Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna nazywana też ISO powstała tuż po II wojnie światowej, a dokładnie w 1946 roku. Warto wiedzieć, że wcześniej istniały organizacje, które miały podobny zakres działalności: Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (ISA) i Komitet Koordynacyjny Narodów Zjednoczonych do spraw Standardów (UNSCC).
Można powiedzieć, że ISO powstała z połączenia tych dwóch instytucji. Jest ona organem pozarządowym, co zapewnia jej niezależność i samodzielność.
Jak działa ISO?
Główny obszar działania Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej to tworzenie nowych norm. Poza tym ISO pracuje nad dostosowywaniem wymogów już istniejących systemów do zmieniających się warunków. Czyli normy są aktualizowane i uzupełniane o nowe zapisy, które są lepiej dostosowane do aktualnych realiów i potrzeb.
Prace nad daną normą prowadzi Komitet Techniczny, który składa się ze specjalistów z danej dziedziny. Zdarza się też, że wprowadzane zmiany mają charakter strukturalny, dzięki czemu łatwiej jest wprowadzić kilka norm jednocześnie do jednej organizacji i stworzyć spójny Zintegrowany Systemem Zarządzania. Warto tutaj zaznaczyć, że wszystkie tworzone przez ISO normy są dobrowolne, jednak trzeba przyznać, że w wielu branżach normy te są bardzo powszechne i ich wdrażanie jest mile widziane przez klientów oraz kontrahentów. Poza pracami nad normami ISO zajmuje się także przygotowywaniem wydawnictw dotyczących tworzonych przez nich systemów.
Normy ISO
Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna tworzy regulacje dla niemalże wszystkich dziedzin życia. Warto wiedzieć, że najbardziej rozpoznawalną normą jest ISO 9001, czyli System Zarządzania Jakością. Bardzo dużo systemów jest uniwersalnych i można je wprowadzić w każdej organizacji niezależnie od branży i specyfiki działalności. Aby dowiedzieć się szczegółów danej normy warto wziąć udział w szkoleniu ISO (https://szkolenia.bureauveritas.pl/) organizowanemu przez jednostkę certyfikującą. Szkolenia ISO mogą także stanowić przygotowanie do wykonywania zadań pełnomocnika ds. danego systemu lub audytora.