Jak zmienić czyjś sposób myślenia?

0
2186
Jak zmienić czyjś sposób myślenia

Niejednokrotnie zaczynamy rozmawiać z drugą osobą w celu przekonania jej do własnego pomysłu. Jest to dość trudne, zwłaszcza jeśli znacznie różnicie się poglądami  macie odmienne doświadczenia. Dochodzi też fakt, że rozmówca ma już jakąś swoją opinię na dany temat i przekonywany, będzie się do niej stale odwoływał. Możesz zetknąć się również z brakiem konkretnych kontrargumentów, ale w tej sytuacji silną opozycją będzie wyjątkowa niechęć do zastąpienia swojej racji twoją. Czy masz więc możliwość w jakikolwiek sposób zmienić czyjś sposób myślenia? Tak! Jak najbardziej możesz wpływać na opinie innych. Z poniższych porad dowiesz się, jak należy to robić.

  1. Kłótnia to coś, do czego nie możesz dopuścić za wszelką cenę. Wytworzy sporo emocji, które posłużą rozmówcy jako dodatkowy bodziec do ciągłego odrzucania twoich argumentów. Unikaj jakiejkolwiek agresywności w wypowiedziach, a jeśli to druga strona robi się agresywna, odpuść.
  2. Pokazuj rozmówcy, że jego zdanie, racja i opinia są bardzo ważne i całkowicie je akceptujesz (mimo, że się z nimi nie zgadzasz, bo masz odmienne). Nie narzucaj jedynego i właściwego sposobu myślenia, bo zestawiasz rację z racją, a nie rację z niepodważalnym faktem. Wasze opinie są niejako równoważne, więc nie możesz powiedzieć drugiej osobie, że się myli.
  3. O ile w toku rozmowy dojdzie do wykazania, że to jednak ty nie masz racji, miej odwagę się do tego przyznać. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej.
  4. Zaczynaj od miłych słów i cały czas utrzymuj przyjazny ton rozmowy. Uśmiech, jakiś niezobowiązujący żart, brak przemocy słownej pozwolą ci przekonać rozmówcę o twoich dobrych zamiarach.Jak zmienić czyjś sposób myślenia
  5. Prowadź rozmowę w ten sposób, by druga osoba zaczęła się z tobą zgadzać (niekoniecznie od razu w kwestii właściwej). Niech nabierze przekonania, że skoro w jednej kwestii masz rację, myślisz podobnie jak ona. Będzie dzięki temu nastawiona bardziej pozytywnie do tego, do czego chcesz ją przekonać.
  6. Wielu ludzi uważa, że zagadanie rozmówcy, zalanie go potokiem słów jest świetnym sposobem na zmianę jego sposobu myślenia. Owszem – są osoby, na które to podziała, bo dla świętego spokoju w końcu zaczną ci przytakiwać. Nie spodziewaj się jednak, że ktoś nastawiony na sukces i karierę podobnie jak ty odpuści z takiego błahego powodu. Dlatego też unikaj zbędnego gadulstwa. Pozwól mówić drugiej osobie, dzięki czemu zmienisz jej nastawienie do ciebie – nie będziesz już przeciwnikiem, staniesz się dobrym słuchaczem. Zadawaj pytania, bo to dzięki nim skierujesz rozmowę na odpowiedni tor.
  7. Zmierzając do konkluzji, również nie mów zbyt dużo. Jeśli uda ci się doprowadzić do sytuacji, że twój rozmówca sam wygłosi opinię, do jakiej od początku próbujesz go przekonać – wygrałeś. Najprawdopodobniej osoba ta nawet nie będzie zdawała sobie sprawy z tego, że właśnie zmieniłeś jej podejście do konkretnej kwestii.
  8. Rozmawiając z kimś, wyobrażaj sobie, jak też osoba ta może reagować na to, co jej proponujesz. Dzięki temu w następnej „turze” użyjesz właściwej kontry, o ile oczywiście twoje wyobrażenia były właściwe i zgodne z prawdą.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here