Czyszczenie zaworu EGR

0
1496
Czyszczenie zaworu EGR

Nazwa zaworu EGR jest skrótem od angielskiego Exhaust Gas Recirculation, co można przetłumaczyć jako układ recyrkulacji spalin.
Zawór EGR powstał z myślą o środowisku i ekologii. Jego zadaniem jest obniżenie ilości tlenu dostarczanego do komory spalania, co powoduje obniżenie temperatury i spowolnienie spalania. Przekłada się to na obniżenie szkodliwych tlenków azotu (NOx) dostających się wraz ze spalinami do atmosfery.
Prawidłowo działający zawór EGR dostarcza spaliny do komory spalania tylko podczas jazdy z jednostajną prędkością. Jeśli cały system działa prawidłowo, moment, kiedy spaliny wpuszczane są do cylindrów jest niezauważalny i kierowca nie odczuwa spadków mocy silnika.
Podstawowymi objawami, że coś dzieje się z zaworem recyrkulacji spalin są falowanie obrotów na biegu jałowym oraz spadki mocy podczas jazdy.
Z racji warunków, jakie panują we wnętrzu zaworu EGR, z czasem może dojść do jego wadliwego działania w postaci zacinania się trzpienia obecnego w zaworze. Odpowiedzialne za to są spaliny powodujące z czasem odkładanie się nagaru we wnętrzu zaworu, który zakłóca jego pracę. Przydatne w tym przypadku może okazać się czyszczenie zaworu EGR. Jest optymalny wybór w wielu przypadkach. Co prawda zabiera nieco czasu, ale ponieważ nie zdarza się zbyt często, że usterka wynika z uszkodzenia zaworu, a po prostu winowajcą jest odłożony tam nagar.
Na rynku dostępnych środków do czyszczenia zaworu EGR. Ceny wahają się 8 do nawet 50 zł.Ale nie zawsze istnieje potrzeba inwestowania w specjalnie do tego przeznaczone środki. Może się okazać, że wystarczy po prostu pędzelek oraz benzyna ekstrakcyjna. Czynność należy powtórzyć 2-3 razy, aż z zaworu nie będzie wylatywał żaden brud.
Zawór recyrkulacji spalin jest obecny praktycznie w większości samochodów, które zjechały z taśmy produkcyjnej od połowy lat 80. Dbanie o niego i jego regularne serwisowanie pozwala uniknąć problemów z nim związanych i wydłużyć czas bezawaryjnej jazdy. Profilaktyczne czyszczenie zaworu EGR sprawi, że zawór ten nie będzie sprawiał kierowcy większych problemów w trakcie użytkowania auta.

www.czasabsolwenta.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zagęścić rzęsy?
Następny artykułDieta w ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here