Jak się zmotywować?

0
2036
Jak się zmotywować

Odpowiednia motywacja może zdziałać cuda. Jeśli ci jej brakuje, a niestety  w dzisiejszych czasach jest to dość często spotykane, możesz pogrążać się w stanie zbliżonym do depresji. Musisz szybko coś z tym zrobić, bo bez pewnej motywacji nie da się żyć. Najprościej jest po prostu zmuszać się do działania, wykorzystując kilka poniżej zaprezentowanych sposobów:

 

– Zapomnij o rutynie

Wykonywanie ciągle tych samych czynności, w tym samym czasie i porządku na pewno cię nie zmotywuje. Musisz coś zmienić, więc w pierwszej kolejności zburz swoją codzienną rutynę. Wprowadź coś nowego do planu dnia, na przykład wybierz się rano pobiegać lub poćwicz. Zrób jakąś szaloną rzecz, na przykład zacznij tańczyć, mimo że do tej pory wcale tego nie lubiłeś. Każda taka zmiana bardzo cię zmotywuje i pobudzi do dalszego odkrywania swoich możliwości.

 

– Nie obawiaj się konsekwencji i błędów

Na pewno robiąc coś zupełnie nowego nieraz zbłądzisz i nieco wytrącisz się z rytmu. To nic wielkiego – rzeczą ludzką jest błądzić, więc pomyśl o każdej pomyłce jako o nowym doświadczeniu i wyciągnij z niej jakieś wnioski. Nawet jeśli nowo zaczęta czynność nie do końca ci wychodzi, nie poddawaj się. Wiele osób było przed tobą w podobnej sytuacji i będą w niej kolejne, dlatego też czerp same pozytywne uczucia ze swojego działania i myśl optymistycznie o przyszłości.

 Jak się zmotywować

– Myśl nieszablonowo

Często największym wrogiem motywacji jest nie tylko rutynowe działanie, ale także szablonowe myślenie. Zachęć się do większej kreatywności. Zacznij od małych rzeczy, na przykład od wyszukiwania nowych sposobów na zrobienie śniadania lub nowych dróg do pracy. Może nie od razu zauważysz, że to działa, ale odkrywając na nowo jedną zwyczajną rzecz zapragniesz w ten sam sposób potraktować kolejną. Nie obawiaj się działania, bo każda akcja powoduje reakcję. Często to wystarczy, by obudzić drzemiące w tobie pokłady motywacji.

 

Zadbaj o swój rozwój

Masz jakąś pasję lub talent? Jeśli nie, zajmij się szukaniem ich na wielu różnych polach, jakie tylko przyjdą ci to głowy. Samo szukanie może być już bardzo pobudzające, ale jeśli uda ci się coś znaleźć, uzyskany rezultat będzie doskonałym bodźcem do dalszego rozwijania się. Postaraj się o pierwsze małe sukcesy. Dokumentuj je, chwal się nimi, dzięki czemu zyskasz bardzo przydatną motywację do kolejnych działań. Zapisz się na jakiś kurs lub szkolenie, co pozwoli ci stać się specjalistą w wybranej dziedzinie. Pomyśl o studiach podyplomowych  – to może być furtka do nowej ścieżki kariery.

 

Nie zostawiaj niczego na później

Musisz szanować w trudzie odbudowywaną motywację. Dlatego też nie zostawiaj niczego na później. Jeśli już zaczniesz coś robić, rób do końca, bo później będzie ci bardzo ciężko do tego wrócić. Nie dopuszczaj zwłaszcza do sytuacji, gdy takich zaczętych i pozostawionych rzeczy jest bardzo dużo. Być może właśnie tutaj leży główny problem z twoją właściwą motywacją do dalszych działań.

 

– Ciesz się życiem

Wybierz na swoje motto życiowe słowa „żyj chwilą” albo „chwytaj dzień”. Znajduj sporo przyjemności w chwilowych pozytywnych sytuacjach, ciesz się z drobnych rzeczy. Przestań też zamartwiać się tym co było – przyszłość przyniesie jeszcze dużo zmian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here