Krioterapia, czyli zimnolecznictwo

0
1801

Bardzo możliwe, że widziałeś piłkarzy reprezentacji Polski w piłce nożnej świetnie bawiących się w kriokomorze. Nie są oni jednak jedynymi osobami, którym przydaje się właśnie taka forma terapii. Dotyczy to wielu sportowców, uprawiających różnorakie dyscypliny, ale nie tylko. Tak naprawdę z kriokomory może skorzystać każdy z nas tym samym dbając o swoje zdrowie.

Kriokomora – na co pomaga terapia zimnem? Przede wszystkim warto wiedzieć, jak taka krioterapia (czyli dosłownie leczenie zimnem) działa. Okazuje się, że z powodu działania temperatur grubo poniżej 0°C nasze naczynia krwionośne z początku, jako reakcja na te ekstremalne warunki, gwałtownie się zwężają, co powoduje znaczne spowolnienie w przepływie krwi. Podobnie zachowują się tkanki mięśniowe, które także poddają się skurczom. Następnie nadchodzi moment, w którym zarówno naczynia krwionośne, jak i mięśnie bardzo szybko zaczynają się rozszerzać, co ma efekt w postaci zwiększonego dopływu krwi, a co za tym idzie tlenu oraz ważnych składników odżywczych. W praktyce wyróżnia się dwie formy krioterapii, są nimi krioterapia miejscowa, oraz krioterapia ogólnoustrojowa.

Ogólnie rzecz biorąc terapia ta ma za zadanie pomóc nam w regeneracji uszkodzonych tkanek, a także w ograniczeniu bólu mięśniowego oraz stanów zapalnych, poprzez rozluźnienie mięśni. Ponadto wyżej wspomniane procesy stanowczo pobudzają metabolizm, co również jest działaniem wskazanym. Zastosowań zimnolecznictwa jest więc naprawdę wiele. Powinny je rozważyć osoby zmagające się między innymi ze stanami zapalnym stawów, przewlekłymi bólami mięśni, przemęczeniem, zarówno fizycznym jak i psychicznym, gdyż taka forma terapii jest wysoce odprężająca. Jest to także bardzo ważna forma regeneracji dla zawodowych sportowców, ponieważ pomaga ona w regeneracji ciała po ciężkich treningach.

Jak widać, używanie kriokomory niesie za sobą same pozytywne skutki, a więc nie ma sensu obawiać się, że ciało wystawione na tak niskie temperatury zachowa się w sposób niepożądany, ponieważ wszystkie zabiegi są przeprowadzane w przetestowanych i bezpiecznych warunkach.

www.uroda.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here