Jak zostać fryzjerem?

0
2333

Myśląc o karierze w branży fryzjerskiej, należy przede wszystkim mieć świadomość tego, że jest to zawód wymagający, choć także gwarantuje możliwość szybkiego znalezienia pracy. Osoby, które chcą rozwijać się zawodowo w tym kierunku muszą skończyć szkołę fryzjerską lub kurs, a także posiadać szereg indywidualnych predyspozycji, które pozwolą osiągnąć sukces. Chcesz zostać fryzjerem i zastanawiasz się, jakie kroki musisz podjąć? Poniżej znajdziesz wiele praktycznych wskazówek, które przybliżą specyfikę tego typu pracy.

Indywidualne predyspozycje

Kandydaci na fryzjerów muszą przede wszystkim posiadać umiejętności manualne, a także wyróżniać się kreatywnością. Zawód fryzjera można w pewnym stopniu porównać do zawodu artysty, który w oparciu o swoją wyobraźnię i talent, tworzy coś, co ma zachwycać innych. Tego typu praca wymaga także nienagannego zdrowia fizycznego, gdyż wiąże się ona z wielogodzinną pozycją stojącą (8-10 godzin dziennie). Z uwagi na fakt, że w salonach fryzjerskich korzysta się z wielu środków chemicznych w postaci kosmetyków, farb, a także substancji dezynfekujących – osoby, które chcą wykonywać tego rodzaju  pracę, nie mogą być uczulone na wspomniane preparaty. Koleją ważną kwestią jest konieczność posiadania wysoko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych. Fryzjer powinien umiejętnie doradzić w kwestii fryzury, a także chętnie porozmawiać z klientem, który nierzadko chce podzielić się swoimi przemyśleniami, a nawet problemami. Umiejętność pracy pod presją czasu oraz radzenia sobie ze stresem jest także niezwykle istotna, zwłaszcza w dużych salonach, które obsługują znaczną liczbę klientów.

Szkoła fryzjerska

Wszyscy, którzy myślą o tego typu pracy, muszą nabyć wiedzę teoretyczną, która następnie zostanie poparta praktyką. Nauka fryzjerstwa od podstaw odbywa się w liceach i technikach fryzjerskich lub szkołach policealnych, które oferują kształcenie w trybie stacjonarnym, a także zaocznym. Zwykle trwa ono od 2 do 4 lat i w tym czasie kandydaci na fryzjerów zostają zaznajomieni z informacjami z zakresu technologii fryzjerstwa, higieny, stylizacji, a nawet psychologii oraz przedsiębiorczości. Bezcennym źródłem wiedzy są także obowiązkowe praktyki zawodowe, które należy odbyć w salonie fryzjerskim. Ukończenie tego typu szkoły pozwala uzyskać tytuł technika usług fryzjerskich. Istnieje także możliwość przystąpienia do egzaminu czeladniczego oraz mistrzowskiego, które są organizowane przez izby rzemieślnicze.

Kursy i szkolenia fryzjerskie

Osoby, które chcą rozpocząć pracę w tym zawodzie mogą także zapisać się na kursy fryzjerskie dla początkujących, które są prowadzone przez profesjonalnych trenerów fryzjerstwa z wieloletnim doświadczeniem. Zwykle trwają one kilka tygodni lub miesięcy, w zależności od częstotliwości prowadzonych zajęć. Program kursu jest uzależniony od organizatora, jednak większość z nich obejmuje takie zagadnienia jak profesjonalne podejście do klienta, podstawy z zakresu strzyżenia damskiego i męskiego, zabiegi wykonywane na włosach, fryzury dzienne i wieczorowe. Po odbyciu kursu podstawowego, warto rozwijać swoje umiejętności podczas różnorodnych szkoleń i warsztatów fryzjerskich, dzięki którym można podążać za aktualnymi trendami w fryzjerstwie i poznawać nowoczesne techniki stylizacji i pielęgnacji włosów. Poruszając tematykę kursów i szkoleń, nie można nie wspomnieć o ich cenie. Nabycie tego typu kwalifikacji wiąże się z kosztami w wysokości kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych. Jest to uzależnione przede wszystkim od miasta (w większych miastach kursy są znacznie droższe), a także od długości i intensywności kursu.  Należy także dodać, że wiele firm organizujących tego typu szkolenia zapewnia modeli, na których można ćwiczyć swoje umiejętności, choć w niektórych przypadkach leży to w gestii kursanta.

Bezpłatne akademie fryzjerskie

Niektóre salony przewidują dla młodych fryzjerów bezpłatny pakiet szkoleń, których celem jest usystematyzowanie posiadanej przez nich wiedzy oraz zaznajomienie ich ze specyfiką pracy, obowiązującą w danym salonie. Jest to świetna szansa na rozwój, zwłaszcza dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z fryzjerstwem. Pod okiem profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem, adepci fryzjerstwa mogą podszkolić posiadane już umiejętności oraz skorzystać z wartościowych wskazówek osób, które pracują w zawodzie od wielu lat.

Branża fryzjerska stoi otworem przed osobami, które lubią pracę z ludźmi, posiadają indywidualne predyspozycje, a przede wszystkim chcą się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zawodu, który zawsze będzie na topie, zajrzyj na:   https://jestem.fryzjerembo.pl

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here