Jak rozpoznać niewydolność serca? Nigdy nie lekceważ tych objawów

0
1267
Jak rozpoznać niewydolność serca? Nigdy nie lekceważ tych objawów

Często możemy usłyszeć, że serce jest najważniejszym mięśniem w naszym ciele. Oczywiście jest to w pewnym sensie skrót myślowy, jednak nie trzeba mieć doktoratu z kardiologii, by wiedzieć jak ważną rolę w naszym ciele pełni serce. To właśnie dzięki sercu, które działa w pewnym sensie jak pompa, w naszym ciele jest stale zapewniony przepływ życiodajnej krwi. Choroby serca praktycznie zawsze wiążą się z bardzo niebezpiecznymi i nieprzyjemnymi skutkami. Dlatego warto wiedzieć co robić, by utrzymywać nasze serce w dobrej kondycji oraz jak rozpoznać, gdy dzieje się z nim coś złego.

Z pewnością każdy słyszał nieraz o niewydolności serca. Wielu z nas ma wśród swoich znajomych bądź członków rodziny kogoś, kto cierpi właśnie na tę dolegliwość. Zasadniczo, niewydolność serca jest to stan, w którym zdolność serca do zapewnienia odpowiedniego przepływu krwi zostaję w jakimś stopniu upośledzona. Ilość krwi, którą dostarcza serce do tkanek, nie zaspokaja wówczas potrzeb naszego organizmu. Co powoduje niewydolność serca? Jednymi z najczęstszych przyczyn są zawał, choroba niedokrwienna serca czy nadciśnienie.

Niewydolność serca daje o sobie znać bardzo często przy wszelkim wysiłku fizycznym. Wysiłek fizyczny zmusza nasze serce do wykonania znacznie większej pracy, co staje się po prostu niemożliwe. Skutkiem są duszności, zawroty głowy, bardzo szybkie zmęczenie i ogólna niemożność podejmowania intensywnego wysiłku fizycznego. Inne, niebezpieczne objawy niewydolności serca to chociażby zastój krwi w naczyniach żylnych, czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Do mniej oczywistych objawów należą także zimne dłonie i stopy, jak również częstsze oddawanie moczu.

Warto jednak mieć na uwadze, że wszystkim tym przykrym dolegliwościom można w dużej mierze zapobiegać. Na kondycję naszego serca ogromny wpływ ma nasz styl życia. Osoby otyłe, stroniące od aktywności fizycznej i odżywiające się śmieciowym jedzeniem są w grupie podwyższonego ryzyka. Częste stosowanie używek jest także bardzo nie wskazane, jeśli chcemy zadbać o nasze zdrowie. Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu to zabójcze nawyki. Jeśli chcemy uchronić nasze serce od opisanych powyżej dolegliwości, koniecznie musimy regularnie uprawiać aktywność fizyczną oraz stosować zdrową, zbilansowaną dietę. Mimo że te rady mogą się wydawać dość oczywiste, wielu ludzi ich nie docenia. Szkoda, bo zdrowy styl życia może naprawdę zdziałać cuda, i sprawić, że będziemy mogli cieszyć się silnym i sprawnym sercem, nawet do późnej starości.

Jeśli jednak już dojdzie do tego, że rozpoznamy u siebie objawy niewydolności serca, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Wielu ludzi w takich sytuacjach wychodzi z założenia, że to chwilowe dolegliwości, które same przejdą. Taki lekceważący stosunek może mieć śmiertelnie niebezpieczne konsekwencje. Co roku w naszym kraju wielka liczba osób umiera z powodu chorób serca. To śmiertelne żniwo, jakie zbierają te choroby, może być znacznie mniejsze, jeśli zadbamy o nasz styl życia, i zwiększymy naszą świadomość na temat zdrowia.

www.niezawal.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here