Trudno wyobrazić sobie życie bez pieniędzy. Podstawowe formy handlu opierały się jednak pierwotnie na powszechnej wymianie towarów. Z biegiem lat monety stały się nie tylko środkiem płatniczym, ale i obiektem pożądania wielu pasjonatów. Kolekcjonerskie okazy zyskały bowiem nieraz bardzo dużą wartość historyczną.
Gdzie szukać medali okolicznościowych?
Przy kolekcjonowaniu monet ważne jest zachowanie odpowiedniego porządku. Nie oznacza to jednak, że zbiór powinien być jednolity i monotonny. Warto urozmaicić go ciekawymi modelami o atrakcyjnej formie lub nietypowej historii. W przypadku medali trzeba jednak uważać, by okoliczność związana z jego wykonaniem korespondowała w jakiś sposób z charakterem całego zbioru. Jeśli nie wiemy, jaką monetę wybrać, możemy zasugerować się poradami innych osób, umieszczonymi w internecie. Najbardziej urozmaiconą ofertę prezentuje m.in. oficjalny polski dystrybutor monet. Jakość wykonania potwierdzają również komentarze osób, które zdecydowały się na zakup konkretnych medali – https://www.skarbnicanarodowa.pl/opinie.
Orzeł Przemysła II w złocie
Medal został wykonany na podstawie rysunku średniowiecznej pieczęci majestatycznej piastowskiego władcy. Do produkcji monety użyto czystego złota. Medal należy do limitowanej edycji, gdyż w oficjalnym obiegu znajduje się tylko pięć tysięcy egzemplarzy. Umieszczony na awersie ptak ma gotycką sylwetkę oraz ogon przepasany pierścieniem. Uzupełniający całość napis stanowi nawiązanie do aspiracji politycznych polskiego władcy.
Przemysł II został korowany w 1295 roku. Pieczęć miała charakter symboliczny, gdyż była początkiem zmian, związanych z naprawą Polski po rozbiciu dzielnicowym. Widniejący na znaku Orzeł Biały został przez Przemysła II po raz pierwszy użyty jako herb kraju.
Medale okolicznościowe to dobry pomysł na urozmaicenie kolekcji numizmatów. Niektóre z nich są bardzo ciekawe i efektowne. Stojąca za ich powstaniem historia może wzbogacić również naszą wiedzę. Trzeba jednak uważać, by zakupiony medal nie okazał się fałszywy.