku klient-serwer, aby odnieść się do programu, którego użytkownik używa do uruchomienia danej aplikacji. Środowisko klient-serwer to takie, w którym wiele komputerów udostępnia informacje, jak np. wprowadzanie informacji do bazy danych. W aplikacji internetowej każdy, kto ma dostęp do Internetu może korzystać z aplikacji, dlatego programiści nie muszą tworzyć klienta dla określonego typu urządzenia. Z racji tego, że aplikacje te są dostępne przez przeglądarki, nie trzeba ich pobierać oraz dopasowują się one do wyświetlacza, na którym są używane. Zastanawiasz się teraz czy znasz jakiekolwiek aplikacje internetowe? Z pewnością słyszałeś o Gmailu, może nawet posiadasz tam własne konto. To właśnie przykład aplikacji internetowej, tak samo jak Microsoft Office 365, które na przestrzeni lat bardzo mocno się rozwinęły i zostały zaprojektowane do coraz popularniejszego korzystania z sieci mobilnych.

Co to jest aplikacja mobilna?

Aplikacje mobilne to programy opracowane dla urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Są one tworzone pod konkretny system operacyjny,
na którym mają działać jak np. iOS czy Android, a aby móc skorzystać z konkretnej aplikacji należy ją pobrać ze sklepu Apple Store lub odpowiednio Google Play. Najpopularniejszą dziedziną powstawania takich aplikacji są media społecznościowe, jednak cel aplikacji mobilnych to także nawigacja czy sport.

Jakie są różnice między aplikacją mobilną a internetową?

Tak jak już zostało wspomniane wyżej, główną różnicą jest interfejs użytkownika. Aplikacja internetowa może być wyświetlana zarówno na ekranie komputera, telefonu czy tabletu, zatem UI jest elastyczne, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie go na kilka urządzeń, podczas gdy w aplikacjach mobilnych konstrukcja musi spełniać wytyczne platformy, dla której jest projektowana. Interfejs użytkownika powinien umożliwiać mu szybkie przeglądanie i ładowanie na urządzeniach przenośnych. Oba twory różni również koszt projektu. Pod względem tworzenia taniej wypada projekt aplikacji webowych. Aplikacja mobilna, która ma być szybka i wydajna, stanowi kosztowną inwestycję, bo wymaga zatrudnienia ekspertów, którzy dopasują język programowania do środowiska działania aplikacji. Warto również wspomnieć o konserwacji i rozwoju aplikacji, co również powoduje wzrost kosztów.

Zanim przejdziesz do podjęcia decyzji, którą aplikację chciałbyś wdrożyć w swój biznes, upewnij się czy znasz różnice między tymi dwiema aplikacjami.
To pozwoli na określenie jak chcesz używać danej aplikacji i tylko wtedy osiągniesz pożądany efekt.

Szukasz wykonawcy strony, sklepu, a może aplikacji internetowej sprawdź ofertę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here