Otwarcie rynku w pracy za granicą przyczyniło się do znacznych odpływów fachowców w naszym kraju. Daje to miejsce nowym osobom, lecz musimy pamiętać, że nie jest to zawód, na którym może zdecydować się każdy. Pomimo tego, że każdy świeżo upieczony elektryk jest mile widziany w naszym kraju, wymaga się od niego odpowiednich cech charakteru, obowiązkowości, dbałości o szczegóły, a także pracowitości. Praca w takim zawodzie może na początku być uciążliwa, ponieważ zarobki są niskie, lecz wraz ze wzrostem doświadczenia oraz nabytych umiejętności pasja będzie rosła, a co za tym idzie będzie rosło również nasze wynagrodzenie. Teoretycznie rzecz ujmując w tym zawodzie bardzo szybko można się wyspecjalizować, rozwinąć oraz znaleźć pracę. Jednak nie jest to konieczność ciągłego doszkalania się oraz orientowania w nowych nowinkach technologicznych i materiałowych. Musimy pamiętać że praca ta jest niebezpieczna, a każde złe posunięcie może zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu.
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/elektryk-realia-rynku-pracy/
Elektryk na etacie
Taki rodzaj pracy Bardzo często wiąże się z wykonywaniem powtarzalnych, stałych, a z biegiem czasu monotonnych zajęć. Ten sposób zatrudniane są osoby do pogotowia elektrycznego przez firmy naprawiające sprzęt, dokonujący montażu instalacji podczas budowy lub zatrudniające kontrolerów wykonujących potrzebne pomiary elektryczne. W taki sposób możemy liczyć na stabilny zarobek, który będzie uzupełniany premiami za specjalne zlecenia lub wykonywany nadgodziny. Będąc zatrudnionym na etacie możesz cieszyć się również uprawnieniami emerytalnymi i socjalnymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym. Do twoich obowiązków nie będzie należało szukanie ofert, ponieważ będzie robiła za ciebie to firma.
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jako elektryk?
Jest to opcja dla osób bardziej doświadczonych przecinek z lepszym wykształceniem oraz posiadających bardziej zaawansowane uprawnienia. Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, odpowiedzialnością, walką o klienta oraz presję. Musisz zapewnić pracownikom odpowiedni sprzęt oraz odpowiednie warunki do pracy. Dodatkowo prowadzenie firmy jest to również masa biurokracji i papierów. Jako samozatrudnieniowy freelancer pracujesz w wymiarze godzinowym, który sam sobie ustalasz. Dobierasz również takie zlecenia, jakie tobie odpowiadają. Musisz pamiętać jednak o tym, że konkurencja wiąże się z dużą presją oraz może odbić się na zarobkach związanych z prowadzeniem własnej działalności.
Zobacz też: http://www.wiwar.pl/jak-zostac-elektrykiem/