Choroba refluksowa przełyku zdecydowanie utrudnia życie. Nie jest niczym przyjemnym i nieraz wywołuje u pacjentów silne dolegliwości bólowe. Nie pozwala normalnie funkcjonować, ponieważ to przez nią każdy posiłek staje się prawdziwym utrapieniem i największym koszmarem. Osoba, u której doszło do rozwinięcia się tej choroby, zaraz po zjedzeniu dania odczuwa pieczenie w gardle, a połknięty przez nią pokarm zaczyna wracać do samego przełyku. Na tę dolegliwość najbardziej narażeni są ludzie mający pewne zaburzenia związane z opróżnianiem żołądka, kobiety w ciąży oraz osoby otyłe. Na szczęście nawet rozwiniętą już chorobę refluksową żołądka można wyleczyć.
Zanim pacjent rozpocznie jednak takie leczenie, powinien dowiedzieć się, co tak naprawdę u niego samego wywołało uciążliwy i nieprzyjemny refluks. A przyczyny tej choroby bywają bardzo różne. Często dochodzi do niej u osób, które nadużywają alkoholu. Inną przyczyną mogą być nieleczone zaburzenia hormonalne, występujące najczęściej u kobiet. Bardziej narażeni na zachorowanie są także cukrzycy. Te osoby powinny regularnie i dokładnie obserwować swój organizm, by jak najszybciej dostrzec pierwsze objawy rozwijającej się choroby. A co do nich należy?
Najpopularniejszym i najłatwiejszym do zauważenia objawem choroby jest po prostu zgaga, czyli uczucie pieczenia w przełyku. U chorych zwykle pojawia się też puste odbijanie. Niejednokrotnie dochodzi do cofania się zjedzonych pokarmów, które dostają się ponownie do przełyku. Wszystkie z tych objawów dość mocno nasilają się i intensyfikują tuż po zjedzonym posiłku, zwłaszcza jeśli danie jest bardzo obfite bądź składa się ze sporej ilości tłuszczu.
A co powinien zrobić człowiek, który cierpi już na refluks? Przede wszystkim musi on całkowicie zmienić swój styl życia. Powinien odstawić wszelkie napoje alkoholowe i zastąpić je czystą wodą oraz ziołowymi naparami. Z diety należy też wyeliminować pokarmy bogate w tłuszcz i postawić na lekki styl żywienia. Już takie zmiany mogą zdecydowanie złagodzić dolegliwości.