Czy można wyczyścić dane z BIK?

0
1465
BIK

Każda osoba, która kiedykolwiek brała kredyt w banku, z pewnością wie, jak ważna jest zdolność oraz historia kredytowa. Obie te rzeczy bank bierze pod uwagę podczas analizy wniosku kredytowego swojego klienta. Złe wpisy w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej mogą sprawić, że będziesz mieć trudności z otrzymaniem wymarzonego kredytu. Z tego powodu kredytobiorcy często zadają sobie pytanie, czy jest możliwość, aby wyczyścić złą historię w BIK. Kiedy można skorzystać z takiej możliwości?

Skąd w BIK wzięły się informacje na mój temat?

Banki oraz inne instytucje finansowe przekazują do bazy BIK informacje na temat każdego klienta, który zaciągnął kredyt lub pożyczkę. Następnie te same instytucje informują o tym, czy klient regularnie spłaca swoje zobowiązanie finansowe. Jeśli tak, to informacje na ten temat zwiększają scoring klienta w BIK. Z kolei, jeśli klient dopuścił się opóźnień w spłacie rat, to taka informacja również trafia do bazy, jednak pogarsza ona zdolność kredytową. Baza Biura Informacji Kredytowej jest najczęściej aktualizowana co tydzień i odbywa się to w sposób automatyczny. Każdy bank jest więc na bieżąco z sytuacją finansową klientów i z pewnością dowie się, czy ktoś, kto składa wniosek o kredyt, ma problem ze spłatą wcześniejszych zobowiązań.

To ile kredytów i pożyczek posiadasz oraz to, jak radzisz sobie z ich spłatą, ma bardzo duży wpływ na to, jak bank odpowie na Twój wniosek o udzielenie kredytu. Niestety informacja o tym, że masz jedno lub nawet kilka przeterminowanych rat nie działa na Twoją korzyść. Stąd też pojawia się potrzeba, aby polepszyć informacje na swój temat w bazie BIK.

Czy można wyczyścić informacje z BIK?

Kredyt z opóźnieniami w BIK jest bardzo trudny, a wręcz niemożliwy do uzyskania. Jest tak, ponieważ banki nie chcą podejmować zbyt dużego ryzyka, które wiążę się z pożyczeniem pieniędzy osobie zadłużonej. Każda osoba, która chciałaby wyczyścić swoją historię w BIK, musi wiedzieć, że jest to możliwe w trzech przypadkach. Po pierwsze w przypadku, gdy cofniesz zgodę na przetwarzanie informacji przez kredytodawcę. Warto jednak wiedzieć, że nie działa to w przypadku kredytów przeterminowanych a jedynie tych, które zostały już spłacone. Jeśli więc spłaciłeś swój kredyt w terminie czy nawet przed czasem, to nie warto cofać zgody na przetwarzanie danych, ponieważ budujesz pozytywną zdolność kredytową.

Na to, jakie informacje zawarte są w BIK, można też wpłynąć w momencie, gdy minie okres 5 lat od spłaty kredytu niezapłaconego w terminie do 60 dni. Możesz wtedy pozbyć się niekorzystnych wpisów w BIK na swój temat poprzez cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Ostatnim sposobem na usunięcie informacji z BIK jest sprawdzenie, tego, czy wszystkie z nich są aktualne oraz prawdziwe. Jeśli tak nie jest, możesz pozbyć się negatywnej oceny w Biurze Informacji Kredytowej. Jak widać, czyszczenie BIK wcale nie jest takie oczywiste. Nie warto wierzyć ofertą, w których ktoś obiecuje, że szybko i tanio wyczyści Twój BIK.

Kredyt a negatywne wpisy w BIK

Otrzymanie kredytu w banku, gdy ma się zły BIK, jest wręcz niemożliwe. Kredyty z opóźnieniami w BIK https://habza.com.pl/kredyt-z-opoznieniami-w-bik/ mogą posiadać tylko nieliczne instytucje i najczęściej są to po prostu firmy pożyczkowe. Jest to alternatywa dla banków, z której mogą skorzystać osoby zadłużone i ze złą oceną punktową w BIK. Zanim jednak zdecydujesz się na taki produkt, sprawdź, czy jesteś w stanie go regularnie spłacać i jak wyglądają warunki jego spłaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here