Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki

0
1808
Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki

„Korzystanie z karty płatniczej staje się codziennością coraz większej liczby Polaków” – tak wynika z badania „Zwyczaje płatnicze Polaków”, zrealizowanego przez Narodowy Bank Polski. Co więcej, 40 proc. Polaków twierdzi, że mogłoby się na co dzień obejść bez gotówki. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na udział w programie Polska Bezgotówkowa i zainstalowanie w swoim punkcie darmowego terminala bez abonamentu.

Wyniki badania przeprowadzonego przez NBP są zaskakujące. Podczas gdy średnio 34 proc. obywateli Unii Europejskiej deklaruje, że może obejść się bez gotówki, w Polsce jest to aż… 40 proc.!

Okazuje się także, że statystycznie każdy Polak posiada dziś kartę płatniczą – w Polsce jest bowiem 38 milionów kart płatniczych, a 30 mln z nich posiada funkcję płatności metodą zbliżeniową. Polacy coraz częściej dokonują też płatności smartfonem i przelewami elektronicznymi – np. wykonując przelewy, dokonując zakupów w sieci czy opłacając rachunki.

Ponadto, z badania Narodowego Banku Polskiego wynika, że z kart płatniczych korzysta obecnie 63 proc. dorosłych Polaków, przy czym kartę płatniczą posiada 84-88 proc. Polaków w wieku 25-44 lat. Najmniej posiadaczy kart jest zaś w grupie wiekowej powyżej 65. roku życia, gdzie jest to jedynie 29 proc. ankietowanych.

Co ciekawe, dla 66 proc. ankietowanych płatności dokonywane kartą czy smartfonem są szybsze i wygodniejsze niż płatności gotówką. Z tego względu 24 proc. badanych nie nosi ze sobą w portfelu gotówki.

Zdaniem 51 proc. respondentów płatność kartą jest najwygodniejsza, według 17 proc. – najszybsza, a według 6 proc. – najłatwiejsza. Co ciekawe, znaczna część Polaków (32 proc.) używa gotówki, ponieważ… nie może w danym miejscu zapłacić kartą.

Darmowy terminal płatniczy bez abonamentu

Naprzeciw potrzebom konsumentów wyszła Fundacja Polska Bezgotówkowa. Dzięki programowi o takiej samej nazwie – Polska Bezgotówkowa – mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą otrzymać do trzech darmowych terminali karty płatniczej.

Co istotne, udział w programie jest bezpłatny, a w jego ramach – przez 12 miesięcy – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z zakupem, instalacją i obsługą terminala płatniczego. By otrzymać terminal za 0 zł należy wejść na stronę BezGotowki.pl, wybrać dopasowany do potrzeb swojej firmy terminal, wypełnić zgłoszenie, przejść weryfikację i… oczekiwać na dostawę urządzeń. By dowiedzieć się więcej o programie wejdź na stronę https://bezgotowki.pl/oferta/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here