Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?

0
2083

Wypalenie zawodowe może kojarzyć się z osiągnięciem pewnego wieku, jednak nie do końca te dwie kwestie się ze sobą wiążą. Odczuwanie coraz mniejszej satysfakcji z tego co robisz, niechęć do podejmowania wyzwań, malejący zapał i przygnębienie pojawiające się na myśl o jutrzejszym dniu w pracy to właśnie objawy takiego wypalenia i mogą się one pojawić w dowolnym okresie życia. Problem wypalenia zawodowego doprowadza do konieczności zmienienia czegoś, zanim będzie za późno. Jeśli zauważasz u siebie symptomy takie, na jakie skarży się około 7% Polaków będących w podobnej sytuacji, oto kilka pomocnych rad:

 

  1. Zmiany pomagają, więc spróbuj coś zmienić

Na pewno masz możliwość zmienienia czegoś w swoim życiu zawodowym. Zacznij od małych kroków, czyli np. modyfikacji tego, w jaki sposób realizujesz swoje codzienne obowiązki. Jeśli masz jakiś harmonogram działania, pozbądź się go i ułóż inny albo też w ogóle z niego zrezygnuj na rzecz pewnych innowacji. Być może to nie wystarczy, wypróbuj więc inne sposoby realizacji celów, poczytaj, jak z pracą radzą sobie znajomi czy przykładowi ludzie w internecie, znajdź jakąś nową metodę. Pozwól, by coś cię zainspirowało do zmian. Możesz też wykorzystać ofertę szkoleń lub studiów podyplomowych.

  1. Zrób pierwszy krok, by następny dzień był zupełnie inny

Być może masz pomysł, jaka zmiana związana z twoim stanowiskiem okazałaby się pomocna w walce z odczuwanym wypaleniem zawodowym? Zwróć się do swojego przełożonego. Niech przeniesie cię na zbliżone stanowisko lub zmieni miejsce, w którym pracujesz, zmodyfikuje twoje obowiązki, zapewni ci szansę rozwoju. Może załapiesz się do jakiegoś innowacyjnego projektu? Jeśli umiesz wymyślić taki projekt, opisz go szefowi, być może to będzie doskonały punkt zaczepienia.

  1. Pokaż swoją ambicję

Czasami główną przyczyną pojawiającego się wypalenia zawodowego jest zbyt mała ilość wyzwań oferowanych na danym stanowisku. Jeśli jesteś ambitną osobą, musisz mieć do czego dążyć. Brak bodźców i celów sprawi, że szybko odechce ci się robienia codziennie tego samego. Zapytaj szefa o możliwość awansu czy przeniesienia na wyższe stanowisko. Gdy nie zapewni ci tego, staniesz przed trudnym wyborem: czy dalej męczyć się w tej samej firmie, czy też może zacząć wszystko od nowa w zupełnie innej? Najprawdopodobniej zdecydujesz się na drugą opcję.

  1. Spróbuj spełnić swoje marzenia

Najprawdopodobniej część twoich kłopotów wynika również z tego, że w miejscu obecnego zatrudnienia nie realizujesz wcale swoich marzeń. Jeśli zdecydujesz się na zmianę pracy, wybierz taką, która dostarczy ci radości z faktu realizowania pasji. Nie rób jednak niczego pochopnie, bo możesz pozwolić, by pokierowały tobą emocje. W ten sposób dokonany wybór nie zawsze jest tym trafionym. Zanim podejmiesz wiążące kroki, przeanalizuj wszystkie za i przeciw.

  1. Własna firma

Obecnie jest sporo możliwości dla osób zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej. Być może właśnie samozatrudnienie pozwoli ci odnaleźć nowe cele, dostarczające radości i pola do popisu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here