Czym jest praktyczna nauka zawodu i jakie korzyści może z niej czerpać pracodawca?

0
1887
Czym jest praktyczna nauka zawodu i jakie korzyści może z niej czerpać pracodawca

Nowoczesna nauka zawodu powinna być prawdziwie praktyczna i angażująca. Dziś przyjrzymy się zaletom, jakie wynikają z zaangażowania w nią przedsiębiorstwa. Jakie owoce pracy, włożonej w naukę młodych osób, zbiera aktywny pracodawca?

Pracodawca to jeden z filarów praktycznej nauki zawodu

Nowoczesna praktyczna nauka zawodu opiera się na ścisłej współpracy trzech najważniejszych elementów: szkoły, uczniów i wybranego przedsiębiorstwa. Firma zaprasza instytucję do współpracy. Wspólnie mogą stworzyć klasę patronacką, gdzie chętni uczniowie skupiają się na nauce wybranego zawodu, łącząc naukę teoretyczną w sali szkolnej z zaawansowaną praktyką, odbywającą się w specjalnie przygotowanym przez firmę warsztacie.

Już od samego początku zaangażowane przedsiębiorstwo aktywnie uczestniczy w tworzeniu programu zajęć. Instruktor praktycznej nauki zawodu, najczęściej wybrany spośród specjalistów firmy, staje się przewodnikiem młodych ludzi po pierwszym etapie kariery zawodowej.

Klasa patronacka to łącznik między szkołą zawodową i Twoją firmą

Grupa młodych osób, zdecydowanych na aktywne przygotowanie do pracy w Twojej firmie, to klasa patronacka, która oprócz zgłębiania wiedzy teoretycznej wypływa na głęboką wodę profesjonalnych projektów. Praktyczna nauka zawodu u pracodawcy daje uczniom poczucie wyróżnienia i odpowiedzialności. Wzbudza zainteresowanie, motywuje i pozwala na samodzielną ocenę wyboru zawodowego. Codzienny kontakt z pracownikami i zwyczajami, panującymi w przedsiębiorstwie, pomaga wykształtować skuteczne nawyki. Tego typu kształcenie zawodowe to nie tylko przyswojona wiedza, ale także rozwijanie umiejętności miękkich i społecznych w dwóch środowiskach: szkolnym i biznesowym.

Korzyści dla pracodawcy

Zaangażowanie w taką współpracę daje firmie nowe doświadczenie, poszerza horyzonty, a przede wszystkim przynosi grupę wyedukowanych absolwentów, którzy są zainteresowani pracą w Twojej firmie i wyspecjalizowani w pracy w jej działach. Aktywny udział w procesie edukacyjnym wskazuje na społeczną odpowiedzialność przedsiębiorcy. Buduje pozytywny wizerunek i podkreśla jego pozycję w biznesie. Firma zaangażowana we współpracę ze szkołą branżową z pewnością zyska w oczach nie tylko lokalnej społeczności.

Pomoc młodym uczniom i wsparcie rynku pracy to element renomy przedsiębiorstwa. Największą korzyść znajdziemy jednak wewnątrz firmy: zyskuje ona profesjonalną kadrę. Nie musisz martwić się o rekrutację, testowanie nowych pracowników czy tworzenie specjalnych kursów. Absolwenci klasy patronackiej, wykształceni pod okiem instruktora praktycznej nauki zawodu, znają już przedsiębiorstwo, jego zwyczaje, pracowników i stosowane maszyny.

Praktyczna nauka zawodu w firmie – jak zacząć

Organizacja praktycznej nauki zawodu polega na znalezieniu osób do współpracy: odpowiedniej klasy i szkoły oraz instruktora, który musi spełniać odpowiednie wymagania.

Skutecznym motorem praktycznej nauki zawodu jest centrum kształcenia zawodowego Edunet Poland, działające przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, która zajmuje się przede wszystkim aranżowaniem owocnej współpracy między szkołą i firmą. Doświadczenie specjalistów pozwala odnosić wspólne sukcesy na polu nowoczesnej nauki zawodu. Dowiedz się, jak zadziała to w Twojej firmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here