Czego należy się wystrzegać podczas urządzania łazienki?

0
4867
Czego należy się wystrzegać podczas urządzania łazienki?

Zabierając się za remont łazienki należy pamiętać o podstawowych błędach, których uniknięcie przełoży się na zadowolenie z efektu końcowego oraz zaoszczędzenie niemałych pieniędzy, które inaczej wydałoby się na zakup niepotrzebnych rozwiązań.

Wystrój łazienki

Nawet z pozoru mało istotne szczegóły jak dobór odpowiednich płytek czy poszczególnych dodatków wpływają na wygląd całej łazienki, więc należy odpowiednio przemyśleć wszystkie tego typu decyzje. Również takie rzeczy jak dobór fug mają ogromne znaczenie i wpływają na wygląd całości. Niektóre osoby preferują dobór płytek w taki sposób, aby kontrastowały z fugami, natomiast inne wolą jak wszystko jest w jednym kolorze. Niezależnie jednak od wyboru należy unikać stosowania białych fug, bo po pewnym czasie trudno będzie je doczyścić i będą wyglądały bardzo nieestetycznie. Wiele innych wskazówek związanych z doborem kolorów można znaleźć na stronach poświęconych urządzaniu wnętrz oraz sklepów z branży. Udostępnia je między innymi sklep w Katowicach oraz firma prezentująca swoją ofertę na stronie https://strefalazienek.pl, a korzystanie z takich inspiracji na pewno pomoże znaleźć dla siebie ciekawe rozwiązania. Jednocześnie trzeba pamiętać, że każdą decyzję najlepiej jest skonsultować z domownikami.

Zakup mebli łazienkowych

Bardzo duże znaczenie dla tego jak będzie prezentowała się łazienka po zakończeniu remontu ma dopasowanie mebli do pozostałych dodatków. Najgorszym błędem jest stosowanie mebli typu szafki łazienkowe z ciemnymi wykończeniami do jasnej ceramiki. Dodatkowo warto zadbać o zakup porządnych mebli łazienkowych, gdyż w innym wypadku – ze względu na warunki panujące w łazience – gorsze meble do łazienki szybko zaczną niszczeć. Odpowiednio wybrane meble wilgocioodporne pozwolą uniknąć takich problemów. W przypadku półek wiszących ważne jest również powieszenie ich na odpowiednich wysokościach, aby nie utrudniać dostępu do ich zawartości osobom o niższym wzroście.

Prawidłowa wentylacja w łazience

W przypadku braku odpowiedniej wentylacji, w łazience szybko może pojawić się wilgoć, co z czasem może doprowadzić do wystąpienia pleśni. Żeby tego uniknąć warto zadbać o odpowiednią wentylację, co mogą ułatwić niewielkie wentylatory. W tym celu idealnie sprawdzają się wentylatory łazienkowe, które pomimo niewielkich rozmiarów skutecznie rozwiązują problem wentylacji w łazienkach.

Wybór lustra łazienkowego

Lustro w łazience to podstawowy element wyposażenia, jednak tutaj również lepiej unikać pochopnych decyzji związanych z zakupem. Lustro powinno być odpowiednio duże, aby można było komfortowo przeglądać się w nim podczas golenia, nakładania makijażu oraz innych sytuacji. Chociaż w sprzedaży dostępne są lustra o bardzo wymyślnych kształtach, to jednak nie zawsze sprawdzają się one w praktyce. Lepiej więc ograniczyć wybór do popularnych luster o standardowych kształtach, które zapewniają największy komfort.

Wieszając lustro nad umywalką warto uwzględnić pozostałe elementy znajdujące się w łazience oraz ewentualne skosy, gdyż mogą one utrudnić korzystanie z lustra. Na szczęście wiele takich prac remontowych można sobie ułatwić, czego przykładem jest montaż umywalki. Wystarczy, że podczas mocowania szafki pod umywalkę skorzysta się z takich gotowych rozwiązań jak stelaże podtynkowe, które można znaleźć w sklepie https://strefalazienek.pl/170-geberit – tego typu rozwiązanie zdecydowanie przyśpieszy prace montażowe. Wiele podobnych rozwiązań można znaleźć w katalogu firmy sprzedającej produkty Geberit.

Sensowne zakupy to podstawa

Sporo osób zagraca swoje łazienki nie tylko zbyt dużą ilością kosmetyków, ale również zbędnymi dodatkami i meblami, z których i tak się później nie korzysta. Przez takie postępowanie pozbawia się przestrzeni, która jest niezbędna dla komfortowego korzystania z posiadanej łazienki. Dodatkowo zlecając projektowanie łazienek i ograniczając niepotrzebne zakupy można sporo zaoszczędzić już na etapie urządzania takiego pomieszczenia. Łatwiej też jest utrzymać w czystości łazience, w której znajdują się tylko niezbędne rzeczy. W utrzymaniu porządku bardzo pomocne są organizery, które można trzymać w szafkach. Przechowując w nich posiadane kosmetyki oraz perfumy można uniknąć trzymania ich na widoku, co tworzy wrażenie bałaganu. Nie warto natomiast oszczędzać na elementach, które są przez cały czas użytkowane jak chociażby przyciski do stelaży wc – wówczas lepiej dopłacić, ale za to wybrać niezawodne rozwiązania.

Unikanie nietrafionych decyzji

Podczas remontu łazienki klienci czasami chcą zrealizować pomysły, które w teorii mogą wydawać się całkiem fajne, ale w praktyce lepiej je odrzucić, bo mogą utrudnić korzystanie z łazienki. Należy też zawsze mieć na uwadze, że remont takiego pomieszczenia stanowi duże utrudnienie, więc jeżeli z czasem będzie się chciało zmienić układ łazienki, kolor płytek lub inne rzeczy, to będzie się to wiązało z wyłączeniem dostępu do tego pomieszczenia na okres przynajmniej kilku dni. Z oczywistych powodów może to powodować niezadowolenie wśród domowników, którzy w tym czasie nie będą mogli normalnie korzystać ze swojej łazienki.

Gdzie postawić pralkę?

Chociaż powszechnie przyjętym rozwiązaniem jest postawienie pralki w łazience, to w przypadku mniejszych pomieszczeń warto zastanowić się nad przeniesieniem jej na przykład do kuchni. Dzięki temu zyska się dodatkowe miejsce, w którym będzie można postawić szafkę łazienkową lub kosz na bieliznę. Początkowo trzeba będzie przyzwyczaić się do umiejscowienia pralki w innym pomieszczeniu, ale z czasem z pewnością doceni się taką zmianę. Właściciele większych domów oraz mieszkań mogą natomiast pomyśleć o całkowitym wydzieleniu jednego z pomieszczeń na postawienie w nim pralki oraz suszarki do ubrań.

Jak widać urządzanie łazienki wcale nie jest takie łatwe jak się początkowo wydaje. Z drugiej strony jeżeli dołoży się niezbędnych starań, aby zrobić to w odpowiedni sposób, to efektem końcowym w postaci przytulnej łazienki będzie można cieszyć się przez wiele kolejnych lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here