Gra na giełdzie – jak wybrać brokera giełdowego?

0
1591
Gra na giełdzie – jak wybrać brokera giełdowego?

Każdy początkujący inwestor musi podjąć decyzję dotyczącą wyboru brokera giełdowego, ponieważ tylko za jego pośrednictwem możliwe jest zawieranie transakcji na rynkach finansowych. Ze względu na to, że dostawców takich usług jest coraz więcej, wybór nie należy do najprostszych. Wbrew pozorom ważna jest nie tylko sama platforma inwestycyjna, ale także wysokość opłat i prowizji oraz zakres dostępnych instrumentów. Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas szukania najlepszego rachunku brokerskiego.

Broker giełdowy – jaki mamy wybór?

Handel walorami na rynkach finansowych dzisiaj jest dostępny praktycznie dla każdego, ponieważ umożliwiają to platformy transakcyjne dostępne przez Internet. Wystarczy zarejestrować konto, wpłacić depozyt i niemal od razu zawierać transakcje kupna i sprzedaży różnych walorów.

Wybierając brokera, warto zwrócić uwagę, w co konkretnie pozwala inwestować – najczęściej są to:

– waluty (na rynku Forex),

– akcje spółek giełdowych (na giełdzie papierów wartościowych),

– indeksy giełdowe (także te zagraniczne),

– surowce i towary,

– kryptowaluty.

Dostawcami takich usług są domy maklerskie i banki, a do wyboru mamy instytucje polskie i zagraniczne. Warto tu na chwilę się zatrzymać, by wyjaśnić, jaka jest różnica między tymi ostatnimi.

Polski a zagraniczny broker

Decydując się na polskiego pośrednika, możemy mieć pewność, że jest on objęty nadzorem KNF, a więc spełnia wszystkie wymogi narzucone przez polskie przepisy. Wiąże się to jednak z dość rozbudowaną procedurą zakładania konta, w tym koniecznością fizycznego podpisania umowy – zwykle jest to możliwe w oddziale lub za pośrednictwem poczty bądź kuriera. Polski broker giełdowy zaoferuje nam konto w polskiej walucie i zapewni dość szybkie oraz tanie przelewy na konto bankowe. Dodatkowym atutem jest też to, że raz w roku prześle nam PIT-8c, na którego podstawie wygodnie rozliczymy się z fiskusem.

Wśród inwestorów indywidualnych dużą popularnością cieszą się jednak także zagraniczni dostawcy usług brokerskich. Oferują oni bowiem uproszczoną procedurę zakładania rachunku (zwykle umowę podpisać można online), a także często lepsze warunki w postaci np. wymagania niewielkiego depozytu na start, czy proponowania znacznie większej dźwigni finansowej. Jeśli chcemy skorzystać z usług brokera zagranicznego, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego wiarygodność. Warto poszukać opinii na jego temat w Internecie, a także sprawdzić legalność jego działania, czyli na podstawie przepisów którego kraju działa.

Opłaty i inne kluczowe warunki umowy

Bez wątpienia dobry broker giełdowy powinien oferować atrakcyjne warunki obsługi konta, ponieważ im niższe będą opłaty, tym więcej nam, inwestorom pieniędzy zostanie w kieszeni. Warto więc dość szczegółowo prześledzić tabelę opłat i prowizji. Większość dostawców chwali się niemal zerowymi kosztami prowadzenia u nich rachunku – np. brakiem opłat za jego otwarcie i późniejsze prowadzenie. W praktyce jednak cennik usług może być bardzo długi. Zazwyczaj obejmuje takie koszty jak:

– prowizje od wykonanych transakcji (opłata transakcyjna za otwarcie i zamknięcie pozycji),

– spread (jest to różnica między ceną kupna i sprzedaży danego instrumentu, do której większość brokerów dolicza swoją marżę),

– punkty swapowe (cena za utrzymanie pozycji na kolejny dzień),

– prowizje od wypłaty środków na konto bankowe.

W kontekście kosztów bardzo przydaje się kalkulator inwestycyjny pozwalający na obliczanie wielkości pozycji przy określonych parametrach (m.in. poziomie dźwigni oraz swapów). Niestety nie każdy broker giełdowy oferuje to narzędzie u siebie na platformie. Na takie istotne szczegóły dotyczące wyboru dostawcy usług zwracają uwagę doświadczeni traderzy, którzy swoimi spostrzeżeniami na ten temat chętnie dzielą się na swoich blogach i stronach internetowych. Warto przed wyborem platformy zapoznać się z takimi treściami na przykład tutaj: http://madtrader.pl/wybor-brokera-gieldowego-platforma-oplaty-transakcyjne/.

Co powinna oferować dobra platforma transakcyjna?

Każdy broker giełdowy oferuje dzisiaj specjalną platformę, dzięki której można zawierać transakcje przez Internet. Do niedawna większość takich aplikacji działała wyłącznie na komputerach, jednak aktualnie coraz więcej dostawców ma w ofercie także ich wersje mobline. Taka opcja jest bardzo atrakcyjna, ponieważ pozwala prowadzić handel za pomocą smartfona lub tabletu w każdym miejscu i o każdej porze. Oprócz tego platforma inwestycyjna powinna być przede wszystkim intuicyjna, łatwa w obsłudze, a także oferować narzędzia giełdowe ułatwiające trading. O jednym z nich wspomnieliśmy już wyżej (kalkulator inwestycyjny), lecz ważne są również: narzędzia analityczne, wskaźniki techniczne, różne rodzaje wykresów, testery strategii itp. Warto zwrócić uwagę na możliwość zawierania różnego rodzaju zleceń, czyli Stop Loss, Take Profit, Trailing Stop czy otwierania pozycji przeciwstawnych.

Najlepszym sposobem na ocenę platformy transakcyjnej, jak również jakości usług brokerskich, jest jej przetestowanie. Coraz więcej instytucji proponuje wersje demonstracyjne rachunków, które to umożliwiają i warto z tej opcji skorzystać. Konto demo ma dodatkową zaletę – dzięki niemu można przećwiczyć także swoje umiejętności inwestycyjne bez ryzykowania utraty kapitału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here