Czym są technologie montażu powierzchniowego SMT?

0
3790
Czym są technologie montażu powierzchniowego SMT?

Elektronika jest zaliczana do jednych z najprężniej rozwijających się branż na całym świecie. Obecnie wszystko idzie ku miniaturyzacji, dzięki czemu możemy „zmniejszać” urządzenia, z jakich korzystamy na co dzień. W wielu przypadkach zastosowanie nowych technologii produkcyjnych i montażowych pozwala na obniżenie ceny danego produktu, a co za tym idzie również na upowszechnienie ciekawych rozwiązań, które wcześniej nie były dostępne dla szerszego odbiorcy. Jednym z takich rozwiązań jest montaż powierzchniowy przy pomocy technologii SMT. Czym dokładnie jest ta technologia montażu i co warto o niej wiedzieć?

Czym jest montaż powierzchniowy SMT?

Montaż kontraktowy wymaga zastosowania nowoczesnych technologii. Jedną z nich jest powierzchniowy montaż SMT. Jest to skrót pochodzący od angielskich słów surface-mount technologii. Przy wykorzystaniu tego systemu montażu elementy elektroniczne umieszcza się na płytce z nadrukowanym wcześniej obwodem. Z reguły montaż SMT odbywa się w czasie zautomatyzowanego procesu, co pozwala zoptymalizować koszty produkcji elementów elektronicznych, które są wykorzystywane do montażu powierzchniowego (tego typu elementy określane są często skrótem SMD od angielskich słów surface mounted devices). Z reguły elementy te mają niewielkie wymiary i są płaskie. Natomiast końcówki lutownicze pozwalające na ich dalszy montaż muszą być odpowiednie duże, aby bez problemu elementy te umieścić w miejscu docelowym.

W jaki sposób przebiega montaż powierzchniowy SMT?

Jak to zostało wyżej wspomniane, montaż powierzchniowy SMT w większości przypadków odbywa się w pełni automatycznie. W pierwszej kolejności pola lutownicze pokrywane są specjalną pastą, następnie na płytkach rozmieszczane są w odpowiednich miejscach komponenty elektroniczne. Tak przygotowana płytka jest umieszczana w specjalnym piecu, gdzie z pasty lutowniczej tworzy się spoiwo trwale łączące płytkę z komponentami. Zobacz również Inteligentny dom – jak to działa?

Jakie wady i zalety ma powierzchniowy montaż SMT?

Jako jedną z głównych zalet takiego systemu montażowego wskazuje się przede wszystkim możliwość pełnej automatyzacji tego procesu. Co wpływa między innymi na szybkość produkcji elementów elektroniki. Kolejną dużą zaletą jest wspomniana na wstępie miniaturyzacja urządzeń powstających w procesie montażu SMT, a także w razie potrzeby możliwość montażu po obu stronach płytki drukowanej.

Jako zaletę wskazuje się też stosunkowo niskie koszty produkcji związanej z montażem powierzchniowym. Trzeba jednak tutaj pamiętać o tym, że w początkowej fazie tworzenia linii produkcyjnej należy zainwestować w odpowiednie maszyny, co może wpłynąć na początku na koszty działalności firmy.

Jako wadę tego typu montażu wskazuje się także to, że w przypadku jakichkolwiek błędów w czasie automatycznego montażu na taśmie, ręczna naprawa takich elementów jest znacznie utrudniona lub wręcz niemożliwa. Taki montaż nie jest też zazwyczaj wykorzystywany przy produkcji krótkich serii z uwagi na małą opłacalność takiego rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here