To zaawansowane urządzenie filtracyjne sprawdza się w oczyszczalniach ścieków – zarówno komunalnych jak i przemysłowych – oraz oczyszczalniach przemysłowych w branży chemicznej czy energetycznej. Prasa płytowa pozwala na całkowite odwodnienie i kompresję różnego typu osadów. Ze względu na swoją skuteczność oraz redukcję kosztów filtracji, prasa wypada zdecydowanie najlepiej w porównaniach z innymi rozwiązaniami w zakresie odwadniania osadów.
Zastosowanie prasy płytowej
Prasa płytowa https://proekojp.pl/prasa-plytowa/ przeznaczona jest do odwadniania różnego rodzaju osadów – pochodzących ze ścieków komunalnych i przemysłowych. Jej wysoka efektywność w tym zakresie wynika z zastosowania zaawansowanych technologii filtracyjnych, które pozwalają także na osiągnięcie wysokiej zdolności kompresji osadów.
Jak działa prasa płytowa?
Prasa płytowa to zaawansowany i złożony mechanizm, jednak sama zasada jej działania jest stosunkowo prosta. Jest to hydrauliczne urządzenie, które napełnia się zanieczyszczoną wodą, która jest następnie filtrowana, a odwodniony osad usuwany. Aby odwodnienie ścieków było możliwe potrzebne jest zastosowanie wysokiego ciśnienia, w celu stłoczenia pras. W zależności od wybranego systemu, całość procesu (napełnianie prasy, filtracja oraz wyładowanie tzw. placków osadowych) może przebiegać ręcznie, półautomatycznie lub całkowicie automatycznie.
W opcji pierwszej, stłaczanie płyt jest uruchamiane ręcznie, na zasadzie dźwigni, wspomaganej przez układ hydrauliczny. W wersji półautomatycznej prasy płytowej, ten etap jest zautomatyzowany, ale usuwanie odwodnionego osadu jest wykonywane ręcznie. W prasach w pełni automatycznych, zarówno stłaczanie płyt, jak i usuwanie placków osadowych odbywa się bez konieczności ingerencji człowieka.
Jak wybrać prasę płytową do własnych zastosowań?
Skuteczność prasy płytowej w odwadnianiu osadów jest niepodważalna. W wielu przypadkach nie ma możliwości zastosowania bardziej skutecznego rozwiązania filtracyjnego. Wybierając prasę płytową należy dostosować ją do typu prowadzonej działalności – zastanowić się nad niezbędnym rozmiarem komory filtra oraz powierzchnią samego filtra i rozmiarem płyt filtracyjnych.
Ważny jest także wybór odpowiedniego typu prasy płytowej – z automatycznym utrzymywaniem ciśnienia, synchronicznym przesuwem płyt itp. W doborze odpowiedniego rozwiązania pomóc mogą przedstawiciele specjalistycznej firmy, zajmującej się filtracją i uzdatnianiem wody, takiej jak PROEKO JP.