Czym są predyspozycje zawodowe? Jaki mają wpływ na wybór ścieżki zawodowej? Jak je sprawdzić? Dlaczego warto zrobić sobie test predyspozycji zawodowych? Jakie predyspozycje są najbardziej pożądane na rynku pracy?
Predyspozycje to wrodzone skłonności i zdolności. Predyspozycje zawodowe to z kolei zdolności pozwalające na wykonywanie konkretnego zawodu. Są one ściśle powiązane z talentami i uzdolnieniami. Ich określenie jest niezmiernie ważne, gdyż pozwala to na dokonanie wyboru odpowiedniego zawodu – takiego, który sprawia satysfakcję.
Wybór zawodu a umiejętności i predyspozycje
Według psychologów ludzie nie powinni walczyć z tym, że posiadają konkretne, nawet uważane przez siebie za negatywne, cechy charakteru – powinni raczej je zaakceptować i wykorzystać w odpowiednio wybranym zawodzie. Dla przykładu osoba o ścisłym umyśle sprawdzi się jako analityk czy programista, a raczej nie jako artysta. Z kolei osoba z tzw. artystyczną duszą raczej nie zrealizuje się zawodowo w finansach czy rachunkowości, a muzykiem nie zostanie ktoś, kto nie ma słuchu. Najważniejsze jest to, by indywidualne predyspozycje zawodowe były dobrze wykorzystane. Każdy z nas ma inne predyspozycje i to dobrze, bo dzięki temu na rynku pracy jest większa różnorodność. Także pracodawcy starają się weryfikować nie tylko doświadczenie kandydatów, ale także ich predyspozycje. Często szukają na dane stanowisko pracowników o ściśle określonych cechach.
Jak sprawdzić predyspozycje zawodowe?
Oczywiście można udać się do doradcy zawodowego, który pomoże określić predyspozycje i podpowie w jakich zawodach ma szansę sprawdzić się klient. Jednak by poznać swój typ osobowości oraz predyspozycje zawodowe wcale nie trzeba korzystać z usług doradztwa zawodowego. Wystarczy skorzystać z wielu dostępnych online darmowych testów predyspozycji zawodowych.
Czym jest taki test predyspozycji zawodowych? W tej chwili najczęściej dostępne są testy bazujące na podziale amerykańskiego psychologa Johna L. Hollanda, który wyróżnił 6 typów osobowości zawodowych, tj.: realistyczna, badawcza, artystyczna, społeczna, przedsiębiorcza, konwencjonalna. Według niego predyspozycje zawodowe to wrodzone cechy, które mają istotny wpływ na życie zawodowe.
Dzięki wykonaniu testu można łatwo sprawdzić jakie zawody najbardziej odpowiadają konkretnym cechom charakteru. Pod uwagę są brane nie tylko cechy charakteru, ale także hobby, umiejętności, zainteresowania oraz środowisko pracy. Rzadko zdarza się tak, że dana osoba wykazuje tylko jeden typ osobowości, zazwyczaj jest to połączenie dwóch typów.
Test predyspozycji zawodowych to quiz składający się z kilkunastu pytań zamkniętych. Pytania dotyczą charakteru, upodobań, sposobu rozwiązywania problemów, organizacji pracy itp. Test jest dość elastyczny, a uzyskany wynik nie wskazuje konkretnego zawodu, lecz dokładną analizę osobowości pod kątem zawodowym. Daje możliwość poznania swoich mocnych stron i uzyskania inspiracji. Na wiele pytań odpowiedzi mają charakter wymuszony – jeśli żadna z odpowiedzi nie jest prawdziwa, należy wybrać tę, która jest najbliższa prawdy. Tak naprawdę test predyspozycji zawodowych powinien być przeprowadzany przez psychologa już u dzieci w wieku szkolnym, gdyż wynik może mieć wpływ na przykład na wybór konkretnej szkoły lub klasy o danym profilu.
By wybór zawodu był właściwy, warto poznać swoje predyspozycje zawodowe, wykonując darmowy test predyspozycji zawodowych, dostępny tu: https://www.kierunekrozwoju.pl/. Wystarczy poświęcić zaledwie kilka minut, by uzyskać bardzo cenne wskazówki. Odpowiedzi są przygotowane w oparciu o indywidualne preferencje, zainteresowania i osobowość. Wynik testu stanowi swojego rodzaju opinię, dopasowaną do konkretnej osoby, a zatem na pewno jest warty rozważenia.
Jakie predyspozycje zawodowe są najbardziej pożądane na rynku pracy?
Predyspozycje zawodowe potocznie nazywa się kompetencjami miękkimi. Są one bardzo ważne w życiu zawodowym, jednak często niedoceniane. Mają ogromne znaczenie podczas wyboru ścieżki zawodowej, rekrutacji, a także rozwoju pracowniczym. Pracodawcy już o tym wiedzą i poszukują do pracy osób ze ściśle określonymi predyspozycjami. Najbardziej pożądane są obecnie: kreatywność, innowacyjność oraz rozwinięta inteligencja emocjonalna. Inne poszukiwane predyspozycje to: pracowitość, umiejętność zarządzania swoim własnym czasem, elastyczność i zdolność szybkiego dostosowywania się do nowych sytuacji, komunikatywność, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych, samodzielność w działaniu oraz lojalność. Oczywiście osoby o takich cechach sprawdzą się w wielu zawodach i na wielu stanowiskach.
Na pewno warto wymienić te cechy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a także wspomnieć o nich w cv. Warto pamiętać, że dziś na rynku pracy liczą się nie tylko wykształcenie, doświadczenie i kompetencje twarde, ale także kompetencje miękkie. Często są one ważniejsze dla potencjalnego pracodawcy niż pozostałe aspekty.
Artykuł sponsorowany.