Procent – jak liczyć

0
1806
Procent - jak liczyć

Procent – co to właściwie jest?
Procentem, w dużym skrócie, nazywamy stosunek jednej ilości jej drugiej. Można powiedzieć, że określa on stosunek dwóch wielkości. Jest to wartość spotykana na co dzień praktycznie wszędzie. Obliczamy podatki, premie, koszty. Jak się liczy procenty? Mi np. często zdarza się pomagać koleżance, która jest kierownikiem, ale kiepsko radzi sobie z obliczeniami matematycznymi. Podam teraz kilka sposobów, dzięki którym z łatwością dokonacie tej sztuki.
Jak już wspomniałem, procent to sposób wyrażania ilości jeden wartości w stosunku do drugiej. Posłużmy się wspaniałym przykładem jakim jest piwo. Załóżmy, że mamy 1 litr piwa, w którym znajduje się 50 gram czystego alkoholu. Chcemy obliczyć moc tego piwa (czy jak to się popularnie mówi: ile ma procent).
Bierzemy więc pierwszą substancję – alkohol 50 gram, i porównujemy do drugiej – piwo 1000 gram. Stosunek jednej do drugiej, to nic innego, jak wynik dzielenia. Czyli 50/1000. Wyjdzie nam liczba po przecinku 0.05. Czy jest to nasz procent? Nie. Jest to stosunek jednej liczby do drugiej. Aby dowiedzieć się jakim procentem jednej liczby jest druga liczba, wynik musimy pomnożyć przez 100%. Czyli 0.05 x 100%. Wychodzi nam 5%. Wrzućmy to teraz w jedno działanie.
50 / 1000 x 100% = 5%

Jak sprawdzić, czy ta teza jest prawdziwa? Należy odwrócić działanie.
Zatem, przestawiając wartości w równaniu:
1000 x 5 : 100 = 50

Zgadza się? Tak. Powyższy zapis oznacza, że jeżeli mam 1000 gram roztworu piwa o mocy 5% to jest w nim 50 gram czystego alkoholu.
Jeśli masz jakieś wątpliwości co do zapisu to
1000 x [5 : 100] – cyfry w kwadratowym nawiasie to po prostu 5% ale wyrażone jako stosunek liczb, gdyż 5% to nic innego jak 5:100.

Dodatkowo podam jeszcze prosty i szybki sposób liczenia procentów na kalkulatorze.
Wykonujemy następujące działania:
Podajemy liczbę, której procent będziemy liczyć.
Klikamy znak mnożenia, zazwyczaj (X).
Podajemy liczbę, która jest procentem jakiego szukamy.
Klikamy znaczek procentów (%) na kalkulatorze.
I już.
Przykład 150 (x) 50 (%) = 75
Sprawdź sam 🙂

www.wizjatv.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSKUTECZNY GADŻET
Następny artykułSprawdzanie adresu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here