Coaching i doradztwo zawodowe – realna potrzeba rynku?

0
2314

Jeszcze kilka lat temu coach kojarzył się jedynie ze sportem. Obecnie jest to zawód coraz bardziej popularny w biznesie. Z dnia na dzień przybywa książek z tej dziedziny, gdyż ludzie chcą zdobywać wiedzę z tego zakresu.

Coaching jest indywidualną pracą z trenerem, który stara się zmienić nasz sposób myślenia oraz postrzegania pewnych problemów. Koncentruje się na realizacji nadchodzących celów i skutecznych działaniach. Podczas sesji z coachem, który pełni poniekąd rolę mentora, psychologa i motywatora, uczymy się akceptować nasze emocje, szukamy najlepszych wyjść ze skomplikowanych sytuacji oraz analizujemy nasze wątpliwości. Ta forma pomocy polega głównie na indywidualnym podejściu, wykorzystaniu szerokiej wiedzy z zakresu między innymi mechanizmów zachowań ludzkich oraz używaniu najbardziej efektywnych metod i narzędzi pracy. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że nie trzeba być zdanym jedynie na siebie – można skorzystać z pomocy i fachowej wiedzy coacha.

Studia podyplomowe dają możliwość zdobycia tego pożądanego, atrakcyjnego zawodu, na który rośnie zapotrzebowanie na rynku. To idealna opcja dla osób, którym satysfakcję sprawia aktywizowanie, motywowanie oraz wspieranie innych w rozwoju. Studia z coachingu i doradztwa zawodowego pozwalają zdobyć praktyczną i merytoryczną wiedzę z zakresu wspierania w poszukiwaniu i zmianie pracy, zarządzania czasem, podejmowania decyzji, radzenia sobie ze stresem i wiele innych. Ponadto umożliwiają rozwinięcie umiejętności związanych z własnym rozwojem osobistym.

Studia na tym kierunku przygotowują do zawodu doradcy zawodowego w różnego rodzaju instytucjach i organizacjach. Nabyta wiedza pozwala skutecznie wspierać ludzi na rozmaitych etapach ich kariery, począwszy od wyznaczania nowych celów i metod ich zrealizowania, po zmianę pracy lub przekwalifikowanie zawodowe. Szerokie spektrum poznanych zagadnień z zakresu audytu, coachingu kariery, zarządzania zasobami ludzkimi czy prawa pracy daje wiele możliwości zatrudnienia na rynku.

Do niedawna zagadnienie coachingu było znane jedynie firmom, ale na przestrzeni zaledwie kilku lat zawód ten zaczął się bardzo prężnie rozwijać i nie tylko pracownicy korporacji korzystają z ich usług. Wybierając tę ścieżkę kariery zawodowej należy wybrać profesjonalne studia, na których wiedza merytoryczna połączona jest z praktycznymi warsztatami. Zapotrzebowanie na pomoc coachów cały czas rośnie i śmiało można powiedzieć, że jest to zawód przyszłości, który daje ogrom satysfakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here