Polskie palmiarnie: Wałbrzych

0
1422

Palmiarnia, którą może się pochwalić Wałbrzych, jest jedną z największych atrakcji tego typu w Polsce. To jednocześnie jeden z ciekawszych punktów na turystycznej mapie Dolnego Śląska, do którego w czasie wycieczki śladem Hochbergów koniecznie trzeba zajrzeć. Czym zachwyca wałbrzyska palmiarnia?

Ciekawa historia, wspaniała architektura oraz gatunki niezwykłych roślin – oto główne powody, dla których warto odwiedzić ten obiekt. Palmiarnia ta powstała z woli Jana Henryka XV Hochberga, który chciał sprawić niezwykły prezent swej małżonce – księżnej Daisy. Ta piękna kobieta, znana jako aktywna społeczniczka, kochała piękne kwiaty, zatem palmiarnia szybko stała się jej oczkiem w głowie. W wałbrzyskiej palmiarni, oddalonej o około 2 km od zamku Książ, pojawiło się około 80 gatunków roślin (obecnie jest ich około 250). Do dziś największą uwagę przyciąga tu budynek liczący sobie 15 metrów, w którym znalazło się miejsce dla imponujących palm daktylowych. Zachwyca tu rosarium oraz jedyna w Polsce stała Wystawa Bonsai. Samo wnętrze palmiarni zachwyca również materiałem, którym wyłożone zostały jego ściany. Materiałem tym jest zastygła lawa z wulkanu Etna, którą książę sprowadzał z odległej Sycylii. Palmiarnia przyciąga też oranżeriami oraz galerią widokową, z której rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

Zabytkowa palmiarnia to jedna z najważniejszych atrakcji, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk. To jednocześnie jeden z najcenniejszych obiektów na terenie Wałbrzycha oraz obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po tym mieście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here