Awans często jest szczytem marzeń dla przeciętnego pracownika. Dzięki zmienieniu stanowiska na wyższe, mamy możliwość uzyskania większych zarobków, pojawiają się też nowe opcje rozwoju i wiele ciekawych wyzwań. Utarło się, że na awans zasługują tylko najlepsze osoby, wyróżniające się na różnych polach i wręcz niezbędne w firmie. Co więc w sytuacji, gdy daleko ci do takiego wzoru pracownika? Dzięki odpowiednio wysokiej motywacji, wierze w to, co potrafisz i dużej pewności siebie jesteś w stanie uzyskać awans szybciej niż myślisz. Poniższe porady będą w tym bardzo pomocne.
Sprawiaj dobre wrażenie
Na pewno pracujesz ciężko i starasz się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, ale być może szef tego nie widzi lub nie wyróżniasz się niczym spośród innych zatrudnionych w firmie. Zacznij więc poprawiać swój wizerunek w oczach szefa. Jak możesz to robić? Wyglądaj na o wiele bardziej zapracowanego niż jesteś. Spędzaj jak najwięcej czasu pochylony nad biurkiem, na którym powinny znaleźć się przeróżne papiery. Używaj też komputera, często coś drukuj oraz rozmawiaj przez telefon. Dobrze będzie też nosić ze sobą teczkę z dokumentami lub chociaż kilka zadrukowanych kartek, jeśli gdzieś idziesz. Wywoła to wrażenie, że idziesz załatwić coś ważnego (a może w rzeczywistości wybierasz się tylko do automatu z napojami). Uważaj tylko, żeby przy tym nie wpaść, więc dbaj o oryginalność noszonych dokumentów, prawdopodobnie brzmiące rozmowy telefoniczne oraz brak otwartych komunikatorów, serwisów społecznościowych i gier online na służbowym komputerze. Na wypadek ewentualnej wpadki zawczasu przygotuj sobie kilka wymówek.
Otaczaj się tym, co podkreśli twój profesjonalizm
Oprócz tego, że będziesz wyglądać na pracoholika, ciągle biegając z dokumentami, powinieneś też zadbać o swoje otoczenie. Niech twoje biurko wygląda na pełne ważnych i ważniejszych dokumentów, których nawet nie musisz porządkować – chaos będzie oznaczał, że jesteś tak zapracowany, że nie masz czasu posprzątać. Jeśli może cię odwiedzić szef albo ktoś orientujący się w zakresie twojej pracy, wrzuć w miarę blisko szczytu tej ogromnej sterty papierów kilka bardziej aktualnych, żeby móc pokazać, czym się w danej chwili zajmujesz.
Jeśli w swojej pracy często korzystasz z telefonu, naucz się nie odbierać go po pierwszym sygnale. Poczekaj, aż zadzwoni kilka razy, dzięki czemu sprawisz wrażenie, że chwilę ci zeszło oderwanie się od pracy. Najlepiej zainwestuj w pocztę głosową, i dopiero za jakiś czas oddzwaniaj do osób, które się na nią nagrały. Nigdy od razu – pozwoli to uwierzyć, że masz bardzo dużo na głowie i często nawet nie możesz podejść do telefonu.
Zmień się w zrzędliwą marudę
Spróbuj swoją postawą i mimiką dawać do zrozumienia, że stale się niecierpliwisz, jeśli ktoś odrywa cię od pracy. Reaguj irytacją na próby wyciągnięcia cię gdzieś poza biuro. Nie uśmiechaj się do innych i nie zwracaj uwagi na żarty współpracowników. Zachowuj się w ten sposób zwłaszcza w obecności szefa, dzięki czemu zrobisz na nim właściwe wrażenie.