Palcem po mapie, czyli jak zachęcić dziecko do zwiedzania i podróżowania?

0
2704

O tym, że podróże kształcą nie trzeba nikogo przekonywać. Są nie tylko przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, wakacji oraz ferii, ale także metodą na poznawanie otaczającego nas świata, innych kultur, ciekawych zjawisk społecznych. Jednak dzieci nie zawsze pałają takim entuzjazmem do wycieczek z rodzicami. Często zwiedzanie zamków, muzeów czy średniowiecznych rynków miast uważają za nudne i męczące. Jak zmienić nastawienie pociech i przekonać je do podróżowania?

Palcem po mapie

Podróżowanie powinno rozpocząć się już w domu, na długo przed planowaną wycieczką. Dzieci lubią się bawić, zwłaszcza jeśli rodzice są zaangażowani w gry i zabawy, więc warto to wykorzystać. Potrzebne Ci będą mapy dla dzieci, dzięki którym pokażesz dziecku piękno kraju, świata albo miejscowości, do której się wybieracie.

Najprostszym sposobem będzie zabawa w podróżowanie po mapie. Możecie wyszukiwać miasta, opowiadać o nich dziecku, zachęcać do samodzielnego szukania palcami poszczególnych nazw. Warto również wręczyć dziecku mapę w formie puzzli. To na pewno zachęcić do samodzielnych odkryć geograficznych. Ponadto takie gadżety jak podkładka na biurko z mapą czy mapa ścienna jeszcze bardziej rozbudzą w dziecku chęć do poznawania miejsc znanych tylko z atlasów.

Oglądanie filmów i zdjęć

Jeśli sami podróżujecie, macie swoje zdjęcia z dzieciństwa z wycieczek szkolnych bądź rodzinnych albo filmy z wypadów na własną rękę, koniecznie zorganizujcie pokaz dla dziecka. Zaprezentujcie podróżowanie przede wszystkim jako sposób na dobrą zabawę. Nie opowiadajcie o muzeach, a pokażcie je, wskazując na najciekawsze eksponaty czy wystawy.

Filmy i zdjęcia przybliżą dziecku ideę podróżowania, a na dodatek pokażą, że rodzice również chętnie zwiedzają. Pamiętajmy, że to przecież właśnie najbliższa rodzina jest dla dziecka pierwszym autorytetem i wzorem do naśladowania. Dzieci chętnie powielają zachowania rodziców.

Atrakcyjne miejsca dla dzieci

Jeśli zdecydujecie się zabrać dziecko na pierwszą wycieczkę, musicie zrobić wszystko, by nie zrazić pociechy do dalszego podróżowania. Dlatego warto przemyśleć plan wyjazdu pod kątem najmłodszego wycieczkowicza i wybrać takie atrakcje, które go zaciekawią. Omijajcie więc wystawy malarstwa czy średniowieczne ruiny, a postawcie na muzea i placówki interaktywne, w których dzieci będą mogły znaleźć coś dla siebie. Dobrą propozycją są na przykład centra nauki z salami doświadczeń czy muzea piernikarstwa.

Warto rozbudzać w dzieciach chęć odkrywania świata. Dzięki temu w przyszłości będą bardziej otwarte, zaradne i samodzielne. Jeśli chcesz przekonać swoją pociechę do podróżowania, zacznij od podróży palcem po mapie, wspólnych zabaw i oglądania zdjęć. To dobry sposób, by rozbudzić w dziecku pasję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here