Studia to dla wielu osób okres beztroskiego życia i wiecznej zabawy. Nic dziwnego – jesteśmy wówczas młodzi, mamy po dwadzieścia lat i wciąż wierzymy, że cały świat będzie wkrótce należał do nas. Czy to prawda?
Odpowiedź brzmi: to zależy. Zależy od kierunku studiów, zebranego doświadczenia, umiejętności, znajomości i… szczęścia! Według prowadzonych badań, największe szanse na zatrudnienie zaraz po studiach mają studenci politechnik oraz kierunków ścisłych, ponieważ branże technologiczne wciąż się rozwijają. Jak w takim przypadku mają sobie poradzić studenci kierunków humanistycznych, których wciąż przybywa? Gdzie powinni szukać pracy i jakie umiejętności opanować, aby wejść w życie zawodowe z prawdziwym przytupem? O tym opowiemy w poniższym artykule.
Kreatywność
Warto rozpocząć od dość sztampowych umiejętności, które wciąż wpisywane są w CV, chociażby podczas szukania pracy w agencjach marketingowych. W zdecydowanej większości dokumentów, które dostarczają osoby zainteresowane pracą dominują takie umiejętności miękkie jak kreatywność, zaangażowanie czy chęć nauki. Wielu doświadczonych przedstawicieli działu HR wspomina, iż nie dziś nie są to cechy, które byłyby w stanie wyróżnić Cię wśród tłumu konkurentów. Jakie umiejętności warto więc posiadać, gdy chcesz zdobyć pracę np. w agencji kreatywnej w Poznaniu? Jak przyznają specjaliści z meggot.pl, jednej z najbardziej rozpoznawalnych poznańskich agencji kreatywnych, oprócz umiejętności bazujących na tworzeniu grafiki czy montażu filmów, mocno liczy się również… element zaskoczenia! Tak, tak, dobrze przeczytaliście. Ciekawe i niesztampowe CV jest w stanie przekonać pracodawców nawet w momencie, gdy nie posiadasz umiejętności, które wyróżnią się w tłumie. Myśl więc i nie pisz o swojej kreatywności, a wciel ją w życie, a gwarantujemy Ci, że z pewnością znajdzie się firma, która da Ci szansę na rozwój Twojej kariery!
Rekrutacje
Wiele młodych osób obawia się spotkanie twarzą w twarz z rekruterami. Boją się się niecodziennych pytań, weryfikacji umiejętności lub po prostu nie radzą sobie ze stresem. A co by było, gdybyśmy odwrócili rolę? Może warto rozważyć karierę w dziale HR? W tym przypadku istnieją dwie drogi. Pierwsza to zatrudnienie w jednej z firm, których działalność polega na świadczeniu usług rekrutacyjnych. Takie podmioty wynajmowane są przez inne firmy w celu znalezienia najlepszych kandydatów i wyłonienia optymalnych osób na konkretny wakat. Drugą opcją jest zatrudnienie w firmie, która posiada własny dział rekrutacji. Takie zespoły istnieją zazwyczaj w dużych przedsiębiorstwach, które nie chcą dzielić się swoją wiedzą z innymi podmiotami. Jakie umiejętności wymagane są w dziale HR? Przede wszystkim otwartość oraz komunikatywność. Zdecydowanie pomaga znajomość więcej niż jednego języka obcego – wszystko po to, aby zweryfikować wszystkie osoby, które w CV wpisują poziom języka jako “zaawansowany”. Szukając pracy pamiętaj o ważnej zasadzie – staraj się opisywać swój język ogólnoprzyjętą klasyfikacją. To znacznie ułatwi proces rekrutacji.
Sprzedaż
W naszym kraju utarło się stwierdzenie, jakoby każdy sprzedażowiec zajmował się jedynie kasowaniem produktów na kasie w hipermarkecie. Jest to bardzo błędne i krzywdzące myślenie. Dziś sprzedażowcy pracują w wielu firmach, które zajmują się wszelakiego rodzaju usługami i są swego rodzaju reprezentantami firmy w kontaktach z osobami zainteresowanymi współpracą. Skutecznej sprzedaży można się nauczyć, jednak istnieją również wymagania, które są uwarunkowane niemal genetycznie – to otwartość, umiejętność prowadzenia angażującej dyskusji oraz pewność siebie. Ten zestaw znacznie pomoże Ci w tej profesji.
Jak można zauważyć, absolwenci uczelni wyższych nie powinni mieć dzisiaj problemu ze znalezieniem pracy. Wolne etaty pojawiają się regularnie, wystarczy jedynie scharakteryzować siebie na rynku i dopasować swoje atuty do przyszłego zawodu. A wtedy praca stanie się nie tylko prostsza, lecz również zdecydowanie przyjemniejsza.