Krótka biografia Fryderyka Chopina

0
3350
Krótka biografia Fryderyka Chopina

Fryderyk Chopin uważany jest za największego kompozytora epoki romantyzmu, przez wielu określany mianem geniusza o międzynarodowej sławie. Urodził się w Żelazowej woli w 1810 r., zmarł w Paryżu w wieku 39 lat.

Dzieciństwo i młodość Fryderyka Chopina

Życiorys kompozytora obfituje w wiele ciekawych wydarzeń. Już jako kilkulatek zachwycał grą na fortepianie, występując na salonach  warszawskich elit. W wieku 7 lat zaczął tworzyć już własną muzykę. Kariera Fryderyka Chopina potoczyła się bardzo szybko, okrzyknięty genialnym dzieckiem miał utorowaną drogę do kształcenia się pod okiem najwybitniejszych muzycznych nauczycieli, m.in. Józefa Elsnera. W 1826 r. Chopin rozpoczął naukę w Warszawskiej Szkole Głównej Muzyki. Fascynacja polskim folklorem, który był silnym nurtem w całej jego twórczości, narodziła się w czasie wakacji, które co roku spędzał na wsi. Od 1829 r. artysta rozpoczął europejskie tournee, w czasie którego zdobył wielką sławę. Rok później opuścił Polskę i nigdy już do niej nie wrócił.

George Sand i sława

Po emigracji z ojczyzny Chopin osiadł w Paryżu, gdzie poznał swoją wieloletnią partnerkę George Sand – francuską pisarkę feministyczną. Podczas pobytu w Paryżu cały czas koncertował, udzielał lekcji gry na fortepianie i komponował. Muzyka Chopina to połączenie elementów folkloru, niuansów charakterystycznych dla dźwięków romantyzmu oraz nowatorskich rozwiązań harmonicznych i technicznych. Chopin był nazywany “poetą fortepianu”, cieszył się sławą i uznaniem zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Przyjaźnił się z Franciszkiem Lisztem, Hektorem Berliozem, Robertem Schumannem oraz utrzymywał kontakty z elitą polskiego romantyzmu na emigracji, m.in. Cyprianem Kamilem Norwidem i Adamem Mickiewiczem. W 1848 r. po wybuchu rewolucji francuskiej i burzliwym rozstaniu z George Sand Fryderyk Chopin opuścił Paryż i zamieszkał w Anglii, gdzie poznał Jane Stirling. Po powrocie do Paryża miał już bardzo poważne problemy zdrowotne. Według najnowszych ustaleń przez całe życie cierpiał na mukowiscydozę, która jest podawana jako przyczyna jego śmierci. Chopin zmarł w 1849 r., został pochowany z wszelkimi honorami na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu. Serce kompozytora spoczywa w Polsce w Warszawie, w Bazylice Świętego Krzyża, gdzie zostało przywiezione w wielkiej konspiracji przez jego siostrę.

Ku czci tego wielkiego artysty od 1927 r. organizowany jest w Polsce Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który jest najstarszym na świecie tego typu konkursem muzycznym, a udział w nim jest niezwykle prestiżowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here