Podstawy konfiguracji routera – co warto wiedzieć?

0
1404
Podstawy konfiguracji routera - co warto wiedzieć?

W obecnych czasach dostęp do internetu jest czymś, bez czego trudno sobie wyobrazić życie. Z reguły łącze internetowe w domu jest współdzielone bezprzewodowo dzięki wykorzystaniu routera. Warto jednak wiedzieć, że służy on nie tylko do prostego dzielenia internetu i rozsyłania sygnału sieci po kablu lub bezprzewodowo, ale pozwala także na skonfigurowanie wielu dodatkowych opcji.

Aby jednak dostać się do menu ustawień routera musimy przede wszystkim poznać kilka niezbędnych informacji, takich jak jego adres IP oraz hasło i nazwa użytkownika. A zatem jak sprawdzić IP routera? Na początek warto spróbować połączyć się z adresem 192.168.1.1, ponieważ jest to w wielu przypadkach domyślny adres routera. Jeśli jednak ta opcja zawiedzie, to należy przyjrzeć się obudowie urządzenia, ponieważ często na jej spodzie znajdziemy wszystkie interesujące nas dane dotyczące domyślnej konfiguracji. Jeśli jednak ich nie znajdziemy lub po wpisaniu znalezionego adresu IP w oknie przeglądarki jest zgłaszany błąd, wtedy czas na sprawdzenie drugiej opcji, czyli otwarcie Wiersza poleceń (komenda cmd w Menu Start) czyli czarnego okienka wypełnionego białym tekstem i wpisanie tam komendy ipconfig i zatwierdzenie Enterem. Adres naszego routera znajdziemy w linii o nazwie Brama domyślna i ten adres wpisujemy w przeglądarce, po czym powinno ukazać się nam menu konfiguracyjne naszej sieci.

Wygląd menu jest zależny od producenta routera oraz często od operatora naszej sieci, jeśli router był przez niego dostarczony. W większości przypadków możemy jednak swobodnie skonfigurować różne opcje związane z bezpieczeństwem, a więc ustawić lub zmienić hasło oraz sposób szyfrowania transmisji sieciowej. Możemy także ustawić filtrowanie dostępu po adresach fizycznych (MAC) kart sieciowych, tak aby tylko ustalone przez nas urządzenia mogły połączyć się z siecią. Możemy także włączyć wbudowanego firewalla, który będzie chronił naszą sieć przed włamaniami z zewnątrz. Bardzo przydatną w niektórych zastosowaniach opcją jest możliwość przekierowania portów na routerze na konkretny komputer, np. kiedy mamy na nim serwer plików lub gry sieciowej, który ma być widoczny z zewnątrz. Zależnie od możliwości routera możemy także konfigurować opcje dotyczące np. urządzeń wpiętych do portu USB i udostępniania dysku sieciowego czy drukarki poszczególnym użytkownikom.

Możliwości jest naprawdę całkiem sporo, jednak wiele zależy od posiadanego urządzenia i ciężko jest nawet wspomnieć o każdym możliwym przypadku.

www.smakowisko.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here