Jak wybrać najlepszą lokatę?

0
2308

Chociaż niskie stopy procentowe nie zachęcają do odkładania pieniędzy na lokatach, na ten sposób oszczędzania decyduje się niemal 30% Polaków. Aby jednak gromadzenie kapitału miało sens, warto wybrać odpowiedni depozyt bankowy. Poznaj kilka czynników, które przesądzają o opłacalności konkretnych lokat.

Lokaty cieszą się dużą popularnością wśród Polaków, głównie z uwagi na brak jakiegokolwiek ryzyka. Ulokowany kapitał jest całkowicie bezpieczny, a możliwe do wypracowania zyski – pewne. Problem w tym, że standardowe lokaty nie pozwalają na zbyt duży zarobek. Dlatego ważne jest, by wybór depozytu bankowego nie był przypadkowy.

Czynniki wpływające na atrakcyjność lokaty

Depozyty bankowe, chociaż mają wiele cech wspólnych, różnią się pod wieloma względami. Pozornie podobne lokaty mogą przynosić zróżnicowane zyski, zależne nie tylko od oprocentowania.

  • Oprocentowanie

Oprocentowanie to jeden z głównych parametrów wpływających bezpośrednio na możliwe do wypracowania zyski. Im wyższe, tym większa będzie kwota odsetek wypłacanych na koniec okresu.

Przykład. Załóżmy, że zakładasz Lokatę Plus dostępną w ofercie Toyota Banku na okres 12 miesięcy (2,30%). Wpłacając kwotę 15 000 zł, na koniec okresu otrzymasz ok. 315 zł.

  • Czas trwania lokaty

To, jak długo będzie obowiązywał depozyt bankowy, wpływa na wysokość możliwych do osiągnięcia zysków i to w dwóch aspektach. Po pierwsze, niektóre lokaty długoterminowe mogą być lepiej oprocentowane niż lokaty krótkoterminowe. Po drugie, czas trwania lokaty może zadecydować o konieczności wcześniejszej jej zerwania, a co za tym idzie – będzie prowadzić od utraty wypracowanych odsetek.

Na lokatę krótkoterminową zdecyduj się, gdy:

  • o w najbliższym czasie będziesz potrzebować pieniędzy
  • o nie chcesz zamrażać środków na długi okres.

Wybierz lokatę długoterminową, jeśli:

  • o możesz pozwolić sobie na zamrożenie środków na wiele miesięcy
  • o zależy Ci na osiągnięciu większych zysków.

Wybór między lokatą krótko- a długoterminową wcale nie jest oczywisty. Uzależniony jest przede wszystkim od Twoich potrzeb oraz oczekiwań.

  • Kapitalizacja odsetek

Na wysokość możliwych do wypracowania zysków wpływa częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im częściej do niej dochodzi, tym większych odsetek można się spodziewać – działa bowiem wówczas mechanizm tzw. procenta składanego.

Obecnie większość lokat bankowych charakteryzuje się kapitalizacją na koniec okresu – odsetki naliczane są w ostatnim dniu trwania umowy i wypłacane wraz z wpłaconym kapitałem początkowym.

  • Konieczność posiadania konta osobistego

Większość banków wymaga założenia rachunku osobistego przy uruchamianiu lokaty. W takiej praktyce nie ma nic złego – o ile konto zwolnione jest z opłat, np. za jego prowadzenie.

Jeżeli więc chcesz założyć lokatę, do której potrzebny jest rachunek osobisty, zwróć uwagę na opłaty.

Niech wybór depozytu bankowego nie będzie dziełem przypadku. Dokładnie przeanalizuj dostępne oferty – tylko w ten sposób masz szansę na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here