Jak rozwijać kreatywność?

0
2160
Jak rozwijać kreatywność?

Jako osoba kreatywna będziesz bardzo pożądanym nabytkiem dla wielu pracodawców. W licznych zawodach wyjątkowo cenna jest umiejętność wymyślania nowych rozwiązań, odszukiwania nowych dróg, bo dzięki temu firmy mogą się rozwijać i wyróżniać. Najprawdopodobniej przydadzą ci się cechy takie jak elastyczne myślenie, pomysłowość, oryginalność. Jeśli starasz się o dobrą pracę, wykorzystaj poniższe wskazówki do wzbudzenia u siebie wymienionych cech. Jeśli już osiągnąłeś właściwą pozycję zawodową, możesz np. popracować nad kreatywnością swojego potomstwa.

  1. Nie musisz być geniuszem, kreatywność może rozwinąć się u każdej osoby, nawet u dziecka. Sporą kreatywnością codziennie wykazują się na przykład gospodynie domowe, które umieją wykorzystywać dostępne w domu zapasy żywności do tworzenia różnych smacznych potraw lub wywabiać plamy używając nieraz dziwnych specyfików. Można zaryzykować stwierdzenie, że kreatywność rozbudza duża ilość problemów wymagających niestandardowych rozwiązań, ale czasami bujna wyobraźnia, elastyczne myślenie pojawiają się już u bardzo młodych osób.
  2. Rozbudzaj w sobie kreatywne myślenie. Możesz to robić, wykonując pracę według sprawdzonego schematu, ale wnosząc tam przeróżne swoje modyfikacje. Miej na celu uprzyjemnienie sobie pracy albo jej przyspieszenie. Możesz wykorzystywać dowolne przedmioty, jakie znajdziesz w domu czy w biurze, wymyślnie je łączyć, eksperymentować.Jak rozwijać kreatywność?
  3. Odkryj swój talent. Najlepiej i najszybciej rozwiniesz swoją kreatywność, robiąc to, co kochasz. Każdy ma jakąś pasję, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z jej istnienia do czasu, aż przypadkowo natrafimy na właściwe zajęcie. W dzisiejszych czasach jest bardzo dużo możliwości poznawania i rozwijania swoich uzdolnień. Sprawdź, co robią znajomi, co oferuje twoje miasto, przeszukaj internet. Ciekawy kurs lub zapisanie się na studia podyplomowe to również bardzo dobry pomysł.
  4. Jeśli dalej nie wiesz, co lubisz robić, popracuj ogólnie nad swoim rozwojem. Spróbuj grać na jakimś instrumencie albo zacznij malować obrazy, nawet jeśli nie zauważasz specjalnych umiejętności w tym kierunku. Wszelkie prace manualne są również świetnym pomysłem, bo nic tak nie zwiększa kreatywności, jak lepienie z plasteliny, modeliny, gliny czy innych podobnych materiałów. Możesz również piec lub gotować, a także bawić się w projektanta ogrodów, urządzając swoją działkę.
  5. Najgorszym wrogiem kreatywności jest poleganie na schematach i gotowcach. Jeśli stajesz przed jakimś problemem, w pierwszej kolejności spróbuj pomyśleć, jak możesz sobie z nim poradzić – nie pędź od razu do kogoś po pomoc i nie wyszukuj gotowego rozwiązania w internecie. Wszelkiego rodzaju poradniki, tutoriale, instrukcje są bardzo fajnymi narzędziami, ale mogą wywołać w tobie przyzwyczajenie do podążania drogą najmniejszego oporu. W ten sposób zamiast ćwiczyć kreatywność, stajesz się powoli osobą nudną i korzystającą wyłącznie z czyichś pomysłów. Gdy przyjdzie ci wymyślić własny, najprawdopodobniej – choćby podświadomie – przekopiujesz już istniejącą propozycję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here