Nasze zwierzęta domowe mogą cierpieć na różne choroby. Przeważnie dolegliwości są widoczne w zachowaniu czy wyglądzie pupila, co od razu skłania nas do wizyty gabinecie weterynaryjnym. Niekiedy jednak schorzenie przebiega zupełnie bezobjawowo. W takich sytuacjach niezbędne są regularne badania profilaktyczne. Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego typu analiz.
Podstawowe dane o stanie zdrowia pupila
Dolegliwości, na które cierpią nasi podopieczni, objawiają się najczęściej brakiem apetytu, apatią czy zmniejszoną ruchliwością. Niemniej, żeby w pełni zadbać o swojego pupila, nie należy czekać z wizytą w lecznicy do czasu, aż pojawią się te symptomy. Warunkiem zachowania zdrowia naszych zwierząt są bowiem regularne badania profilaktyczne. Analizy powinniśmy wykonywać nawet u zdrowo wyglądających zwierząt przynajmniej raz w roku lub w przypadku podopiecznych powyżej siódmego roku życia – dwa razy w roku. Takie działanie pozwala nam bowiem uzyskać wiedzę na temat stanu organizmu zwierzęcia, co ułatwia wybranie właściwej formy terapii bądź odpowiedniej diety. Podstawowymi badaniami, na które warto się zdecydować, jest morfologia oraz biochemia krwi. Oprócz tego powinniśmy również zlecić w klinice przeanalizowanie moczu pupila. W ten sposób możemy wykluczyć wiele chorób, które najczęściej dotykają naszych podopiecznych.
Klinika i przygotowanie zwierzęcia
Jeżeli już zdecydowaliśmy się zabrać swoje zwierzę na badania, kolejnym krokiem będzie wybranie właściwej kliniki. W tym przypadku postarajmy się korzystać z miejsc, które dysponują stosownym wyposażeniem dostarczanym przez firmy takie jak np. https://weterynaria.cormay.com/. Dzięki temu możemy być spokojni o wiarygodność i jakość wykonanych analiz. Poza tym istotnym elementem jest także właściwe przygotowania pupila do przeprowadzenia diagnozy. Pamiętajmy więc, że przed każdym badaniem krwi pacjent musi być na czczo, czyli nie może spożywać żadnych posiłków przez minimum osiem godzin. Takie podejście jest niezbędne do uzyskania rzetelnych wyników, co stanowi podstawę skutecznej diagnostyki.