Czyszczenie butów z zamszu

0
1966
Czyszczenie butów z zamszu

Zamsz to delikatna, miękka skóra, która jest elastyczna, ciągliwa i łatwo poddaje się modelowaniu, marszczeniu, układaniu. Jej miękkość i delikatność doceniają osoby lubiące piękno, elegancję i wygodę. Ze skór zamszowych szyje się odzież, torebki rękawiczki i buty.
Ze względu na brak strony licowej, która chroni skóry naturalne przed wchłanianiem wilgoci, zamsz łatwo nasiąka wodą i szybko ulega zabrudzeniom. Najczęściej interwencji wymagają buty, a przywrócenie im pierwotnego piękna nie zawsze jest łatwe.
Przed pierwszym nałożeniem butów zamszowych warto zastosować specjalny preparat, który zabezpieczy buty przed wilgocią oraz ograniczy osadzanie się na ich powierzchni brudu. W sklepach obuwniczych można zakupić specjalne preparaty w wygodnych sprejach. Jeśli mimo konserwacji nie udało się uchronić zamszu przed zabrudzeniem, trzeba zastosować skuteczny sposób na oczyszczenie.
Jak wyczyścić buty zamszowe domowym sposobem?
Jeśli zabrudzenia są niewielkie, to skutecznie można spróbować usunąć je szczoteczką gumową. Szczoteczka nie tylko usunie brud, ale wyczesze włos zamszu i przywróci mu pierwotny wygląd. Jeśli nie mamy specjalnej szczotki z gumy, można użyć szczoteczki do zębów.
Usunięcie małych plamek możliwe jest poprzez zastosowanie zwykłej gumki do wycierania ołówków. Gumką trzeba potrzeć miejsce zabrudzenia w taki sposób, jak pociera się porysowaną kartkę papieru.
Na większe zabrudzenia poleca się wypróbowanie ciepłej wody z dodatkiem octu. Proporcja jedna część octu na 5 części wody powinna być odpowiednia. Miękką szmatką zamoczoną wcześniej w kwaśnym roztworze trzeba delikatnie przecierać brudne miejsca. Jeśli buty mają intensywny kolor czerwony lub inny jaskrawy trzeba uważać – ocet użyty tylko w jednym miejscu może zostawić plamę spowodowaną większym nasyceniem koloru. Kolorowe buty najlepiej przetrzeć na całej powierzchni.
Sprawdzonym i bezpiecznym sposobem jest użycie ciepłego mleka. Mlekiem przy pomocy szmatki trzeba przetrzeć skórę miejsce przy miejscu, a po osuszeniu dobrze wyszczotkować.
Aby efekty czyszczenia były trwałe znów warto zastosować środek zabezpieczający.

www.tubator.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZabawki z filcu
Następny artykułWiara to element istnienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here