Nauka przez zabawę – w jakiej formie przekazywać dziecku wiedzę?

0
2902

Nauka przez zabawę łączy w sobie przyjemne z pożytecznym i jest najskuteczniejszą formą przyswajania wiedzy przez dzieci. Sprzyja ona również pogłębianiu więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem oraz rozwija ważne umiejętności. W tym celu warto zaopatrzyć się w zabawki edukacyjne, gry planszowe oraz fiszki dla najmłodszych. Przy podawaniu wiedzy w formie zabawy należy pamiętać o różnorodności, ponieważ dzieci szybko tracą zainteresowanie.

Nauka języków obcych w wieku dziecięcym

Naukę języków obcych dziecka warto rozpocząć równorzędnie z nauką języka ojczystego, czyli w wieku 2-3 lat. W tym okresie dziecko jest najbardziej ciekawe świata i chętnie poznaje nowe słówka. Cenna jest także chęć naśladownictwa osób dorosłych. Nieco starsze dzieci same wychodzą z inicjatywą i pytają o znaczenie konkretnych słów i zagadnień. Podstawą w nauce małych dzieci jest różnorodność. Warto pamiętać o tym, żeby nauka przybierała formę zabawy, w przeciwnym przypadku dziecko może bardzo łatwo się zniechęcić. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z fiszek obrazkowych przeznaczonych dzieci w różnym wieku. Fiszki z fiszoteka.pl nie tylko sprzyjają nauce nowych słówek, ale również rozwijają wyobraźnię dziecka i uczą go systematyczności. Oprócz tego można także prowadzić proste dialogi z dzieckiem w danym języku obcym, a także oglądać z nim zagraniczne bajki.

Edukacyjne gry planszowe dla najmłodszych

Jedną z form nauki przez zabawę są gry edukacyjne dla dzieci. W sklepach można znaleźć wiele różnych gier, które rozwijają przydatne umiejętności. Młodszym dzieciom do gustu przypadną gry, które uczą podstawowych słów i zagadnień. Mogą przybierać one formę prostych zagadek lub dwustronicowych kart. Z kolei dzieciom powyżej pięciu lat można zakupić proste zestawy puzzli, a także gry, uczące liczyć, pisać i czytać. Przy tego typu grach bardzo ważna jest motywacja, którą można podnosić np. poprzez nagradzanie dziecka drobnymi upominkami.

Jak uczyć się z dzieckiem?

Nauka przez zabawę powinna sprzyjać pogłębianiu relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem, dlatego też wraz ze swoją pociechą warto aktywnie uczestniczyć w poznawaniu świata. Dobrym rozwiązaniem jest wspólne czytanie edukacyjnych książeczek oraz pokazywanie dziecku różnych źródeł wiedzy. Warto zaopatrzyć się w encyklopedię i słownik dla dzieci i razem szukać odpowiedzi na nurtujące pytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here